Aktualności – lista artykułów
13. „Noc w Instytucie Lotnictwa” odbędzie się już w najbliższy piątek
Replika przedwojennego samolotu RWD-5, ogromna wyrzutnia z modelem technologicznym rakiety ILR-33 BURSZTYN 2K, która w lipcu tego roku przekroczyła granicę kosmosu, otwarte laboratoria badawcze, pokazy odpalania silników oraz spotkania z pilotami i naukowcami – to tylko część z atrakcji, które będą czekać na zwiedzających 13. „Nocy w Instytucie Lotnictwa”. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 4 października 2024 roku w godz. 17:00-23:00 w al. Krakowskiej 110/114 w Warszawie. Wstęp wolny.
01-10-2024
Znamy już wstępny program II edycji konferencji „Medycyna w Architekturze”
Już za niecały miesiąc, 24 października 2024 roku, odbędzie się w warszawskim Centrum Olimpijskim 2 edycja konferencji „Medycyna w Architekturze”. Motywem przewodnim spotkania będzie tym razem problem projektowania w oparciu o dane i dowody. Na spotkanie zapraszani są architekci, zarządcy szpitali, dyrektorzy inwestycyjni w służbie zdrowia, doradcy techniczni aparatury medycznej oraz wszyscy zainteresowani kształtowaniem optymalnej przestrzeni terapeutycznej w nowych i modernizowanych obiektach służby zdrowia.
30-09-2024
"Jestem kobietą i sięgam po więcej 2024" - zgłoś swój udział w plebiscycie!
Kobiety pełnią w życiu wiele różnych ról, a każda z nich jest niezwykle istotna. Jesteśmy matkami, żonami, specjalistkami, szefowymi, przyjaciółkami czy liderkami biznesu. Łączy nas kobieca siła i energia. Mimo mnóstwa obowiązków lubimy wysoko stawiać sobie poprzeczkę, zdobywać szczyty i stawać się lepszą wersją siebie każdego dnia. Nieustannie sięgamy po więcej zarówno w życiu osobistym, jak i w biznesie! Opowiedz swoją historię i zainspiruj inne kobiety! Weź udział w plebiscycie i zostań jedną z kobiet, które sięgają po więcej w życiu i biznesie!
30-09-2024
Turyści po powodzi zmieniaja kierunek swoich wyjazdów
Pogoda dopisała. Pomogły też apele o nierezygnowanie z wyjazdów. Tak udało się zatrzymać masowe odwoływanie rezerwacji na południu Polski. Jednak regiony poszkodowane przez powódź nie mogą liczyć na szybki dopływ gotówki, bo turyści zamiast Karpacza czy Szklarskiej Poręby, chętniej wybierają teraz Zakopane i Kraków - wynika z analizy Nocowanie.pl.
30-09-2024
Wielomiliardowe wydatki na termomodernizację warszawskich budynków
Zgodnie z Zieloną Wizją Warszawy stolica ma zredukować emisje gazów cieplarnianych o 40 proc. do 2030 roku. To cel pośredni przed zaplanowanym do 2050 roku osiągnięciem neutralności klimatycznej. Dużą rolę w tym procesie będzie odgrywać termomodernizacja budynków prowadząca do ograniczenia zużycia energii i ciepła. Elektrownie i elektrociepłownie podlegające administracji centralnej odpowiadają dziś za ok. 70 proc. emisji dwutlenku węgla w mieście. Stolicę czekają wielomiliardowe wydatki, wspierane również środkami z UE.
30-09-2024
Tegoroczne anomalie pogodowe mocno przyczynią się do wzrostów cen w sklepach
Już nie odmrożony VAT, lecz susza i jej skutki będą w najbliższych miesiącach jednym z głównych generatorów podwyżek cen żywności. Ma to dotyczyć zwłaszcza rodzimych owoców i warzyw, których szczyt sezonu przypada na wrzesień i październik. Według autorów „INDEKSU CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”, ostatni wzrost kosztów codziennych zakupów o 4,3% rdr. zawiera już powrót 5% stawki VAT. Sieci handlowe stopniowo podnosiły ceny od kwietnia, żeby nie przegrać wojny cenowej. A teraz mają kolejne powody do podwyżek. Oprócz skutków ekstremalnych warunków pogodowych, są to wysokie opłaty za prąd i gaz, rosnące płace, koszty produkcji oraz wymagania dot. ochrony środowiska i gospodarki obiegu zamkniętego. Jednocześnie znawcy rynku dodają, że przyspieszenie dynamiki wzrostu cen będzie coraz większe. Ale skoki raczej nie będą dwucyfrowe, choć z pewnością będą mocno odczuwalne dla kieszeni konsumentów.
27-09-2024
Dekarbonizacja sektora lotnictwa jest możliwa, ale do tego potrzebne jest kompleksowe wdrażanie wielu rozwiązań jednocześnie
Lotnictwo odpowiada za ok. 4 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) prognozowała, że wraz z dynamicznym wzrostem ruchu lotniczego do 2050 roku emisje z lotnictwa mogą się potroić w porównaniu z 2015 rokiem. Dlatego dwa lata temu wszystkie państwa członkowskie tej organizacji przyjęły zobowiązanie, by w ciągu kolejnych 25 lat dążyć do zeroemisyjności. Eksperci oceniają, że do tego konieczne są co najmniej dwa warunki – przejście na ekologiczne paliwa lotnicze i modernizacja floty.
27-09-2024
UE powinna przeznaczyć blisko 400 miliardów euro na walkę z deficytem wody
Polska i sąsiednie kraje wciąż mierzą się ze skutkami ostatnich powodzi. Paradoksalnie, jednocześnie to niedobór wody pozostaje jednym z najpoważniejszych wyzwań dla Europy. Nasz kraj zajmuje czwarte miejsce od końca w Unii Europejskiej pod względem zasobów wody przypadających na jednego mieszkańca. „Liczymy na europejskie rozwiązania, ale konieczne są też zmiany systemowe” – przekonywali uczestnicy Blue Deal Congress w Warszawie.
26-09-2024
Trwa kampania CEPE i PZPFiK - „What paint gives you”
Wnętrze, które doskonale oddaje nasz styl, nastrój i osobowość? Dzięki wykorzystaniu farb, możliwości kreacji pomieszczeń są niemal nieograniczone. Do tego, by z odwagą tworzyć własne przestrzenie zachęca pełna kolorowych inspiracji kampania „What paint gives you”, którą wspiera Polski Związek Producentów Farb i Klejów (PZPFiK).
26-09-2024
W 2025 roku nastąpi największy napływ unijnych funduszy, które mają pobudzić krajową gospodarkę i spowodować boom inwestycyjny
W 2025 roku spodziewany jest w Polsce początek boomu inwestycyjnego, związanego głównie z większym niż dotychczas napływem funduszy z KPO i regularnych środków unijnych. Skorzysta na tym przede wszystkim budownictwo, ale pewne obawy budzi przewidywana kumulacja inwestycji, również w kontekście systemu zamówień publicznych. – O ile może prawo zamówień publicznych wymagać pewnych punktowych korekt, o tyle chyba nie ma potrzeby jego gruntownego przemeblowania – ocenia Mariusz Haładyj, prezes Prokuratorii Generalnej RP. Jak wskazuje, niektóre elementy zamówień publicznych wymagają raczej wypracowania praktycznych rozwiązań niż zmian legislacyjnych.
26-09-2024