Zautomatyzowane regały półkowe

Zautomatyzowane regały półkowe

Zarówno najprostszy regał półkowy, jak i ten w pełni zautomatyzowany - mogą okazać się w najbardziej optymalnym rozwiązaniem w magazynie. Kluczem jest znalezienie złotego środka, który pozwoli zminimalizować koszty inwestycji, przy jednoczesnej maksymalizacji wydajności logistyki wewnętrznej.

 

Tak jak nie ma identycznych magazynów, tak nie istnieje uniwersalna strategia doboru systemów regałowych. Kubatura powierzchni składowania, metoda pobierania towaru czy posiadana flota wózków widłowych to tylko niektóre czynniki, jakie należy brać pod uwagę, wybierając odpowiednie rozwiązanie. Dlatego inwestycja w infrastrukturę powinna być poprzedzona gruntowną analizą procesów zachodzących w przedsiębiorstwie i ustaleniem kompleksowej koncepcji logistycznej dla całego magazynu, która uwzględniać będzie przede wszystkim strategię kolejności wydań jednostek ładunkowych. W zależności od rodzaju składowanego towaru, może on być pobierany i wydawany według jednej z trzech współcześnie wykorzystywanych zasad: LIFO (ang. last in – first out), FIFO (ang. first in – first out) oraz FEFO (ang. first expired – first out).

 

Czytaj również: Agregaty prądotwórcze

 

-"Dobór optymalnej infrastruktury magazynowej najlepiej przewidzieć jeszcze przed wybudowaniem hali, co pozwoli opracować kompleksową koncepcję logistyczną" – mówi Piotr Szekiełda z firmy STILL Polska – "W przypadku inwestycji w systemy regałowe w już funkcjonującym obiekcie, kluczowe jest zaś ustalenie priorytetów dla konkretnego przedsiębiorstwa w zależności od specyfiki branży. Zdarza się na przykład, że tańsze rozwiązanie regałowe w praktyce okazuje się droższe w utrzymaniu, ze względu na większą kubaturę miejsca składowania czy liczbę korytarzy roboczych koniecznych do obsługi."

 

Dostępne na rynku systemy regałowe różnią się nie tylko możliwością zastosowania odmiennych strategii magazynowania, ale także współczynnikiem wykorzystania miejsca regałowego, optymalizacją ścieżek oraz możliwością przechowywania określonych grup ładunków. Szerokie spektrum rozwiązań pozwala także zróżnicować ofertę pod względem nakładów inwestycyjnych. Skrojony na miarę system regałowy ma za zadanie zapewnić optymalny stosunek nakładów inwestycyjnych do oszczędności generowanych poprzez zmniejszenie czy przyśpieszenie procesów logistycznych. Dlatego przed podjęciem decyzji o inwestycji warto dokładnie przyjrzeć się zróżnicowanym rozwiązaniom dostępnym na rynku.

 

Czytaj również: Lasery krzyżowe do pracy na budowie

 

Regały paletowe

To jedno z najtańszych i najprostszych rozwiązań, które umożliwia bezpośredni dostęp do wszystkich artykułów i zapewnia wysoki współczynnik wykorzystania regałów. Przy użyciu odpowiedniego oprogramowania umożliwia magazynowanie wg zasady FIFO, jednak minusem jest małe wykorzystanie przestrzeni magazynowej i stosunkowo dużo korytarzy pracy.

 

 

Regały wjezdne

Dzięki minimalizacji ścieżek roboczych, zapewniają bardzo dobre wykorzystanie powierzchni w magazynie. W regałach wjezdnych załadunek i wyładunek towaru odbywa się w tym samym korytarzu, co utrudnienie dostępu do palet znajdujących się z tyłu. Jest to optymalne rozwiązanie w przypadku magazynów, w których przechowuje się znaczne ilości tego samego towaru.

 

 

Regały przesuwne

Pozwalają na dużą dowolność składowania towarów – zarówno wzdłuż, wszerz, jak i mieszanie. Sterowane ręcznie lub automatycznie zapewniają bezproblemowy dostęp do wszystkich towarów. Zmechanizowany system jest wygodny w obsłudze i zapewnia bardzo dobry współczynnik wykorzystania miejsca w magazynie, lecz jest stosunkowo droższą inwestycją.

 

 

Regały wspornikowe

Bardzo często stosowane w przemyśle drzewnym bądź metalurgicznym ze względu na możliwość przechowywania towarów ponadgabarytowych i o podłużnych kształtach. Jest to mało skomplikowany system, zapewniający dostęp do wszystkich artykułów, lecz wymusza przewidzenie wielu szerokich korytarzy roboczych, w związku z czym charakteryzuje się niż

 

 

Regały przepływowe

Przeznaczone do składowania palet drewnianych i z tworzyw sztucznych wyposażonych w płozy. Sprawdzają się w przypadku dużej rotacji towarów, zwłaszcza tych z ograniczoną datą ważności. To rozwiązanie wymaga jednak większych umiejętności od operatorów, bowiem niewłaściwe użytkowanie może skutkować ich awarią.

 

 

Antresola

Jest prostym sposobem na zwiększenie powierzchni użytkowej magazynu. Zapewniają możliwość dowolnego uporządkowania miejsca i zaaranżowania przestrzeni dodatkowymi regałami.

 

 

 

Źródło: inplusPR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Remont mieszkania Liczba postów: 231 Grupa: Moja budowa Dla mnie usługi remontowe wykonywała firma www.budownictwo-houserwis.pl . Zajmowali się malowaniem, tynkowaniem, montażem nowej instalacji elektrycznej oraz ukł...
  • Szkolenia BHP Liczba postów: 29 Grupa: Firmy budow... W przypadku kiedy zależy Ci na najwyższym bezpieczeństwie swoich pracowników w firmie. To zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą firmy Inżynieria BHP https://...
  • Własna firma Liczba postów: 295 Grupa: Firmy budow... Istnieje wiele narzędzi i technologii, takich jak oprogramowanie do zarządzania projektami, systemy komunikacji wewnętrznej czy analizy danych, które mogą wspom...
  • „Żółta” pianka pistoletowa „Okna i Drzwi” - nowość... Liczba postów: 9 Grupa: Budowa i re...
  • budowa drogi dojazdowej Liczba postów: 101 Grupa: Firmy budow... Szukasz solidnych rozwiązań dla wymagających terenów? Sprawdź panele Alu Deck HD od https://drogitymczasowe.com/alu-deck-hd/ . To świetna opcja na drogi dojazdow...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19469 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 281

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >