Zastosowanie wełny mineralnej

Zastosowanie wełny mineralnej

Wełna mineralna znajduje zastosowanie przede wszystkim w budownictwie. Dzięki swym zaletom szczególnie sprawdza się w zastosowaniach technicznych w energetyce, gdzie nie tylko izoluje termicznie i gwarantuje wysoką odporność ogniową izolacji, ale jednocześnie ogranicza emisję hałasu i tłumi drgania. Czytaj dalej

 

Podstawowe zalety wełny mineralnej

Z wełny mineralnej kamiennej i szklanej produkuje się wyroby o różnych kształtach, wykończeniu i parametrach użytkowych oraz właściwościach mechanicznych dobranych do konkretnego zastosowania. Z wełny produkuje się wyroby o różnych kształtach i właściwościach dostosowanych do potrzeb użytkownika. Są to specjalne kształtki, otuliny - do dokładnego izolowania rur rozgrzewanych do bardzo wysokiej temperatury. Trwałe płyty pod tynki, do izolacji akustycznej stropów i cieplnej fundamentów. Wytrzymałe płyty, odporne na silne miejscowe nacisk do izolowania dachów krytych papą lub innym miękkim pokryciem oraz materiały stosowane do ociepleń. Sprężyste i lekkie płyty - do dokładnego i szczelnego wypełniania izolowanej przestrzeni. Łatwe do zamontowania filce i maty. Również granulaty - do wdmuchiwania w szczeliny lub trudno dostępne przestrzenie. Wyroby mogą mieć dodatkowo powłoki lub pokrycia, polepszające parametry całej przegrody, ułatwiające prace budowlane lub stanowiące gotowe wykończenie ocieplenia.

Szczegółowe omówienie zastosowań wełny mineralnej w budownictwie

 

Ochrona cieplna

Ochrona akustyczna

Ochrona ogniowa

 

Izolacja ścian zewnętrznych

To, ile ciepła bezpowrotnie ucieka przez ścianę, nie zależy jedynie od grubości ściany, ale również od materiału z którego ściana jest zbudowana i jej konstrukcji. (Ściana wykonana z betonu o grubości 50 cm ma taką samą izolacyjność cieplną jak mur z cegły dziurawki o grubości ok. 35 cm lub płyta izolacyjna z wełny mineralnej o grubości 2,5 cm.) Przez wełnę mineralną przenika około 20 razy mniej ciepła niż przez beton. Aby określić, ile rzeczywiście ciepła jest tracone przez przegrodę (ścianę) należy dokonać odpowiednich obliczeń - czyli tzw. audyt energetyczny, który może być wykonany na życzenie inwestora przez wykwalifikowane firmy współpracuje z ekipami wykonującymi docieplenia budynków.

 

Czytaj również: Jakie znaczenie ma akustyka w budownictwie?

 

(Dla przykładu: ściana z pustaków ceramicznych o grubości 28,8cm z izolacją z wełny mineralnej 12-to centymetrową oddzielona szczeliną powietrzną o grubości 3cm od cegła klinkierowa o grubości 12 cm pozwala na uzyskanie ko= 0,28(W/m2K)*.)
Z zastosowaniem wełny mineralnej można wyróżnić kilka technologii ocieplania. Ocieplanie ścian zewnętrznych metodą lekką mokrą to najpopularniejsza obecnie metoda ocieplania ścian zewnętrznych. System ocieplenia metodą lekką mokrą polega na przymocowaniu do zewnętrznej powierzchni ściany warstwy termoizolacyjnej z płyt wełny mineralnej i pokryciu jej tynkiem. Stosuje się go zarówno w budynkach nowo budowanych, jak również przy termorenowacji w budynkach już istniejących.

 

Izolacja ścian wewnętrznych

Przegrody budowlane wewnątrz budynku (ściany działowe) mogą tylko oddzielać poszczególne pomieszczenia lub stanowić niezbędny element konstrukcji, przenoszący obciążenia od stropu i wyższych kondygnacji. W zależności od wymaganej wytrzymałości, dźwiękochłonności i przeznaczenia sąsiadujących pomieszczeń oraz rodzaju konstrukcji budynku mogą być wykonane z różnych materiałów. Izolację ogniową, akustyczną i termiczną najczęściej zapewnia wełna mineralna.

 

Izolacja dachów

Konstrukcja dachu płaskiego stosowana jest w obiektach przemysłowych bądź użyteczności publicznej, np. biurowcach. Często stosuje się dachy płaskie wykonane na blachach profilowanych. Takie konstrukcje ociepla się kładąc jedną lub dwie warstwy izolacji (z płyty z wełny mineralnej). Podobnie w przypadku dachu o konstrukcji żelbetowej.
 
Dach o małym kącie nachylenia określany jest jako dach płaski. Wyróżniamy dachy płaskie: stropodachy wentylowane i niewentylowane. Stropodachy niewentylowane to rozwiązanie obecnie już powszechnie zastępowane przez konstrukcje wentylowane, w których stosuje się granulaty wełny mineralnej. Taki materiał izolacyjny jest bardzo łatwy do ułożenia.

W budynkach mieszkalnych poddasze pod dachem skośnym często wykorzystywane jest jako powierzchnia użytkowa. Wykorzystanie wełny mineralnej do izolacji termicznej i akustycznej dachu skośnego zapewnia optymalny komfort użytkowy tych pomieszczeń. Gdy wysokość krokwi wynosi minimum 18-20 cm, można poprzestać na ułożeniu jednej warstwy ocieplenia, pod warunkiem, że wykonana jest z wyrobów o najlepszych parametrach cieplnych lambda =  0,035.

Izolacja stropów

 

Współczesne budynki mieszkalne wykonywane są w różnych technologiach. Stropy w nich mogą być wykonane z drewna, betonu i żelbetonu a ich konstrukcja musi być spójna z konstrukcją całej bryły budowli. Ogólne wymagania odnośnie izolacyjności cieplnej, ogniowej i akustycznej zależą w dużej mierze od wymagań stawianych przez funkcje poszczególnych pomieszczeń rozdzielanych stropami.

 

Czytaj również: Ekologiczna akustyka pomieszczeń

 

 

Źródło: MIWO / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19466 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 284

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >