Agregat prądotwórczy z automatyką niezawodne zasilanie rezerwowe, kiedy brakuje prądu

Agregat prądotwórczy z automatyką niezawodne zasilanie rezerwowe, kiedy brakuje prądu

Wyposażenie domu rodzinnego w bezobsługowy układ rezerwowego zasilania z automatyką podłączoną do sieci elektrycznej zapewnia stałe zasilanie domowych odbiorników bez względu na niekontrolowane przerwy w dostawach energii elektrycznej. Czytaj dalej

 

Dziś praktycznie wszystkie domowe urządzenia, jak  piec C.O. z elektroniką, oświetlenie, lodówka i  pozostały sprzęt RTV AGD, system alarmowy, brama wjazdowa, a przede wszystkim coraz bardziej powszechny i liczny sprzęt elektroniczny wymagają stałego zasilania prądem najwyższej jakości. Stały dopływ energii elektrycznej w domu stał się wręcz nieodzowny szczególnie w aktualnej sytuacji epidemicznej, gdy wszyscy spędzają w domu więcej czasu, uczniowie i studenci kształcą się w systemie online, a spora część dorosłych wykonuje pracę zdalną w warunkach home office. Tymczasem przerwy w dostawach energii elektrycznej zdarzają się o każdej porze roku, bowiem mogą one wynikać z awarii sieci energetycznej, planowych przeglądów, napraw i konserwacji, jak i być skutkiem poprawnego działania systemów zabezpieczeń wyłączających dopływ energii elektrycznej w przypadkach zagrożeń pożarem czy porażeniem prądem oraz wskutek warunków atmosferycznych. 


Agregat prądotwórczy z automatyką niezawodne zasilanie rezerwowe, kiedy brakuje prądu


Najłatwiejszym i jednocześnie najszybszym w instalacji oraz niezawodnym w działaniu rozwiązaniem jest agregat prądotwórczy współpracujący z nowoczesnym panelem automatyki podłączonej do sieci elektrycznej budynku, czyli niezależny układ zasilania rezerwowego. Kluczową korzyścią takiej domowej mini elektrowni jest bezobsługowość. Jedyną czynnością do wykonania jest uzupełnienie paliwa w agregacie.


Agregat prądotwórczy z automatyką niezawodne zasilanie rezerwowe, kiedy brakuje prądu Honda agregat EU 22i (2 kW) 

Czytaj również: Jakich sprzętów nie może zabraknąć w domowym warsztacie?


Rozważając instalację rezerwowego zasilania za pomocą agregatu prądotwórczego,  trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na moc i stabilizację napięcia. Moc wybranego generatora musi być większa od sumy mocy wszystkich odbiorników, które mają być podłączone do agregatu. W tym celu można posłużyć się miernikiem elektrycznym, ale ponieważ każdy odbiornik ma inny prąd rozruchowy, najlepiej poradzić się Autoryzowanego Sprzedawcy. Dla zasilanych odbiorników istotny jest także system stabilizacji napięcia. Odbiorniki indukcyjne (np.  lodówka, zamrażarka, elektronarzędzia, klimatyzatory, itp.)  i elektroniczne  - bardzo czułe na jakość prądu, na przykład  sterowniki pieców C.O, komputery i laptopy, telewizory LCD, PDP, LED, wzmacniacze, sprzęt Hi-Fi - powinny być podłączane do agregatów gwarantujących stabilne parametry częstotliwości i napięcia. 

 

Jakość napięcia zasilania wydłuża żywotność odbiorników

Jakość dostarczanej do odbiorników energii elektrycznej decyduje o ich wydajności i żywotności.  Szczególnie wrażliwe na jakość prądu są coraz bardziej liczne urządzenia elektroniczne. O jakości prądu decyduje odpowiednia wartość oraz częstotliwość napięcia zasilającego. Wzrost częstotliwości ma wpływ na straty i trwałość zasilanych odbiorników, natomiast jej spadek - na wydajność. Ponieważ częstotliwość napięcia rośnie lub spada wraz ze wzrostem lub spadkiem prędkości obrotowej silnika, do zasilania odbiorników domowych, a głównie elektronicznych, rekomendowane są agregaty prądotwórcze wyposażone w inwerterową stabilizację napięcia. 



- Podczas generowania energii elektrycznej przez prądnicę oraz w trakcie zasilania odbiorników pojawiają się wahania napięcia, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie odbiorników, zwłaszcza czułego sprzętu elektronicznego. Spadki napięcia poniżej wartości znamionowych powodują wzrost generowanego prądu, a skutków zbyt dużych wartości natężenia prądu jest wiele, na przykład „palenie się” odbiorników, w silnikach synchronicznych – kołysanie wirnika,  niekorzystne dla silnika momenty obrotowe, nierówna praca odbiornika, zakłócenia pracy styczników i przekaźników powodujące wyłączenie odbiornika czy efekt migotania światła. Najgorszym przypadkiem jest trwałe uszkodzenie odbiornika. Wszystkie powyższe skutki generują dodatkowe, często wysokie koszty napraw, dlatego najbezpieczniejszym dla wszystkich odbiorników rozwiązaniem jest inwerter. Przykładem niezawodnych i bezpiecznych dla odbiorników agregatów inwerterowych są urządzenia Honda z rodziny EU przeznaczone przede wszystkim do zasilania czułych na jakość prądu odbiorników elektronicznych.  – wyjaśnia Sebastian Brzozowski, Menadżer Produktu - Agregaty Prądotwórcze w Aries Power Equipment – Generalnym Dystrybutorze Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce.


Inwerter to prądnica o innowacyjnej budowie, która jest obecnie najbardziej zaawansowanym technologicznie systemem stabilizacji napięcia. Działając niezależnie od obrotów silnika agregatu, bardzo szybko reaguje na częste zmiany obciążenia, podczas których idealnie utrzymuje znamionowe wartości napięcia i częstotliwości. Największą zaletą inwertera jest jakość generowanego prądu wyjściowego, który jest lepszej jakości niż ten pochodzący z gniazda. W efekcie, odbiorniki zasilane agregatami inwerterowymi działają z rzeczywistą mocą, a ich żywotność jest znacznie wydłużona, co w konsekwencji oznacza obniżenie kosztów eksploatacji i serwisowania agregatu oraz zasilanych odbiorników.


Rezerwowe zasilanie z panelem automatyki

Układ zasilania rezerwowego „agregat prądotwórczy - panel automatyki” zapewnia stałe zasilanie podłączonych odbiorników. Panel automatyki monitoruje parametry elektryczne sieci elektroenergetycznej i w przypadku wykrycia zaniku napięcia w sieci włącza agregat i wyłącza go podczas powrotu zasilania. W opcji dodatkowej możliwe jest również uruchomienie systemu powiadomień SMS-owych o pracy automatyki. Praktyczną wygodą jest możliwość odłączenia agregatu i przeniesienia go w miejsce, w którym w danym momencie jest potrzebny. Wówczas automatyka pozostaje w trybie manualnym. 


Do tego typu systemu zasilania rezerwowego przeznaczone są generatory z automatycznym startem i współpracujące z  nowoczesnym panelem automatyki podłączonym do sieci energetycznej, np. jednofazowy agregat Honda EU70i S AUTO wyposażony w inwerterową stabilizację napięcia i częstotliwości. Jego pojemny zbiornik na paliwo zapewnia w trybie ekonomicznym ponad 12h działania agregatu i tym samym minimalizuje zakres obsługi agregatu oraz układu zasilania rezerwowego. Jest to jeden z najbardziej nowoczesnych agregatów prądotwórczych Honda i jako jedyny na świecie agregat o mocy do 10 kW posiada elektroniczny wtrysk paliwa, który  udoskonala jakość działania zespołu „silnik-prądnica”, zapewnia oszczędne zużycie paliwa oraz niski poziom emisji spalin. Moc maksymalna agregatu 7 kW zapewnia pokonanie prądów rozruchu, które pojawiają się podczas uruchamiania odbiorników domowego użytku. 


Agregat prądotwórczy z automatyką niezawodne zasilanie rezerwowe, kiedy brakuje prąduAgregat Honda EU70i S 

Czytaj również: Na co zwrócić uwagę przy wyborze frezarki CNC?


Agregat Honda EU70i S AUTO w układzie zasilania rezerwowego jest standardowo połączony z nowoczesnym panelem automatyki za pomocą 10-metrowego kabla sterowniczego, a cały system jest praktycznie bezobsługowy. Na przejrzystym ekranie panelu podawane są wszystkie ważne informacje ułatwiające monitorowanie funkcjonowania zasilania rezerwowego, np.: napięcie sieci, częstotliwość prądu z agregatu, napięcie akumulatora, brak napięcia agregatu, liczba przepracowanych motogodzin, dane o braku ładowania akumulatora, załączenie stycznika agregatowego czy sieciowego.


Agregat prądotwórczy z automatyką niezawodne zasilanie rezerwowe, kiedy brakuje prądu

 - Przystępując do instalacji układu zasilania rezerwowego z agregatem prądotwórczym i panelem automatyki należy dopilnować, by podłączenie agregatu do instalacji budynku było zgodne z przepisami zasilania rezerwowego i podłączania do sieci. Podłączenie musi być wykonane wyłącznie przez elektryka z odpowiednimi uprawnieniami, ponieważ niewłaściwe podłączenie generatora do instalacji elektrycznej budynku może spowodować niebezpieczne dla życia zwrotne przepięcie z siecią. Należy również przygotować dla agregatu odpowiednie pomieszczenie z czerpnią, wyrzutem powietrza i systemem odprowadzania spalin, co najlepiej jest uprzednio skonsultować z kominiarzem. – radzi Sebastian Brzozowski.


Agregaty domowego użytku

Do zasilania rezerwowego w domu jednorodzinnym w przypadku awarii sieci energetycznej można  również zastosować jednofazowe agregaty prądotwórcze z inwerterową stabilizacją napięcia i częstotliwości o mocy maksymalnej 3 kW.  Agregaty te zasilą większość odbiorników codziennego użytku będących na wyposażeniu domu, choć w przypadku zastosowania agregatu mniejszej mocy niż EU70i S (7kW), musimy ograniczyć liczbę odbiorników, które chcemy zasilać w tym samym czasie.   Jednofazowe, przenośne generatory prądu, jak Honda EU 22i (2 kW) i Honda EU 30i S (3 kW) zapewnią normalne funkcjonowanie życia rodzinnego, bezpiecznie zasilą sprzęt elektroniczny, wyposażenie home office,  a także standardowe jednofazowe elektronarzędzia do majsterkowania oraz większość profesjonalnych elektronarzędzi wykorzystywanych podczas prac remontowo-budowlanych.

Źródło: COMUNICAT4U / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Dekorator wnętrz Liczba postów: 125 Grupa: Firmy budow... Szanowni Państwo, szybkim sposobem na zmianę wyglądu wnętrza jest przemalowanie ścian. Do malowania najlepiej wykorzystać farbę, która tworzy trwałą powłokę odp...
  • Produkcja płyt granitowych Liczba postów: 8 Grupa: Budowa i re... Jeśli szukasz specjalistów w dziedzinie granitu w Gdańsku, moim zdaniem warto zwrócić uwagę na [url]https://granitygdansk.pl/]granity gdańsk W moim odczuciu, of...
  • Jak doborze wybrać kolor elewacji domu? Liczba postów: 10 Grupa: Budowa i re... Szanowni Państwo, Kolor elewacji domu powinien być dobrany do kolorystyki stolarki drzwiowej i okiennej, pokrycia dachowego, otoczenia domu oraz ogrodzenia. Un...
  • Podatki Liczba postów: 48 Grupa: Moja budowa Hej! Poszukuję sklepu online, w którym mogę kupić wiertnice akumulatorowe https://wkretarka.com.pl/220-wiertnice-a kumulatorowe/. Potrzebuję narzędzia, które spr...
  • W czym przechowywać rzeczy na budowie? Liczba postów: 8 Grupa: Moja budowa Cześć! Szukam sklepu internetowego, gdzie mogę kupić wiązarki akumulatorowe https://wkretarka.com.pl/219-wiazarki-ak umulatorowe/. Potrzebuję sprzętu, który spra...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19380 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 100

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >