Aktualności – lista artykułów
Eksperci rynkowi są zgodni. Bitcoin odrobi straty. To tylko kwestia czasu. Na temacie można dobrze zarobić
Inwestorzy od kilku tygodni próbują sobie odpowiedzieć na pytanie, czy ostatnie spadki notowań bitcoina to dla nich szansa czy też zagrożenie. Słabsze wyniki mają związek z kilkoma czynnikami. To m.in. skutki sprzedaży przez Federalny Urząd Policji Kryminalnej Niemiec tysięcy skonfiskowanych bitcoinów i niestabilności rynków finansowych. Pojawiają się też spekulacje o możliwości obniżki ceny nawet do 40 tys. dolarów. Jednak część ekspertów uważa, że obecnie zakup BTC może przynieść znaczną stopę zwrotu. Ale decyzja powinna zostać podjęta indywidualnie, bo wszystko zależy od tego, na jaki model ryzyka są przygotowani inwestorzy. Jednocześnie znawcy tematu podkreślają, że każda forma inwestycji wiąże się z elementem ryzyka. Na rynku kryptowalut zmienność sięgająca 4-6% dziennie jest normą. Natomiast zdarza się, że inwestorom brakuje strategii, planu i cierpliwości, co kończy się stratami finansowymi.
11-07-2024
Zarządzanie ryzykiem katastrof budowlanych w przedsiębiorstwach
Katastrofy budowlane i nieszczęśliwe wypadki, takie jak pożary, wybuch gazu czy te wynikające z błędów ludzkich, stanowią poważne wyzwania dla bezpieczeństwa konstrukcji oraz jej użytkowników. Prowadzą często do gwałtownego zniszczenia obiektów, co wymaga skutecznych metod odbudowy i zapobiegania tego typu zdarzeniom w przyszłości. Jakie doświadczenia i rady w tym temacie mają podmioty pełniące rolę inwestora zastępczego? Zapytaliśmy jednego z nich.
10-07-2024
„ArtFormy” – weź udział w konkursie na projekt mebli! Termin nadsyłania zgłoszeń mija 14.07.2024!!!
W przyszłym roku będziemy obchodzili 100. rocznicę słynnej Międzynarodowej Wystawy Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu. By uczcić to wydarzenie, Studio Prostych Form postanowiło zorganizować niezwykły konkurs „ArtFormy”, adresowany do projektantów i architektów wnętrz. Przed 100 laty polscy artyści wrócili z paryskiej wystawy uhonorowani wieloma nagrodami, dlatego konkurs ma być formą hołdu dla ich dokonań. Warto spieszyć się, by wziąć w nim udział, bo termin nadsyłania projektów konkursowych mija 14 lipca br.
09-07-2024
Finansowanie przez banki innowacji w polskich firmach, napędza ich rozwój
Polskie firmy, zwłaszcza te mniejsze, stają przed wyzwaniem wprowadzania innowacyjnych rozwiązań, gdyż Polska przestaje być konkurencyjna jako dostawca taniej siły roboczej, tanich towarów i usług. Skok innowacyjny wymaga jednak dostępu do finansowania. Na rynku są dostępne środki z UE i komplementarna do nich oferta banków, ale mikro- i małe firmy potrzebują zachęt, by z nich skorzystać. Sektor bankowy ma być nie tylko ważnym partnerem w finansowaniu innowacji, lecz także innych ważnych wyzwań stojących przed gospodarką, przede wszystkim transformacji cyfrowej i energetycznej.
09-07-2024
Ukraińska ustawa nie wywróci naszego rynku pracy. Jednak rząd już teraz powinien szukać alternatyw
Ukraińcom w wieku poborowym pozostał nieco ponad tydzień na dokonanie formalności określonych w ustawie mobilizacyjnej. Konieczność zaktualizowania swoich danych dotyczy również osób przebywających za granicą, w tym w Polsce. W ich przypadku pominięcie tego będzie skutkować ograniczonym dostępem do usług konsularnych. Według ekspertów od HR-u, to nie spowoduje gwałtownego odpływu Ukraińców z naszego rynku pracy. Jednak część przyjezdnych może poszukiwać rozwiązań niezgodnych z przepisami. Znawcy tematu dodają również, że rząd powinien priorytetowo wprowadzić ułatwienia dla migrantów zarobkowych z Azji i Ameryki Południowej. To najprostszy sposób na uzupełnienie luk kadrowych na wybranych stanowiskach.
