Akcja edukacyjna „WYNAJMUJ BEZPIECZNIE”

Akcja edukacyjna „WYNAJMUJ BEZPIECZNIE”

W ramach akcji edukacyjnej „WYNAJMUJ BEZPIECZNIE” po raz kolejny sprawdzaliśmy jak mieszkają polscy studenci. Internetową ankietę za pośrednictwem stron internetowych partnerów akcji: www.szybko.pl, www.students.pl, www.psrp.pl i www.metrohouse.pl wypełniło 410 osób. Czytaj dalej

 

W tym roku ankieta przyniosła nam kolejną nową i nieco zaskakująca wiadomość: studenci są bardziej zapobiegliwi niż można było się spodziewać! 

 

Czytaj również: Rynek mieszkaniowy czeka ostre hamowanie


ZAPOBIEGLIWI STUDENCI

Wyniki ankiety akcji „Wynajmuj bezpiecznie” przyniosły informację, która przeczy stereotypom. Polski student okazuje się być zapobiegliwy. Tylko 12% osób odkłada poszukiwanie zakwaterowania na ostatni moment, czyli wrzesień. 13% rozpoczyna wyszukiwanie już w czerwcu, kiedy pojawia się najwięcej nowych ofert mieszkań do wynajęcia. Nie oznacza to jednak, że wrzesień nie jest najgorętszym momentem w roku, jeśli chodzi o transakcje najmu. Wtedy właśnie dochodzi do finalizowania większości umów. Bardzo duża grupa, bo aż 43%, kontynuuje wynajem. Nie jest więc regułą, że w celu zaoszczędzenia 1000-1500 złotych, studenci zrywają umowy wynajmu i szukają kolejnego mieszkania od nowego roku akademickiego. 

 

 

MIESZKANIE ZE ZNAJOMYMI LUB INNYMI STUDENTAMI

Największa grupa ankietowanych studentów - 37% - rozpoczyna poszukiwania z grupą znajomych. 27% decyduje się na dokwaterowanie do studentów, którzy mają już wynajęte mieszkanie. Typowa stancja, czyli pokój wynajmowany w lokalu, w którym mieszka również właściciel, nadal traci na popularności. Przed dwoma laty 10% ankietowanych deklarowało, że chcą zamieszkać na stancji. W 2012 jest to już tylko 7%. Jest to efekt zwiększenia liczby mieszkań przeznaczonych pod wynajem w ciągu kilku ostatnich lat i spadku kosztów mieszkania w porównaniu z kosztami stancji. Z drugiej strony jest to również efekt zmian kulturowych: większej niezależności młodych ludzi i ich szybszego startu w dorosłość.

 

 

 

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE NIEDROGIE DWUPOKOJOWE 

Niemal każdy z ankietowanych jako ważny czynnik wyboru mieszkania wskazał cenę (w ankiecie można było wybrać więcej niż jedną odpowiedź).  W porównaniu z latami ubiegłymi na znaczeniu zyskała lokalizacja, którą aktualnie uznaje za kluczową 84% ankietowanych studentów, podczas gdy przed dwoma laty było to jedynie 34%. Można wnioskować, że jest to efekt nasilenia się kłopotów komunikacyjnych w dużych polskich miastach. Nawet studenci, dysponujący relatywnie dużą ilością wolnego czasu, nie chcą poświęcać godzin na stanie w korkach. Warto również podkreślić zdecydowany wzrost znaczenia standardu i stanu technicznego mieszkania jako czynnika decydującego o wyborze. Przed dwoma laty 14% studentów przywiązywało do niego wagę, podczas gdy w tym roku ponad połowa (51%). Jest to kolejny wynik świadczący o zmianach preferencji studentów i wzroście ich oczekiwań w stosunku do wynajmowanych nieruchomości.  Istniała możliwość wybrania więcej niż 1odpowiedzi, dlatego wyniki nie sumują się do 100%

 

Czytaj również: Mieszkania dwupokojowe są obecnie najbardziej poszukiwane


 

 

Większość ankietowanych studentów ma sprecyzowane oczekiwania w stosunku do wielkości mieszkania. Najpopularniejsze są 2 pokoje, które chciałoby wynająć prawie 40% ankietowanych, kolejne 20% zdecydowałoby się na mieszkanie 3-pokojowe, a 4% rozpatruje wynajem nawet 4 lub 5 pokoi.  Mimo że studenci najchętniej mieszkają w kilkuosobowych grupach, to mieszkania duże 4 i 5 pokojowe nie są dla nich dobrym rozwiązaniem, głównie ze względu na sposób ich aranżacji (część pokoi trudna do wykorzystania), często również zbyt wysoki standard wykończenia, a co za tym idzie zbyt wysokie ceny. 

 

 

NA WYNAJEM CO NAJMNIEJ DWA RAZY TYLE CO NA ROZRYWKĘ

61% ankietowanych na wynajem może przeznaczyć 40% lub więcej swojego budżetu. 29% deklaruje, że jest to wręcz ponad połowa miesięcznych wydatków. W świetle wyników badań naszej ankiety blednie mit rozrywkowego studenta, gdyż ponad 80% badanych wydaje na rozrywki maksymalnie 30% dostępnych środków. Od lat nie zmieniają się zasadniczo źródła finansowania studentów. Ponad 60% ankietowanych jest utrzymywanych przez rodziców lub opiekunów, nieco ponad ¼ pracuje, a pozostali otrzymują stypendia naukowe lub zaciągnęli kredyt studencki.

 

Czytaj również: Dlaczego deweloperzy często nie podają cen mieszkań?


 

ZADOWOLENI STUDENCI I CORAZ WIĘCEJ PODPISANYCH UMÓW

Aż 61% ankietowanych opisuje swoje warunki mieszkaniowe jako dobre i bardzo dobre, a kolejne 27% uznaje je za zadowalające. Wskaźniki te nie różnią się znacznie od wyników sprzed dwóch lat. Nieco mniejsza (5 punktów procentowych) jest grupa studentów, którzy są bardzo zadowoleni z mieszkania. Różnica nie jest wielka, ale w połączeniu z pozostałymi wynikami badania można pokusić się o tezę, że oczekiwania studentów, co do  warunków mieszkaniowych wzrosły, a ich wymagania w przyszłości będą coraz większe. W ramach akcji „Wynajmuj bezpiecznie” staramy się promować zasadę podpisywania umowy najmu i uregulowania wszelkich aspektów współpracy pomiędzy wynajmującym i najemcą. Wyniki naszej ankiety wskazują, że sytuacja w tej materii ulega poprawie. Przed 3 laty umowę najmu podpisywało 56%. W 2012 już 75% ankietowanych deklaruje, że podpisze umowę.

 

 

2012-08-10
Źródło: METROHOUSE & PARTNERZY S.A. / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19438 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 178

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >