7 najczęstszych błędów przy wykonywaniu instalacji elektrycznej

7 najczęstszych błędów przy wykonywaniu instalacji elektrycznej

Sposób wykonania domowej instalacji elektrycznej ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo domowników i sprzętów. Błędy przy wykonywaniu instalacji nie tylko obniżają komfort korzystania z urządzeń elektrycznych, lecz również zagrażają zdrowiu i życiu mieszkańców. Sprawdź, jakich błędów unikać, wykonując domową instalację elektryczną.

 

#1 Brak zabezpieczeń przed przeciążeniami

Na bezpieczeństwo w domu wpływa przede wszystkim dobrej jakości rozdzielnica elektryczna. To właśnie w niej znajdują się wyłączniki i bezpieczniki, które chronią przed przeciążeniami i zwarciami. Zadaniem rozdzielnicy jest rozdzielenie prądu w taki sposób, by dotarł do wszystkich odbiorników znajdujących się w domu. Do podstawowego wyposażenia rozdzielnicy zaliczamy wyłącznik nadprądowy, wyłącznik różnicowoprądowy oraz ochronnik przeciwprzepięciowy. Urządzenia te chronią przed porażeniem oraz skutkami zwarć i przeciążeń. Rozdzielnica mieszkaniowa może być również wyposażona w rozłącznik główny, lampki sygnalizacyjne, zegary sterujące czy przekaźnik priorytetowy. Odpowiednio wyposażona rozdzielnica znacząco zwiększa bezpieczeństwo elektryczne domu.

 

#2 Nieprawidłowe rozmieszczenie przewodów

Prawidłowo ułożone przewody leżą wzdłuż poziomych i pionowych linii. Zdarza się jednak, że wędrują one po skosie ściany, czego efektem może być przewiercenie instalacji podczas wbijania gwoździa czy wiercenia w ścianie. Chęć powieszenia ramki ze zdjęciem może więc skończyć się kosztownie, gdyż uszkodzenie instalacji oznacza kucie w ścianie. 

 

Czytaj również: Hiszpańskie płytki - czy warto w nie inwestować?

 

7 najczęstszych błędów przy wykonywaniu instalacji elektrycznej

 

#3 Za mało gniazdek

Mała liczba gniazd w domu ma niekorzystny wpływ na komfort domowników. Wiąże się to bowiem z koniecznością stosowania przedłużaczy, które zmniejszają estetykę wnętrza oraz bywają niebezpieczne. Już na etapie planowania instalacji należy zastanowić się nad optymalną liczbą gniazd dla każdego pomieszczenia. Pamiętaj przy tym, że urządzenia montowane na stałe powinny mieć wydzielone gniazda. Dobrym pomysłem jest również stosowanie gniazd wielokrotnych, szczególnie nad blatem w kuchni.

 

#4 Brak wydzielonych obwodów

Wszystkie domowe sprzęty montowane na stałe (np. lodówka, pralka czy zmywarka), a także urządzenia o mocy większej niż 2kW powinny być zasilane z wydzielonych obwodów. W ten prosty sposób można zapobiec przeciążeniom oraz przedłużyć żywotność sprzętów. Pamiętaj także, by zastosować kilka obwodów dla oświetlenia – w ten sposób nie zostaniesz całkowicie pozbawiony światła podczas awarii jednego obwodu.

 

#5 Brak uziemienia w gniazdach

Celem uziemienia jest odprowadzanie napięcia do gruntu, a tym samym ochrona urządzeń przed zwarciami. Do gniazdka z uziemieniem należy podłączyć wszystkie urządzenia z obudową wykonaną z metalu. Dzięki uziemieniu niebezpieczne ładunki elektryczne są neutralizowane w ziemi, co zwiększa bezpieczeństwo instalacji. 

 

#6 Pomijanie instalacji przydomowej

Instalacja elektryczna służy nie tylko do podłączania urządzeń domowych, dlatego nie można się skupiać wyłącznie na wnętrzu domu. Nie zapomnij więc o instalacji przydomowej, do której podłączymy domofon, napęd do bramy, oświetlenie ogrodowe czy sprzęty mobilne, takie jak kosiarka. Elementy te zwiększają komfort i bezpieczeństwo użytkowania, odstraszając potencjalnych włamywaczy, ułatwiając prace ogrodowe oraz uprzyjemniając wypoczynek na świeżym powietrzu.

 

#7 Brak stref w łazience

Łazienkę należy urządzić z podziałem na 4 strefy bezpieczeństwa – w ten sposób możemy zwiększyć ochronę przed przypadkowym porażeniem prądem. Strefa 0 obejmuje wnętrze wanny lub brodzika i można w niej korzystać z urządzeń zasilanych prądem zmiennym 12V lub stałym 30V (stopień ochrony IPX7). Strefa 1 to przestrzeń do wysokości 2,25 m wyznaczona przez zewnętrzne krawędzie wanny lub brodzika. Można tu podłączyć np. oprawy oświetleniowe, podgrzewacze wody, wentylatory i sprzęty 25V (AC) lub 60V (DC) o stopniu ochrony IPX5. Strefa 2 to przestrzeń rozciągająca się do 0,6 m od granicy strefy 1 – do wysokości 2,25 m. Można w niej montować te same urządzenia co w strefie 1, lecz wymagany stopień ochrony to IPX4. Strefa 3 to z kolei przestrzeń do 2,40 m od granicy strefy 2 – do wysokości 2,25 m. Można tu zamontować na stałe pralkę, grzejnik, gniazda wtyczkowe czy wyłącznik oświetlenia (IPX1).

 

Czytaj również: Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Brama garażowa z napędem Liczba postów: 392 Grupa: Budowa i re... Chcesz maksymalnie wykorzystać przestrzeń w garażu? Sprawdź dostępne bramy garażowe w ofercie firmy Bramotechnika https://www.bramotechnika.pl/oferta/bram y-gara...
  • Gdzie zamówić projekt domu? Liczba postów: 75 Grupa: Moja budowa Warto pytać wszędzie. Może gdyby chodziło o wiatę to wtedy łatwiej jest znaleźć odpowiedź.
  • Własna firma Liczba postów: 297 Grupa: Firmy budow... Istnieje wiele narzędzi i technologii, takich jak oprogramowanie do zarządzania projektami, systemy komunikacji wewnętrznej czy analizy danych, które mogą wspom...
  • Oprogramowanie InteriCad do projektowania wnętrz Liczba postów: 21 Grupa: Budowa i re... Wybierając ZWCAD, zyskujesz nie tylko tańszą alternatywę dla tradycyjnych programów CAD, ale także niezawodne wsparcie techniczne i kompletną dokumentację, któr...
  • domek letniskowy Liczba postów: 24 Grupa: Firmy budow... Ciekawy wybór domków letniskowych ma firma https://domki-zylajek.com/ Jeśli zastanawiasz się nad domkiem na swoją działkę, to koniecznie zerknij na ich ofertę –...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19469 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 277

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >