Dziś obchodzimy Dzień Szefa - jakie oczekiwania mają pracownicy względem szefa?

Dziś obchodzimy Dzień Szefa - jakie oczekiwania mają pracownicy względem szefa?

16 października obchodzimy Dzień Szefa, święto znane w USA jako „Boss Day” już od 62 lat. To świetna okazja do tego, by poruszyć kwestię liderów w organizacjach. Jaki powinien być współczesny dobry manager? Czego oczekuje od niego zespół? O czym warto pamiętać będąc liderem? Czytaj dalej

 

 

Rola lidera wymaga wielu umiejętności, bowiem to osoba, która odpowiada za działania organizacji, ale też współpracę i wyniki swojego zespołu. Szef nie tylko powinien zadbać o integrację teamu, rozwój pracowników czy prawidłową komunikację. Współczesny lider to osoba, której rola wykracza poza tradycyjne zarządzanie zespołem.

 

Dziś obchodzimy Dzień Szefa - jakie oczekiwania mają pracownicy względem szefa?

 

Czytaj również: Europosłowie wzywają do zwiększenia budżetu FSUE, żeby wzmocnić gotowość UE do reagowania na skutki kolejnych klęsk żywiołowych

 

– W obliczu dynamicznych zmian i nowych wyzwań, liderzy muszą podejmować wiele decyzji bardzo szybko, a ich rola wymaga zupełnie innego podejścia niż jeszcze jakiś czas temu. Kluczowa jest transparentna komunikacja oraz umiejętność aktywnego słuchania. Jasna komunikacja buduje zaufanie, minimalizuje konflikty i wskazuje kierunek rozwoju zawodowego – mówi Marta Szymańska, ekspertka rynku pracy i liderka specjalizacji w Manpower. – W dobie rosnącej popularności pracy zdalnej, szybkiego postępu technologicznego, elastyczność lidera jest nieodzowna, bowiem musi reagować na bieżące wyzwania, ale także przewidywać przyszłe potrzeby firmy i pracowników. Innowacyjność to kolejna cecha, której wymaga się od liderów. Firmy muszą myśleć kreatywnie, a liderzy wspierać swoich pracowników w poszukiwaniu nowych rozwiązań. Niemniej ważne jest zarządzanie różnorodnością. Zespoły są coraz bardziej zróżnicowane pod względem wieku, kultury czy doświadczenia, co wymaga umiejętności integracji, by poprawić efektywność i innowacyjność organizacji –dodaje ekspertka.

 

Wyzwania współczesnego lidera inne, niż dotychczas

Wyzwania liderów są liczne i złożone, zarządzanie zespołem bywa naprawdę wymagające. Dopasowanie stylu komunikacji do każdego z pracowników, ale także różne modele współpracy to tylko niektóre z nich.

 

– Praca zdalna, choć korzystna, stawia przed liderami wyzwanie utrzymania zaangażowania i motywacji zespołu. Regularne spotkania oraz otwarta komunikacja są kluczowe dla utrzymania morale, a liderzy muszą szczególnie angażować się w rozwój talentów, tworząc warunki do rozwoju zawodowego pracowników. Zarządzanie kryzysowe to też dziś nieodłączna część pracy managera, wymaga szybkich i trafnych decyzji, które mają dalekosiężne skutki dla firmy – podkreśla liderka Manpower.

 

Oczekiwania pracowników względem szefa

Oczekiwania pracowników wobec liderów ewoluują. Szczególnie dla osób stawiających pierwsze kroki na rynku pracy bardzo ważne jest to, by zachować work-life balance. Dużo mówi się także o tym, że pracownicy oczekują od swoich szefów elastyczności względem czasu i miejsca wykonywania obowiązków zawodowych. To jednak nie wszystko.

 

– Coraz częściej liderzy są postrzegani nie tylko jako osoby wyznaczające cele, ale również jako mentorzy wspierający rozwój pracowników, dający im większą autonomię. Przejrzystość i otwarta komunikacja to dziś standard, bez którego trudno zbudować zaufanie w zespole. Liderzy muszą także dbać o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym swoich pracowników, co przekłada się na ich lojalność i zaangażowanie – dodaje Marta Szymańska.

 

Lider tworzy zespół

Rola szefa nieustannie przybiera nową formę, jednak jedno pozostaje niezmienne – niezwykle istotne jest to, by lider działał razem z zespołem, a nie tylko delegował zadania. Dlaczego to tak ważne?

 

Czytaj również: Wystartował konkurs dla studentów architektury - Saint-Gobain Architecture Student Contest 2025

 

– Zaangażowanie managera w codzienne działania, poczucie zespołu, że jest on jego częścią buduje zaufanie i poczucie jedności w organizacji. Lider, który angażuje się w codzienną pracę, zacieśnia relacje z pracownikami, tworzy kulturę współpracy. Pracownicy, widząc swojego managera w akcji, są bardziej zmotywowani i chętniej angażują się w realizację projektów, nawet tych najbardziej wymagających. To działa w dwie strony, ponieważ wówczas liderzy mogą lepiej zrozumieć wyzwania zespołu, ale także każdego pracownika, co prowadzi do trafniejszych decyzji. Współczesne przywództwo to przede wszystkim umiejętność tworzenia silnych, wspierających się zespołów, w których każdy czuje się doceniony –podsumowuje ekspertka Manpower.

2024-10-16
Źródło: ManpowerGroup / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 198

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >