4 najważniejsze zasady koszenia trawnika
Regularne koszenie trawnika jest podstawą jego pielęgnacji. Koszenie nie tylko sprzyja rozwojowi trawy i stymuluje jej krzewienie, ale również ogranicza rozwijanie się chwastów. Jedynie prawidłowo koszona trawa stworzy piękny i gęsty „dywan” w naszym ogrodzie. W poniższym artykule przybliżę Ci kluczowe zasady jak uzyskać taki efekt.
Czytaj dalej
Kiedy kosić trawnik?
Koszenie trawnika tak na dobrą sprawę odbywa się cztery razy w roku i każdy z tych momentów jest kluczowy dla zdrowego rozwijania się liści trawy.
- Pierwsze koszenie w sezonie – powinno być wykonane dopiero wtedy, gdy temperatura w nocy nie spada poniżej zera. Na ogół jest to przełom marca i kwietnia. Maksymalna wysokość cięcia to 4-8 cm. Ze względu na możliwe przymrozki, trawy jednak nie należy ścinać zbyt nisko. Źdźbła trawy po zimie muszą się zregenerować, warto jest ścinać odrosty o nie więcej niż 2 cm. Takie cięcia warto powtórzyć dwa – trzy razy, zanim przystąpisz do normalnego koszenia.
- Koszenie młodej trawy – młoda trawa jest bardzo delikatna, dlatego warto ją najpierw lekko zwałować, co zapobiegnie wyrywaniu roślinek z gleby. Kosiarka może zostać użyta dopiero wysokość trawy osiągnie 8-10 cm – wtedy, za pierwszym razem możemy ściąć ją do 5-6 cm, a za kolejnym już do 3,5 cm.
- Koszenie jesienne – wykonamy najczęściej w połowie października. Źdźbła trawy na zimę powinny mieć około 4 cm. Zbyt mocne ich ścięcie grozić będzie przymarzaniem korzeni, a zbyt krótkie łamaniem się źdźbeł pod warstwą śniegu.
- Koszenie cotygodniowe – przyjmuje się, że trawnik powinno kosić się raz w tygodniu. To właśnie taka częstotliwość zapewni odpowiedni wzrost i krzewienie się trawy. Optymalna wysokość koszenia wynosi 1/3 jej długości. Po każdym koszeniu trawy należy ją intensywnie podlać.
Podstawowe techniki koszenia trawy
Istnieją dwie techniki koszenia:
- Technika na kwadrat – kosimy trawę na planie kwadratu i stopniowo zmniejszamy jego powierzchnię, kierując się ku środkowi.
- Na przemian – kierując się równoległymi pasami od jednego końca murawy do drugiego, naprzemiennie zmieniając kierunek, zwiększając skoszony obszar.
Wybrana metoda często zależy od kształtu i wielkości terenu oraz architektury ogrodowej, którą musimy ominąć. Ważne, aby unikać gwałtownych manewrów czy ostrych skrętów i kosić na zakładkę – czyli odrobinę najeżdżać na skoszone miejsce. Trawę kosimy tylko wtedy, gdy jest sucha, ponieważ przycięcie ciężkich, mokrych źdźbeł spowoduje, że trawa będzie nierówna. Koszenie wykonujemy tylko ostrymi nożami, ponieważ poszarpana trawa zrobi się żółta.
Dobierz szerokość kosiarki do wielkości trawnika.
Dobór naszego urządzenia do koszenia będzie w głównej mierze zależny od ukształtowania terenu oraz powierzchni, jaką mamy do skoszenia.
Kosiarka ręczna będzie idealnym zastosowaniem w przypadku malutkich trawników, a nawet skwerków. Noże tnące są wprowadzane w ruch za pomocą naszych mięśni, kiedy będziemy pchać urządzenie. Takie rozwiązanie powoduje, że kosiarka potrzebuje stałej przyczepności kół do podłoża.
Kosiarka elektryczna będzie dobra w przypadku małego i średniej wielkości trawnika. Warto tutaj zwrócić uwagę, że wraz ze wzrostem długości przewodu, spada napięcie. Przewód zasilający powinien mieć maksymalnie 40 m. Przewagą są tutaj elektronarzędzia akumulatorowe – np. kosiarki Dewalt.
Kosiarka spalinowa sprawdzi się przypadku średnich i dużych trawników. Nie wymagają dostępu do źródła prądu, co docenimy szczególnie na terenach przeplatanych grupami drzew. Korzystając z kosiarki spalinowej, trzeba jednak uwzględnić konieczność uzupełniania paliwa i okresowej wymianie filtra i oleju.
W zależności od architektury ogrodowej może nam się przydać również podkaszarka np. firmy Dewalt.
Podkaszarka na trudno dostępne miejsca.
Duże urządzenia nie będą w stanie dostać się za „skalniak”, a nawet będą miały problem skosić trawę przy krawężnikach. Takie kosiarki często mają problem z miejscami trudniej dostępnymi, dlatego warto, jest zainwestować m.in. w podkaszarkę Dewalt, która świetnie sprawdzi się w takich terenach.
DCM571N DeWalt wyposażona w 38 cm pokos, a także ostrze i adapter do wykaszarki do zarośli, dzięki czemu można go używać do prostego koszenia trawy lub ciężkich prac związanych z wykaszaniem. Korzystanie z podkaszarki pozwoli również na skoszenie trawy zasianej na nierównej powierzchni. Kosiarką Dewalt dotrzemy w trudno dostępne zakamarki naszego ogrodu.
Czytaj również: Dlaczego warto zagospodarować miejsce w ogrodzie na wypielęgnowany trawnik?
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jak uprzyjemnić sobie i dzieciom urlop we własnym... Liczba postów: 13 Grupa: Ogród i dzi... Witam wszystkie osoby, które są zainteresowane tematem naszej rozmowy. Jeżeli chodzi o mnie, to jakiś czas temu byłem na wyjeździe w Poznaniu i zatrzymałem się....
- Trawnik zawsze modny Liczba postów: 88 Grupa: Zagospodaro... Akurat jeśli chodzi o nawozy do trawników to bardzo dobre są te od Florovit i znajdziesz je w sklepie Inco https://sklepinco.pl/marka/florovit/, jak na przykład...
- Wytrzymałe ogrodzenie betonowe Liczba postów: 7 Grupa: Ogród i dzi... Szukasz idealnego ogrodzenia do swojego domu, które łączy estetykę i funkcjonalność? Przeczytaj artykuł na https://dizajns.pl/jakie-ogrodzenie-beto nowe-jest-naj...
- Jaka farba do malowania basenu? Specjalistyczna fa... Liczba postów: 4 Grupa: Ogród i dzi... Chcąc pomalować beton, należy pamiętać nie tylko o wyborze koloru, ale o wyborze dobrej farby . Przede wszystkim dobrze dobrana farba ma za zadanie chronić b...
- Mini ogródek pod blokiem Liczba postów: 19 Grupa: Zagospodaro... Rozglądając się za wyborem solidnych mebli ogrodowych to na pewno warto rozejrzeć się w ofercie Di Volio u których możliwości zdecydowanie nie brakuje. Przykład...