9 najczęściej popełnianych błędów w domowej instalacji wodnej

9 najczęściej popełnianych błędów w domowej instalacji wodnej

Błędy wykonawcze w instalacji wodnej mogą przysporzyć niemałych problemów i narazić na spore straty. Omawiamy te najczęstsze, byś wiedział, na co zwracać uwagę i mógł zweryfikować, czy instalator fachowo wykonał zleconą mu usługę. Czytaj dalej

1. Łączenie różnych materiałów

Instalacja wodna powinna być wykonana z jednego rodzaju materiału (najlepiej pochodzącego od jednego producenta), by zachować jednolitość łączeń. Rury z tworzywa sztucznego klei się, zaciska, sprasowuje lub zgrzewa, rzadko skręca. Natomiast miedziane elementy rurociągu łączy się przy użyciu złączek instalacyjnych (połączenia rozłączne) albo lutuje (połączenia stałe).

 

9 najczęściej popełnianych błędów w domowej instalacji wodnej

 

Czytaj również: Awaria wodociągu - przepływ zwrotny, jak można temu zaradzić?

 

Stosowanie kształtek jest o tyle wygodniejsze, że usprawnia pracę i ogranicza zakres działań do minimum. Dzięki nim łatwiej usunąć awarię lub wymienić zepsute urządzenie podłączone do sieci – wystarczy zdemontować fragment instalacji przez wykręcenie znajdujących się w pobliżu awarii elementów.

 

2. Stosowanie kształtek różnych producentów

Do łączenia rur instalacji wodnej należy używać złączek tylko jednego producenta. To ważne z uwagi na różnice mogące wystąpić w wykonaniu gwintów i miejsc przystosowanych do łączenia z rurą. Nieco inny rodzaj gwintu może sprawić, że wykonanie szczelnego połączenia będzie dużo trudniejsze i wymagające wielu więcej zabiegów. Poza tym, wykonanie instalacji z wyrobów jednego producenta jest często wymagane, by udzielił on na nie gwarancji.

 

3. Stosowanie materiałów bez certyfikatów i atestów

Należy stosować rury i złączki m.in. przedłużki mosiężne, trójniki, czwórniki, śrubunki itp. spełniające obowiązujące normy techniczne, ponieważ ich jakość rzutuje na trwałość całej instalacji. Wyroby muszą być objęte znakiem CE i atestowane, tym bardziej jeśli będą miały kontakt z wodą pitną.

 

4. Nieprawidłowy sposób łączenia rur

Rury o małej średnicy i cienkich ściankach trzeba łączyć w sposób rozłączny a nie trwały, gdyż temperatura lutu twardego doprowadza do przegrzania miedzi. Uszkodzona struktura materiału jest dużo bardziej podatna na powstawanie ognisk korozyjnych, więc z czasem mogą pojawić się wykwity osłabiające wytrzymałość całej instalacji.

 

9 najczęściej popełnianych błędów w domowej instalacji wodnej

 

5. Niedbałość przy łączeniu rur

Rażącym błędem jest także łączenie rur o różnych średnicach bez zastosowania redukcji mosiężnych i niedbałość przy stosowaniu złączek. Aby w miejscach łączeń elementy ściśle do siebie dolegały, trzeba wsunąć rurę do złączki na tyle głęboko, by gwinty dobrze na siebie nachodziły, a po wkręceniu gwintu zewnętrznego w wewnętrzny nie pojawiły się żadne nieszczelności. Można też połączenia doszczelnić taśmą teflonową albo pakułami lnianymi/konopnymi.

 

6. Niewłaściwe doprowadzenie przewodów do baterii

Na pierwszy rzut oka wydaje się to mało znaczący, ale w rzeczywistości ma ogromny wpływ na wygodę i bezpieczeństwo korzystania z baterii. Zimną wodę należy doprowadzić z prawej strony, a ciepłą z lewej.

 

7. Prowadzenie rur osłabiające konstrukcję budynku

Prowadzenie rur o dużych przekrojach przez ściany nośne i stropy może poważnie osłabić konstrukcję budynku, więc w żadnym wypadku nie wolno tego robić. Owszem, małe przebicia są dozwolone, ale w miarę możliwości trzeba ich unikać. Zdecydowanie lepiej rozprowadzać rury w przygotowanych w ścianach lub w podłodze bruzdach i wnękach.

 

8. Brak przystosowania do napraw

W każdej instalacji może dojść do awarii, dlatego warto tak wykonać całą sieć, by naprawa nie wymagała rozbiórki dużej części rurociągu. Jak to zrobić? Wystarczy na dłuższych odcinkach lub w miejscach przyłączenia urządzeń zainstalować rewizje.

 

9. Brak zaworów odcinających dopływ wody

Na rurach zasilających sprzęt AGD i urządzenia sanitarne powinny zostać zamontowane zawory odcinające dopływ wody na wypadek awarii, napraw czy przeglądów. Ich zastosowanie często okazuje się jedynym ratunkiem przed zalaniem budynku, gdy urządzenie się zepsuje lub dojdzie do rozszczelnienia instalacji.

 

Czytaj również: Odwodnienie liniowe - efektywne odprowadzanie wody prysznicowej w łazience

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Pomoc przy termoodernizacji Liczba postów: 8 Grupa: Firmy budow... Będe wymieniał w dość starym domu ogrzewanie i rozważam pompę ciepła, fotowoltaikę. Słyszałem też o dofinansowaniach. W związku z tym, czy znajdę firmę, która o...
  • Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 25 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...
  • Relaks w ciepłym, zimowym ogrodzie Liczba postów: 8 Grupa: Budowa i re... Możecie sobie sprawdzić strone https://dhyan.pl/kategoria/aromaterapia/ kadzidelka/palo-santo/ , na której znajdziecie ofertę sklepu internetowego Dhyan z najróż...
  • Dezynfekcja Dezynsekcja Deratyzacja Liczba postów: 143 Grupa: Firmy budow... Fajny wątek . Naprawdę bardzo dużo się dowiedziałem. ________________________ _______________________ audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznyc...
  • Kształtowniki stalowe rodzaje i przykłady oraz ich... Liczba postów: 57 Grupa: Budowa i re... W zakresie kształowników stalowych do wykonania trwałej konstrukcji stalowej to zdecydowanie polecam sprawdzić https://salzgitterstahlhandel.pl/produkt y/ksztalt...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19415 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 151

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >