10 popularnych pytań o akumulatory do wózków widłowych
Akumulatory stanowią nie tylko niezbędne wyposażenie samochodów, ale także popularnych i chętnie wykorzystywanych w magazynach oraz większych przedsiębiorstwach - wózków widłowych elektrycznych. W poniższym artykule zaprezentujemy odpowiedzi na 10 pytań, które najczęściej pojawiają się w kontekście baterii do wózków widłowych. Zapraszamy do lektury!
1. Czym są baterie trakcyjne?
Baterie trakcyjne - inaczej określane jako akumulatory trakcyjne stanowią źródło energii dla pojazdów o napędzie mechanicznym. Są one charakterystycznie zbudowane - na bazie ogniw trakcyjnych, które są ze sobą połączone. A w ich wnętrzu znajduje się elektrolit - płynny lub w postaci żelu.
2. Gdzie wykorzystuje się akumulatory do wózków widłowych?
W akumulatory wyposażone są wszystkie wózki magazynowe, które w ogóle posiadają napęd mechaniczny. Zalicza się do nich:
● wózki paletowe elektryczne: prowadzone, z podestem, z masztem
● wózki widłowe czołowe
● wózki przegubowe
● wózki widłowe wysokiego składowania (inaczej Reach Truck).
A to jeszcze nie wszystko - poza wymienionymi urządzeniami magazynowymi, istnieje również wiele podnośników, które dla wygody i zwiększenia uniwersalności posiadają zamontowany akumulator. Są to (między innymi): zwyżki nożycowe czy podnośniki koszowe.
3. Jakie akumulatory do wózków widłowych są dostępne na rynku?
Nie każdy wie, że akumulatory do wózków widłowych niekoniecznie muszą być takie same. Na rynku dostępnych jest kilka opcji baterii trakcyjnych, które montować można w wózkach widłowych elektrycznych. Wśród nich znaleźć można:
● akumulatory kwasowo-ołowiowe (żelowe lub z elektrolitem w formie płynnej)
● baterie litowo-jonowe
● akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe.
4. Czym różnią się od siebie poszczególne typy baterii trakcyjnych?
Wymienione we wcześniejszym punkcie baterie trakcyjne różnią od siebie trzy ważne kwestie.
● Pierwsza z nich to oczywiście budowa i komponenty wykorzystane przy tworzeniu akumulatorów.
● Druga to czas niezbędny na pełne naładowanie baterii.
● Trzecia z kolei dotyczy tego, ile godzin pracy może wytrzymać bateria trakcyjna.
5. Ile ładuje się baterie trakcyjne?
Kwestia czasu ładowania akumulatora jest niezwykle istotna dla każdego posiadacza wózka z napędem elektrycznym. Standardowo wynosi on od 8 do 12 godzin i baterie ładowane są po skończonej zmianie w pracy (np. w nocy). Wyjątkiem są nowoczesne baterie litowo-żelazowo-fosforanowe, których czas ładowania wynosi 1-2 godzin.
6. Ile godzin trzyma bateria w wózku widłowym?
Ile czasu mija od pełnego naładowania akumulatora do jego całkowitego rozładowania? Oczywiście, zakładając, że urządzenie jest prawidłowo eksploatowane przez (mniej więcej) cały czas, bez dłuższych przerw - z łatwością wytrzyma czas 8 godzin do tego, aż konieczne będzie ponowne podjęcie czynności ładowania akumulatora.
7. Jaka jest żywotność akumulatora do wózka widłowego?
Wszystko zależy od producenta i konkretnego produktu, jednak dla większości akumulatorów do wózków widłowych jest to około 1500 cykli naładowań - czyli przy jednozmianowej pracy - około 5 lat.
Czytaj również: Wózek elektryczny wysokiego składowania - duży zasięg, łatwa obsługa
W przypadku zaawansowanych, nowoczesnych bezobsługowych baterii trakcyjnych (które nie wymagają uzupełniania poziomu elektrolitu) żywotność może wynosić nawet powyżej 22 000 cykli ładowania, co jest niezwykłym i nieporównywalnym z innymi akumulatorami wynikiem. W baterie z tak długą żywotnością i z niewiarygodnie krótkim czasem ładowania wyposażone są elektryczne wózki widłowe BYD.
8. Kiedy wymienić baterię w wózkach widłowych?
Wymiana baterii w wózku widłowym może być konieczna w kilku sytuacjach:
● gdy skończy się jej żywotność (silnik przestanie się uruchamiać, bateria trakcyjna będzie rozładowywać się szybko);
● akumulator do wózka widłowego zostanie mechanicznie uszkodzony np. podczas niespodziewanego wypadku widlaka (element jest uszkodzony, pęknięty, wgnieciony itd);
● akumulator uległ awarii i wózek widłowy ma problemy z zasilaniem,
● bateria uległa zasiarczeniu.
9. Po czym poznać zasiarczony akumulator?
Jak poznać w w przypadku wózków widłowych akumulatory, które są zasiarczone? To proste! Przede wszystkim świadczy o tym mała gęstość elektrolitu (poniżej 1,10 kg/l). Ponadto, akumulator może mieć problem z ładowaniem (nie będzie on przyjmował prądu). Do tego, zasiarczenie może objawiać się wzrostem temperatury i przegrzewaniem się baterii w trakcie ładowania.
Wszelkiego typu uszkodzenia, problemy z ładowaniem czy wzrost temperatury należy niezwłocznie zgłosić zakładowemu konserwatorowi urządzeń lub do serwisu wózków widłowych.
10. Jak przechowywać akumulatory?
Odpowiednie przechowywanie akumulatorów do wózków widłowych jest bardzo ważne, ponieważ ma znaczący wpływ na późniejszy przebieg eksploatacji, wydajność baterii oraz pozwala zapewnić długą żywotność akumulatora.
Zaleca się, aby akumulatory do wózków widłowych przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Budynek czy też pomieszczenie do tego przeznaczone powinno być wyposażone w podstawowe urządzenia przeciwpożarowe, z jasną instrukcją informującą o rozmieszczeniu wyjść awaryjnych.
Akumulator do wózka widłowego w pigułce - podsumowanie
Zaprezentowaliśmy Wam 10 pytań i odpowiedzi dotyczących akumulatorów do wózków widłowych. Warto pamiętać, że właściwy stan techniczny baterii jest niezwykle istotny, aby zapewnić wydajną pracę wózka widłowego z wysoką sprawnością przez dłuższy okres (nawet powyżej 5-ciu lat).
Czytaj również: Jak skutecznie chronić głowę przed urazami podczas prac budowlanych?
A jeśli chcecie, aby w Waszym wózku widłowym nastąpiło spowolnienie procesu samowyładowania, pamiętajcie, że należy unikać sytuacji, w której akumulator wózka widłowego zostanie rozładowany całkowicie. Nawet bateria, która jest nieużywana w danym czasie, powinna być ładowana przynajmniej raz na miesiąc i przechowywana w bezpiecznym miejscu aż do czasu ponownego wykorzystania.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Dezynfekcja Dezynsekcja Deratyzacja Liczba postów: 143 Grupa: Firmy budow... Jeśli macie problem z pluskwami, polecam firmę Dezinsekt. Miałam ogromny problem z tymi insektami, który przez długi czas wydawał się nie do rozwiązania. Po sko...
- Kształtowniki stalowe rodzaje i przykłady oraz ich... Liczba postów: 57 Grupa: Budowa i re... W zakresie kształowników stalowych do wykonania trwałej konstrukcji stalowej to zdecydowanie polecam sprawdzić https://salzgitterstahlhandel.pl/produkt y/ksztalt...
- atrakcje na imprezę Liczba postów: 3 Grupa: Firmy budow... Jeśli planujecie imprezę i szukacie czegoś, co zrobi wrażenie na gościach, to fotobudka będzie strzałem w dziesiątkę! Miałam ją na swoim przyjęciu urodzinowym i...
- Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 370 Grupa: Firmy budow... Również polecam https://partiez.pl/
- Logistyka Liczba postów: 39 Grupa: Moja budowa Firmą specjalizującą się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie transportu międzynarodowego oraz krajowego, nowoczesnymi pojazdami o DMC do 40t. jest http...