Prawo – lista artykułów

Ile trzeba zapłacić podatku fiskusowi za otrzymanie kryptowaluty w darowiźnie

Osoby, które dostały w darowiźnie kryptowaluty mogą być zobowiązane do zapłaty podatku. Waluta wirtualna jest prawem majątkowym, a więc jej nabycie w darowiźnie podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. To jednak jeszcze nie oznacza, że zawsze trzeba będzie ten podatek zapłacić. Przepisy przewidują zwolnienie dla osób najbliższych oraz kwoty wolne dla innych osób.

Proste i przejrzyste zasady dla europejskich firm po wejściu w życie AI Act

Ministerstwo Cyfryzacji informuje: Nowa strategia Komisji Europejskiej ma za zadanie uczynić Unię Europejską światowym liderem w rozwoju i wdrażaniu sztucznej inteligencji. Plan Działania dla Kontynentu AI (ang. AI Continent Action Plan) wyznaczył pięć filarów – inwestycje w infrastrukturę, wykorzystanie danych, wdrożenia sektorowe, rozwój kompetencji i uproszczenie regulacji. Celem jest jak najskuteczniejsze wykorzystanie możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja.

Sejm przyjął ustawę zmieniającą podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

- Ministerstwo Finansów informuje: - 4 kwietnia 2025 r. Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. - Nowe przepisy obejmą przedsiębiorców rozliczających się na skali podatkowej, podatkiem liniowym, w formie ryczałtu oraz karty podatkowej. - Na zmianach zyska ok. 2,45 mln przedsiębiorców. - Zmiany w podstawie wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Czy trzeba zapłacić podatek od waluty wirtualnej w ramach stakingu?

Wraz z rozwojem technologii blockchain i rosnącą popularnością kryptowalut, kwestie podatkowe związane z takimi aktywami stały się przedmiotem intensywnych dyskusji na arenie międzynarodowej. Jednym z kluczowych zagadnień jest opodatkowanie nagród uzyskiwanych w procesie stakingu, czyli mechanizmu konsensusu w sieciach typu proof-of-stake (PoS).

Certyfikat energetyczny mieszkania od A do Z

W dobie rosnących cen energii i zaostrzających się wymogów ekologicznych, certyfikat energetyczny mieszkania stał się niezbędnym dokumentem w obrocie nieruchomościami. Jego posiadanie wpływa zarówno na wartość rynkową lokalu, jak i koszty jego eksploatacji.

Z każdym rokiem nasila się zjawisko budowania na dziko i późniejszej legalizacji budynku

Prawo budowlane dopuszcza pod pewnymi warunkami legalizację samowoli budowlanych, ale w ocenie ekspertów z zespołu deregulacyjnego Rafała Brzoski przepisy w tej sprawie należy uprościć. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę na ryzyko lawinowego wzrostu nielegalnych budów.

Zmiany w licencjonowaniu kryptoaktywowej działalności w Polsce?

Każdy kto chce od 30 grudnia 2024 r. świadczyć na terytorium UE (a więc i w Polsce) usługi związane z kryptoaktywami, musi uzyskać licencję CASP. Te podmioty, które działają już w oparciu o licencję VASP, mają czas by przejść na CASP do 30 czerwca, a przy złożeniu odpowiedniego wniosku mogą sobie wydłużyć ten okres przejściowy do 30 września 2025 r. Jakie są kluczowe zmiany w licencjonowaniu kryptoaktywowej działalności?

Problem z fikcyjnymi fakturami wciąż jest poważny. W ub.r. wykryto oszustwa łącznie na ponad 8,7 mld zł

W 2024 roku liczba wykrytych fikcyjnych faktur była najwyższa od 2018 roku, wzrosła rdr. o przeszło 130%. Eksperci komentujący te dane zwracają uwagę na skuteczniejsze działania kontrolne i lepsze wykorzystanie dostępnych danych. Ale podkreślają też skalę zjawiska, która może być większa od wcześniej zakładanej. Jednocześnie nie wykluczają wpływu czynnika politycznego na ww. wzrost. W ub.r. wykryto blisko 292 tys. fikcyjnych faktur, z czego blisko 86 tys. wystawiono w 2023 roku, a nieco mniej – w 2022 roku. Ich wartość brutto wyniosła 8,71 mld zł, czyli o przeszło 51% więcej niż w 2023 roku.

Zmieniają się ceny za badania techniczne pojazdów

Ministerstwo Infrastruktury podjęło intensywne prace nad reformą systemu badań technicznych pojazdów. To nie tylko konieczność wynikająca z dostosowania przepisów do unijnej dyrektywy, ale również odpowiedź na realia gospodarcze, które przez lata diametralnie się zmieniły. Jak informuje resort, w grudniu 2024 roku złożono wniosek o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Czy windykację można przeprowadzić na koszt dłużnika?

W dzisiejszej gospodarce niemal każda branża boryka się z problemem opóźnionych płatności. Tym problemem szczególnie dotknięta jest branża transportu, spedycji i logistyki. W sektorze TSL nieterminowe regulowanie zobowiązań stało się niestety powszechną praktyką, często traktowaną jako standard rynkowy. Dlatego windykacja należności jest aktualnie kluczowym elementem zarządzania finansami przedsiębiorstw z tego sektora. W jaki sposób przeprowadzić ją na koszt dłużnika?


Stron: 141 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19625 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 283

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >