Zbliżyć użytkowanie wieczyste do prawa własności

Zbliżyć użytkowanie wieczyste do prawa własności

Prawo użytkowania wieczystego powinno zostać zastąpione własnością. Podniosłoby to bezpieczeństwo w obrocie nieruchomościami

Rz: Czym się różni wieczyste użytkowanie od własności?

Tomasz Tatomir: Sama definicja użytkowania wieczystego znajduje się w księdze drugiej kodeksu cywilnego zatytułowanej „Własność i inne prawa rzeczowe”. Oczywiście już sam tytuł nie pozostawia złudzeń, która regulacja jest ważniejsza.

Główna cecha użytkowania wieczystego to przede wszystkim ograniczenie czasowe, które co do zasady wynosi 99 lat, natomiast gdy cel gospodarczy użytkowania wieczystego nie wymaga oddania gruntu na taki okres, to ustawodawca przewidział możliwość oddania gruntu na czas krótszy z zastrzeżeniem dolnej granicy na 40 lat. Istnieje również możliwość w ciągu ostatnich pięciu lat przed upływem zastrzeżonego w umowie terminu żądania przedłużenia użytkowania wieczystego na dalszy okres – od 40 do 99 lat.

Najistotniejszy jest fakt, że użytkownik wieczysty może korzystać z gruntu na zasadach określonych również w umowie o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste.

Ile trzeba zapłacić za użytkowanie wieczyste?

Pierwsza opłata mieści się w przedziale 15 – 25 proc. ustalonej ceny nieruchomości. Opłaty roczne, których wysokość ustala się według określonej stawki procentowej na podstawie rynkowej ceny nieruchomości gruntowej, uiszcza się, począwszy od roku następnego po roku ustanowienia użytkowania wieczystego, do 31 marca każdego roku z góry za dany rok.

czytaj więcej...
Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 244

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >