Zmiany w programie Rodzina na Swoim

Zmiany w programie Rodzina na Swoim

Od 1 października zmianie uległa górna granica ceny metra kwadratowego w programie Rodzina na Swoim. Dzięki decyzjom wojewody małopolskiego limit cenowy wynosi 6055zł. Dotychczas wynosił 5340 zł. Teraz mieszkańcy Krakowa mogą starać się o dofinansowanie, w ramach programu rządowego, nie tylko przy zakupie starszych, a co za tym idzie tańszych mieszkań, ale także i tych z rynku pierwotnego. Czytaj dalej

Rodzina na Swoim
Program Rodzina na Swoim wprowadzono na mocy ustawy z 8 września 2006 roku o finansowym wspieraniu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Na podstawie tej ustawy Bank Gospodarstwa Krajowego przekazuje dopłaty do kredytów mieszkaniowych.
O taką dopłatę mogą starać się małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci. Potencjalny kredytobiorca nie może posiadać innego mieszkania lub domu. Wnioskodawca ubiegający się o kredyt preferencyjny musi posiadać zdolność kredytową. Dopłaty przyznawane są na 8 lat i stanowią równowartość połowy kwoty odsetek.

Początkowo program nie cieszył się wielkim zainteresowaniem z racji niewiedzy klientów banków o możliwości skorzystania z takiej formy kredytu. Dopiero w 2008 roku po nagłośnieniu sprawy i zmianie warunków przyznawania dopłat na bardziej korzystne, liczba kredytobiorców wzrosła. W 2008 roku z programu Rodzina na Swoim skorzystało 6628 rodzin. Łączna kwota z udzielonych kredytów wyniosła 852 mln. Od ubiegłego liczba rodzin korzystających z programu rządowego stale rośnie. Szacuje się, że do końca 2009 roku kredyt weźmie 18 tysięcy rodzin.

Tańsze mieszkania
Wzrost zainteresowanie podyktowany jest nie tylko nagłośnieniem programu, ale również zmianą warunków przyznawania kredytu. Zmiana cen na rynku nieruchomości związana jest z decyzją wojewody małopolskiego, Jerzego Millera. Limit cenowy wynosi teraz 6055 zł. Zmiana górnej granicy ceny metra kwadratowego jest ważnym sygnałem dla potencjalnych kredytobiorców programu Rodzina na Swoim.

Po spadku zysków ze sprzedaży mieszkań pod koniec 2008 roku, na rynku deweloperskim wreszcie odnotowano stabilną sytuację. Spowodowane jest to powrotem na rynek nabywców, których przyciągnęła oferta kredytowa.
Deweloperzy dostrzegli możliwości Rodziny na Swoim i przygotowują specjalne oferty mieszkań spełniające kryteria programu. Można powiedzieć, że kredyty preferencyjne  przyczynił się do stabilizacji, jaką obecnie obserwujemy na rynku mieszkaniowym – mówi Bartłomiej Rzepa, Prezes Wawel Service.

Do tej pory korzystając z usługi programu rządowego rodziny mogły pozwolić sobie na kupno nielicznych mieszkań z rynku pierwotnego. W Krakowie tylko 9% nowych inwestycji było dostępnych na korzystnych warunkach. Dlatego częściej korzystano z dopłat rządowych przy zakupie lokali z rynku wtórnego. Również rynek wtórny nie oferował wszystkich mieszkań w kredycie preferencyjnym. W Warszawie do programu Rodzina na Swoim, przed zmianami, kwalifikowało się 26 proc. mieszkań z rynku wtórnego. Kraków tylko 2,5 tys. mieszkań.

Kraków od początku istnienia programu Rodzina na Swoim miał najniższe maksymalne stawki, co powodowało, że tylko nieliczne mieszkania z rynku pierwotnego można było zakupić przy dofinansowaniu Skarbu Państwa. Ludzie do tej pory rezygnowali z zakupu mieszkań od deweloperów ze względu na koszty. Teraz dzięki zmianom wprowadzonym przez Wojewodę prawie wszystkie budowane przez nas mieszkania będzie można kupić w kredycie preferencyjnym – mówi Bartłomiej Rzepa.

Dlaczego warto kupić nowe mieszkanie?
Po zmianach obowiązujących od 1 października, coraz więcej potencjalnych nabywców zaczyna interesować się mieszkaniami z rynku pierwotnego. Zakup nowego mieszkania niesie za sobą liczne korzyści. Przede wszystkim jest tanie w utrzymaniu. Właściciele mogą urządzić je sobie według własnego gustu, a nie dostosowywać swoje pomysły do zastanej sytuacji. Co ważne nowe mieszkania mają wyższy standard i są bardziej funkcjonalne. Muszą spełniać pewne standardy, a więc musi być energooszczędne. Nowe mieszkanie to także gwarancja oraz rękojmia jego wykonania, którą musi dać deweloper. Co oznacza, że lokatorzy nie zapłacą za ewentualne usterki.

Zysk nie tylko dla klientów

Zainteresowanie programem rządowym rośnie również wśród instytucji finansowych. Kredytów preferencyjnych mogą udzielić banki i Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo - Kredytowe. Obecnie program Rodzina na Swoim dostępny jest we wszystkich większych bankach, takich jak: Bank BPH, Pekao S.A., GETIN Bank, Alior Bank, Noble Bank, Euro Bank i Bank Zachodni WBK.
Deweloperzy, by pozyskać klientów budują tańsze mieszkania, również banki i kasy oszczędnościowe przyłączają się do programu, wszystkie te działania powodują, że łatwiej uzyskać dostęp do kredytów preferencyjnych. Można przypuszczać, że w kolejnych miesiącach liczba udzielanych kredytów wzrośnie. W przyszłości ma to poprawić koniunkturę w branży deweloperskiej, która pozyska dzięki temu większą liczbę klientów. Klientom zaś pozwoli na kupno nowych mieszkań za bardzo korzystną cenę.

Źródło: budnet.pl
Autor: Times Square PR/ budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 166

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >