4 proste kroki, które ułatwią remont mieszkania
Podczas letnich miesięcy Polacy najczęściej biorą w dłonie wałki, pędzle czy wiertarki i zabierają się za odświeżanie swoich własnych „M”. Najczęściej decydujemy się na remont jednego czy dwóch pomieszczeń. W jaki sposób uchronić pozostałą część mieszkania przed zabrudzeniami? Jakie narzędzia i akcesoria ułatwią nam pracę? Jula proponuje kilka tricków, pozwalających na sprawne przeprowadzenie remontu.
Czytaj dalej
Krok pierwszy, czyli jak ochronić mieszkanie przed zabrudzeniem
Wszelkie remonty wiążą się z bałaganem: kurzem, pyłem czy plamami z farby, dlatego przed przystąpieniem do działania mieszkanie należy odpowiednio zabezpieczyć.
Podczas prac remontowych bardzo łatwo uszkodzić podłogi - spada na nie gruz, kapie farba, przesuwamy po nich wiadra. Doczyszczenie parkietu czy kafelków po remoncie to naprawdę ciężka praca. Z tego względu trzeba podłogę osłonić, najlepiej grubą folią malarską, przez którą nie przemiękną ani farby, ani zaprawy i która jednocześnie uchroni powierzchnię przed zarysowaniami. Folię przyklejamy za pomocą taśmy maskującej w pomieszczeniach remontowanych, a także pomieszczeniach przechodnich (np. w korytarzach).
Szczególnie uciążliwe podczas remontu są pył i kurz, które powstają podczas wiercenia czy szlifowania ścian i przenikają przez najmniejsze szczeliny do wszystkich pomieszczeń, również tych, w których chcielibyśmy zachować porządek. Drzwi wraz z ościeżnicami można zakleić zwykłą folią, jednak w ten sposób wyłączamy dane pomieszczenie z użytku lub musimy odklejać folię przy każdorazowym przechodzeniu do pokoju czy kuchni.
Czytaj również: Wakacje to dobry czas również na malowanie ścian
Praktyczne rozwiązanie stanowią specjalne drzwi foliowe. Są one wyposażone w zamek błyskawiczny, umożliwiający wielokrotne korzystanie z przejścia. Na podłodze tuż przed wejściem do remontowanego pomieszczenia dobrze jest położyć lekko wilgotny, stary ręcznik, w który będzie można wytrzeć buty. Dzięki temu oszczędzimy sobie sprzątania po remoncie całego domu.
Krok drugi, czyli zadbaj o swoje bezpieczeństwo podczas remontu
Przygotowując się do remontu, należy zadbać o własne bezpieczeństwo, zwłaszcza podczas prac na wysokościach. Aby ułatwić sobie dostęp do ścian, sufitów i zakamarków, zamiast np. wchodzić na stołek lub krzesło, warto wybrać lekką i stabilną, składaną aluminiową drabinę wielofunkcyjną. Może być ona używana jako drabina wolnostojąca i przystawna, a po uzupełnieniu o dodatkowe elementy stanie się podestem roboczym. Stabilne podłoże to podstawa bezpieczeństwa podczas remontu! Dodatkowy atut tej drabiny, to możliwość złożenia do kompaktowych rozmiarów, co ułatwi jej przechowywanie.
Krok trzeci, czyli jak wiercić bezpiecznie i żeby się nie namęczyć
Przed rozpoczęciem wiercenia należy zadbać o to, aby nie uszkodzić ukrytej w ścianach lub podłogach instalacji elektrycznej. Kable, konstrukcje stalowe czy drewniane pomoże zlokalizować wykrywacz wielofunkcyjny. Czytelny wyświetlacz LCD i sygnał dźwiękowy poinformują nas o ukrytej przeszkodzie.
Po sprawdzeniu, czy nasza ściana nie kryje instalacji, przystępujemy do pracy. Wywiercenie otworu w betonie, cegle czy w metalu nie będzie kosztować nas wiele fizycznego wysiłku, jeśli użyjemy młotowiertarki, wyposażonej w udar pneumatyczny. Aby podczas tej czynności zbytnio nie nabrudzić, warto podstawić pod wiercony otwór rurę od odkurzacza, która będzie zasysać pył.
Krok czwarty, czyli efektywne malowanie
Kolejny etap prac to malowanie. Wyzwanie, zwłaszcza dla początkujących, stanowi uzyskanie efektu jednolitej powierzchni, a także położenie farby w taki sposób, aby nie zaczęła odpadać. Przed przystąpieniem do malowania farbę musimy wymieszać na jednolitą masę. Możemy to zrobić ręcznie, ale dużo wygodniej jest użyć wiertarki lub wkrętarki i specjalnego mieszadła do farb wyposażonego w uchwyt mocujący, które rozmiesza nawet najmniejsze grudki. Wreszcie przystępujemy do malowania. Właściwe rozprowadzenie farby po powierzchni ułatwi odpowiedni wałek do malowania, którego dobór determinuje rodzaj farby i powierzchnia, którą chcemy pokryć. Do farb wodorozcieńczalnych stosuje się wałki z tworzyw sztucznych, do rozpuszczalnikowych – wałki wełniane, a do olejnych – wałki gąbkowe. Wałkami z najkrótszym runem, czyli „włoskami” maluje się gładkie ściany, wałkami ze średnim runem – porowate drewno i powierzchnie o delikatnej strukturze. Wałki o długim włosiu są z kolei polecane do nierównych płaszczyzn, takich jak beton czy cegła.
Czytaj również: 5 praktycznych rad przydatnych podczas malowania ścian
Na zakończenie zdejmujemy z podłogi folię, usuwamy foliowe drzwi i możemy cieszyć się z efektu własnej pracy. Jula życzy powodzenia!
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jak ułatwić sobie sprzątanie w domu, kiedy mamy zw... Liczba postów: 60 Grupa: Wnętrza W takim przypadku trzeba dbać zarówno o zwierzaki jak i dom. Jeśli chodzi o pupile, to wszystko co ważne znajdziecie na stronie hubun.pl. Ja sama tutaj: https:/...
- Meble tapicerowane Liczba postów: 194 Grupa: Najnowsze t... A jak chodzi o Krzesła z tkaniny szenilowej - to koniecznie sobie zobaczcie propozycje Mivi Home. Tam znajdziecie nie tylko coś stylowego, ale prze...
- Wieszaki na ręczniki Liczba postów: 15 Grupa: Najnowsze t... Ja tam specjalnie nie kombinuję. Wziąłem najzwyklejsze wieszaki z przyssawkami, bodaj 5 na jednym kiju. Jakiejś marki no-name, kompletnie nie pamiętam. To wszys...
- 5 przydatnych wskazówek na przedświąteczne porząd... Liczba postów: 1 Grupa: Wnętrza
- Czy niedrogie baterie łazienkowe mogą być dobrym w... Liczba postów: 1 Grupa: Wnętrza