7 sprytnych patentów na prasowanie

7 sprytnych patentów na prasowanie

Dla jednych to przykra konieczność, dla innych pożyteczny sposób na odnalezienie wewnętrznego spokoju. Niezależnie od naszego podejścia do prasowania ubrań, warto znać kilka sprytnych patentów na to, by było łatwiejsze.

Stare powiedzenie brzmi “jak cię widzą, tak cię piszą”, dlatego  nim ktokolwiek doceni nasz charakter, wiedzę i umiejętności, zostaniemy ocenieni za wygląd zewnętrzny. Pomięta bluzka, czy niewyprasowane spodnie potrafią zrazić rozmówców. Prasowanie poza walorem estetycznym wpływa też na fakturę poszczególnych części garderoby zmiękczając je, a w przypadku ubranek dla niemowlaków - jest elementem dbania o higienę i walki z bakteriami, które giną w wysokich temperaturach. Warto poznać rozwiązania, które sprawią, że prasowanie będzie łatwiejsze.

 

7 sprytnych patentów na prasowanie

 

1. Zmiękczanie w trakcie prania jest ważne

Prasowanie jest jak kropka postawiona nad “i”, aby z czystym sumieniem sięgnąć po żelazko i zmierzyć się ze wszystkimi fałdkami i zagnieceniami powstałymi na naszej garderobie - trzeba przygotować grunt już na etapie prania. Nie warto oszczędzać na płynie do płukania. Dzięki niemu prany materiał nie tylko będzie pachniał ładnie, ale też znacznie łatwiej będzie nam go wygładzić podczas prasowania. Doświadczone gospodynie dodają często kilka kropli octu do prania. On także sprawia, że tkaniny nie będą sztywne i łatwiej poddadzą się gorącemu żelazku.

 

2. Płyn w sprayu pomoże wygrać z zagnieceniami

Współczesne żelazka wyposażone są w rozwiązania takie jak generatory pary. Na szczególnie trudne zagniecenia warto jednak użyć spray`u do prasowania. W sklepach nie brak tego typu detergentów, ale można też pokusić się o sporządzenie domowej wersji. Najprostszym sposobem na uzyskanie aromatycznej i skutecznej mikstury jest połączenie wody z niewielką ilością płynu do płukania w butelce z atomizerem. Ekologiczna wersja zakłada połączenie skrobi kukurydzianej z wodą i dodanie kilku kropli naturalnego olejku aromatycznego.

 

3. Koszule prasuj zawsze zaczynając od rękawów

Jednym z najbardziej kłopotliwych w prasowaniu elementów garderoby są koszule. Aby uniknąć nerwowych sytuacji wynikających z powracającymi zagnieceniami, prasowanie koszuli należy zacząć od rękawów. Mankiety należy rozpiąć, rękaw ułożyć na desce tak, by szew wyznaczał linię zagięcia materiału, a następnie prasować od mankietów ku ramionom.

Kołnierzyki zawsze należy prasować w formie rozprostowanej i po obydwu stronach, a miejsca w których przyszyto guziki najwygodniej jest prasować na lewej stronie. Gdy Koszula będzie już wyprasowana, należy ją natychmiast powiesić na wieszaku, by zagniecenia nie powróciły.

 

jak ułatwić sobie prasowanie

 

4. Spodnie w kant prasuj dociskając żelazko

Prasowanie eleganckich spodni w kant to jedno z największych wyzwań. Takie spodnie najczęściej uszyto z materiałów wysokiej jakości, na przykład jedwabiu. Niestety, prasowany w klasyczny sposób jedwab nabiera niechcianego błysku. Aby uzyskać idealny efekt warto więc zacząć od wyprasowania nogawek z użyciem ręcznika lub czystej, bawełnianej ścierki kuchennej i odpowiedniej techniki. Ścierkę lub ręcznik należy ułożyć na spodniach, a zamiast przeciągać żelazko w tradycyjny sposób należy je dociskać. Po wyprasowaniu nogawek należy wyciągnąć kieszonki na zewnątrz spodni, wyprasować je, a następnie dociskając żelazko przez ścierkę lub ręcznik wyprasować materiał wokół kieszeni, dopiero po tym działaniu należy wsunąć kieszenie na miejsce. W ten sposób na spodniach nie pojawi się nieelegancki błyszczący odcisk.

 

5. Folia aluminiowa pomaga skrócić czas prasowania

Każdy, kto musiał prasować poszewki na kołdry lub inne elementy garderoby uszyte z dwóch warstw materiału wie, że jest to bardzo czasochłonne zajęcie. By ułatwić sobie zadanie warto owinąć deskę do prasowania folią aluminiową. Odbite ciepło sprawi, że powierzchnia naszej deski zmieni się w drugie żelazko i w ten sposób obie strony poszwy będą prasowane równocześnie.

 

6. Prasowanie lekko wilgotnych ubrań jest łatwiejsze

Nie warto zostawiać ubrań do całkowitego wyschnięcia. O ile w przypadku koszulek, czy drobnych elementów garderoby stopień wysuszenia nie jest aż tak istotny - jeansy i żakiety znacznie szybciej i łatwiej jest wyprasować, gdy są lekko wilgotne. Należy jedynie pamiętać, by wyłączyć w żelazku opcję parowania.

 

7. Przed prasowaniem tkanin lnianych skorzystaj z zamrażalnika

Lniane tkaniny potrafią sprawić wiele kłopotów podczas prasowania. By materiał łatwiej poddawał się, a zagniecenia znikały szybciej, warto skropić całość wodą i włożyć na 30 minut do lodówki. Dzięki temu zabiegowi materiał będzie parował znacznie intensywniej, co pozwoli szybciej wygładzić sploty włókien. Ten sam sposób działa także na ubrania z jeansu.

Niezależnie od zastosowanych ułatwień przed prasowaniem warto sprawdzić informacje na ubraniach i dostosować temperaturę żelazka. W ten sposób nie uszkodzimy materiałów, a kolory dłużej pozostaną intensywne. By prasowanie było przyjemniejsze, deskę można rozstawić w pomieszczeniu z telewizorem i wyświetlać na ekranie ulubione filmy lub seriale. W ten sposób można połączyć przyjemne z pożytecznym, a sama czynność prasowania nie będzie się kojarzyć wyłącznie z przykrym obowiązkiem.

 

Artykuł przygotowany przez redakcję portalu www.nokautelektronika.pl

 

Czytaj również: Czyszczenie rolet i żaluzji zewnętrznych.

 

Źródło: nokautelektronika / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19435 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 260

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >