3 metody montażu paneli winylowych - którą wybrać?
Funkcjonalne, eleganckie oraz niezwykle wytrzymałe panele winylowe to niezawodny sposób na piękną i trwałą podłogę w każdym wnętrzu. Uniwersalność tego produktu to jednak nie tylko zasługa maksymalnej odporności i olbrzymiej ilość wzorów, ale także różnych sposobów montażu. Ekspert zdradza tajniki układania podłóg winylowych metodą bezklejową, na klej oraz wariantem pośrednim, z wykorzystaniem maty.
Czytaj dalej
Wybór materiału do aranżacji podłogi w konkretnym pomieszczeniu podyktowany jest zwykle różnymi czynnikami: jej wyglądem, intensywnością użytkowania, łatwością w utrzymaniu czystości. Podobnie jest ze sposobem montażu paneli winylowych – w zależności od wybranej kolekcji, miejsca ich przeznaczenia, a także zakresu modernizacji oraz planowanego tempa prac, zalecana jest inna metoda układania. W przypadku niektórych pomieszczeń świetnie sprawdzi się klejenie, w innych najlepiej postawić na systemy bezklejowe. Warto jednak pamiętać, że przed przystąpieniem do pracy, bez względu na wybraną metodę montażu podłogi winylowej, koniecznie trzeba odpowiednio przygotować posadzkę. Podłoże musi być równe, twarde i suche, a szczególną uwagę należy zwrócić na wszystkie większe nierówności, pęknięcia i zabrudzenia. Spełnienie tych warunków gwarantuje trwałość nawierzchni i przekłada się na późniejszy komfort użytkowania podłogi.
Moontaż paneli winylowych na klej
Klejenie krok po kroku
Najbardziej klasycznym i znanym sposobem montażu paneli winylowych jest przyklejenie ich do podłogi. Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się podczas gruntownych remontów, a także polecane jest w przypadku pomieszczeń wilgotnych. Montaż podłogi winylowej metodą tradycyjną wymaga zaopatrzenia się w odpowiedni do danego produktu klej, bardzo starannego przygotowania posadzki (nierówności posadzki nie mogą być większe niż 3 mm/1mb) oraz optymalnego rozplanowania fug. Zalecana jest także aklimatyzacja paneli w wybranym pomieszczeniu przez minimum 24 godziny.
Montaż paneli winylowych na klej
Czytaj również: Wymiana paneli podłogowych sposobem na jesienną metamorfozę wnętrza
„Przed przystąpieniem do klejenia warto starannie wymierzyć pomieszczenie i na tej podstawie wyliczyć ilość potrzebnego materiału. Dzięki temu zoptymalizowana zostanie ilość ścinek i straty surowca będą minimalne. Planując rozłożenie paneli koniecznie trzeba również zastosować ok. 30-centymetrowe przesunięcie wzdłuż ich krawędzi. Pozwoli to na zachowanie jednolitego wzoru na całej powierzchni podłogi”, mówi Grzegorz Mazur z firmy wineo. „Jeżeli chodzi o sam proces montażu paneli to najważniejszym punktem jest staranne pokrycie klejem całego elementu i dociśnięcie go do podłoża. Ilość preparatu powinna być zgodna z zaleceniami producenta, ponieważ zbyt gruba warstwa może powodować wgniatanie kleju pod obciążeniem, a zbyt cienka – prowadzić do odklejania się podłogi”, wyjaśnia ekspert. Kiedy minie określony przez producenta kleju czas wiązania warto dodatkowo przewalcować całą powierzchnię podłogi winylowej specjalnym wałkiem dociskowym o wadze minimum 50 kilogramów. Dzięki temu panele zostaną wyrównane i lepiej dociśnięte do posadzki.
Montaż paneli winylowych na klej
Zamiast kleju – mata silentPremium
Klejenie paneli winylowych gwarantuje najbardziej trwałe i stabilne osadzenie nawierzchni, szczególnie w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych. Od niedawna dostępna jest jednak ciekawa i niezwykle wygodna alternatywa dla kleju – mata wineo silentPREMIUM z samoprzylepną, wierzchnią warstwą, do której mocuje się panele. Dzięki niej podłogę układa się szybciej i łatwiej, a sam proces jest czysty i nie wymaga stosowania dodatkowych preparatów. „Mata wyciszająca silentPREMIUM to innowacyjna propozycja, która umożliwia montaż paneli winylowych w systemie pływającym, z jednostronnym klejeniem. Jej dużym atutem jest fakt, że można układać ją na istniejących podłogach, takich jak linoleum, guma, PCV, podłoga laminowana, parkiet czy płaskie płytki.
Bezklejowy montaż paneli winylowych na click
Czytaj również: Samodzielny montaż paneli podłogowych krok po kroku
Umożliwia zatem szybką metamorfozę wnętrza, przy niewielkim nakładzie pracy”, mówi Grzegorz Mazur z firmy wineo. „Poszczególne arkusze maty podłogowej, po przycięciu nożykiem z ostrzem trapezowym, należy układać folią ochronną do góry pod kątem ok.90° w stosunku do późniejszego układania paneli winylowych. Istotne jest, że łączenie ze sobą arkuszy czy mocowanie ich do podłoża nie jest wymagane”, wyjaśnia ekspert. „Układanie paneli winylowych na ułożonej uprzednio macie powinno odbywać się zgodnie z instrukcjami producenta i z zachowaniem minimum 5-milimetrowych szczelin dylatacyjnych przy ścianach, przejściach rur, ościeżnicach itp.”, dodaje Grzegorz Mazur. Ważne jest również, żeby wierzchnia folię ochronną usuwać fragmentami, wraz z postępem prac na danym fragmencie podłogi. Dzięki temu warstwa samoprzylepna nie zabrudzi się, a jej właściwości nie ulegną zmianie.
Bezklejowy montaż paneli winylowych na click
Metody bezklejowe – Connect i LocTec
Bezklejowy montaż paneli winylowych zasadniczo nie różni się od znanych metod układania popularnych podłóg laminowanych. Nie wymaga on trwałego przymocowania poszczególnych elementów do podłoża i opiera się na tzw. systemie pływającym. „W przypadku produktów marki wineo występują dwa sposoby montażu bezolejowego: na click z technologią łączenia Connect z wykorzystaniem maty SilentCOMFORT oraz system Loc Tec dla podłóg ze zintegrowaną matą Sound-Protect. Oba rozwiązania umożliwiają szybki i czysty montaż, dzięki czemu piękną nawierzchnią można cieszyć się już po kilku godzinach pracy”, mówi specjalista firmy wineo. Przed przystąpieniem do układania paneli winylowych zawsze trzeba oczyścić podłoże, szczególną uwagę poświęcając nierównościom. Nie można zapominać także o aklimatyzacji materiału – powinien on leżakować w docelowym pomieszczeniu przez minimum 24 godziny.
Bezklejowy montaż paneli winylowych na click
„Jeżeli chodzi o rozplanowanie poszczególnych elementów na planie pokoju to ogólna zasada zakłada ułożenie paneli równolegle do źródła światła. Jeżeli panele przeznaczone są do długiego, wąskiego wnętrza to najlepiej montować je w kierunku podłużnym, gdyż zwiększy to stabilność podłogi”, mówi Grzegorz Mazur z firmy wineo. Rozpoczynając pracę z panelami winylowymi ważne jest, by szczegółowo przeczytać instrukcję napisaną przez producenta i postępować ściśle z jej zaleceniami. „Układanie podłogi z bezklejowym systemem montażu Connect najlepiej jest zacząć od rozłożenia na posadzce maty podkładowej SilentCOMFORT, która wyrówna niewielkie różnice wysokości, wytłumi wszelkie odgłosy i poprawi komfort chodzenia. Kolejny krok to rozplanowanie szczelin dylatacyjnych w odniesieniu do wszystkich punktów mocowania, czyli ścian, ościeżnic drzwiowych, rur itp. Odstęp powinien mieć minimum 5 milimetrów i nie może być niczym wypełniony”, tłumaczy ekspert. Układanie paneli winylowych metodą bezklejową należy rozpoczynać zawsze od strony lewej do prawej, jednocześnie pilnując, by boki z piórem skierowane były do ściany. Koniecznie trzeba również prawidłowo połączyć pióro i wpust na stykach czołowych, a następnie mocno zatrzasnąć elementy ręcznie lub z użyciem białego młotka gumowego. Kolejne rzędy paneli należy delikatnie wsuwać pod kątem 30° w wyżłobienie dłuższego boku ułożonych już elementów, a następnie lekko docisnąć w dół. Układając ostatni rząd koniecznie trzeba uwzględnić minimum 5-milimetrpowy odstęp od ściany, a szerokość rzędu powinna odpowiadać przynajmniej połowie szerokości panela. Do docinania poszczególnych elementów zalecane jest używanie nożyka. „Montaż podłogi winylowej Multi-Layer z łączeniem typu Loc Tec odbywa się na podobnych zasadach, jak paneli z technologią Connect. Trzeba najpierw rozplanować ułożenie podłogi, zachować szczeliny dylatacyjne i zadbać o prawidłowe połączenie za sobą kolejnych paneli, bez pozostawienia jakichkolwiek szpar. W przypadku tej propozycji nie ma jednak konieczności stosowania dodatkowej maty wyciszającej, ponieważ panele posiadają zintegrowany system akustyczny Sound Protect. Zasadnicza różnica dotyczy również sposobu docinania poszczególnych elementów – z uwagi na stabilna płytę nośną HDF zalecane jest używanie piły”, mówi ekspert marki wineo.
Bezklejowy montaż paneli winylowych na click
Czytaj również: Panele podłogowe w jodełkę – nowość Weninger
Montaż paneli winylowych – zarówno klasyczny, jak i bezklejowy – nie jest zadaniem trudnym, dlatego wiele osób wykonuje go samodzielnie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto jednak zlecić go doświadczonym specjalistom. Dzięki temu prace pójdą sprawnie i bezproblemowo, materiał zostanie zużyty w optymalnej ilości, a sama podłoga będzie trwała i wytrzyma w nienagannym stanie przez wiele lat.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- suszarki łazienkowe (do ręczników itp.) Liczba postów: 66 Grupa: Najnowsze t... W przypadku małych łazienek, gdzie przestrzeń na podłodze jest ograniczona, suszarka ścienna stanowi efektywny sposób na oszczędność miejsca. Montaż na ścianie....
- nowoczesne łóżko Liczba postów: 220 Grupa: Najnowsze t... A co powiesz na te modele https://madar24.pl/meble/lozka/lozka-200 x200/? Estetyczne i funkcjonalne. Nowoczesny design pasujący do każdej aranżacji, duża powierz...
- płytki w salonie?? Liczba postów: 139 Grupa: Porady i op... Jeżeli robisz remont i potrzebujesz klejów oraz hydroizolacji czy uszczelniaczy to odwiedź witrynę https://diy.bostik.com/pl-PL Nie tylko znajdziesz odpowiednie...
- Projekt i aranżacja kuchni - kuchnia zamknięta czy... Liczba postów: 5 Grupa: Wnętrza Niezależnie co wybierzesz zainteresuj się ofertą tego producenta granitu https://igranit.pl/spieki-kwarcowe/ U niego zakupisz nie tylko płytki, schody czy parap...
- pomoc tłumacza Liczba postów: 46 Grupa: Ciekawe pom... Możecie sobie sprawdzić stronę https://nowatkowski.pl/tlumacz-przysiegl y-wloskiego-w-warszawie/ , na której znajdziecie ofertę profesjonalnego tłumacza przysięg...