08-07-2024
Sezon turystyczny 2024 - jaki będzie ten rok dla branży hotelarskiej?
Sezon wakacyjny to dla wielu hoteli kluczowy okres w roku stanowiący o “być albo nie być” danego obiektu. Biorąc pod uwagę postępującą reaktywację branży hotelarskiej po pandemii i rosnącą z roku na rok liczbę turystów z Polski oraz z zagranicy, hotelarze podchodzą do trwającego właśnie sezonu turystycznego dość optymistycznie. Wskazują jednak, z drugiej strony, mnożące się wyzwania, z jakimi muszą mierzyć się, by budować swoją przewagę konkurencyjną.
05-07-2024
Dwucyfrowy spadek inflacji zmienił zachowania konsumentów, którzy coraz rzadziej robią listy zakupowe
Obecnie 43,6% konsumentów robi duże lub rodzinne zakupy według wcześniej przygotowanej listy konkretnych artykułów. Wśród nich 32,7% korzysta w tym celu z kartki papieru, a 67,3% – ze smartfonu. Rok temu ww. deklaracje dotyczyły odpowiednio 58,2%, 37,5% i 62,5% ankietowanych. Aktualnie w ogóle nie robi w ten sposób zakupów 52,7% klientów sklepów. Poprzednio tak twierdziło 40,7% badanych. Teraz 3,7% respondentów nie pamięta, czy korzysta z ww. wsparcia. Wcześniej był to wynik 1,1%. Autorzy raportu zaznaczają, że na powyższe kwestie spory wpływ ma spadająca inflacja. Jednak w związku z ponownym wzrostem cen w sklepach, przewidują, że odsetek użytkowników list zakupowych niebawem może znowu lekko się podnieść, ale na pewno nie do takich wartości jak rok temu. Uważają też, że przybędzie osób, które będą tego typu listy robić w smartfonie.
05-07-2024
Wpływu technologii deepfake na branżę kryptowalut - czy można uchronić się przed oszustwem?
Blisko 80 miliardów dolarów padło łupem oszustów od 2022 roku. Nieustannie słyszymy o kolejnych zuchwałych próbach oszustw internetowych. Złodzieje stają się coraz bardziej wyrafinowani, wykorzystując do swoich celów najnowsze rozwiązania technologiczne, w tym tzw. deepfake. Wykorzystanie tej technologii przez oszustów z branży kryptowalut wzrosło w 2024 roku o 245% w porównaniu z rokiem poprzednim. W samym pierwszym kwartale bieżącego roku skradziono w ten sposób ponad 2 miliardy dolarów. Metody działania złodziei oraz sposoby przeciwdziałania im, opisano w najnowszym raporcie Bitget Research, będącej częścią jednej z wiodących na świecie giełd kryptowalut i firm Web3, Bitget.
04-07-2024
Jak Polacy oceniają zachodzące w naszym kraju procesy transformacji energetycznej?
Według najnowszego raportu, 45,9% rodaków dobrze ocenia prowadzony w Polsce proces modyfikacji gospodarek i sieci energetycznych na bardziej zrównoważone. 29,9% Polaków uważa wręcz odwrotnie, a 24,2% nie ma wyrobionej opinii w tej kwestii. Pozytywne noty najczęściej wystawiają osoby w wieku 65-74 lat, z miesięcznymi dochodami powyżej 9 tys. zł na rękę. Z kolei negatywne opinie pochodzą głównie od ankietowanych mających 35-44 lat lub 75-80 lat i uzyskujących co miesiąc 5000-6999 zł netto. Autorzy badania przewidują, że zadowolenie z kierunku transformacji energetycznej i uczestnictwa Polski w tym procesie będzie rosło w społeczeństwie, ponieważ świadomość ekologiczna jest coraz większa. Do tego gospodarka oparta na OZE to jedyny sposób na trwałe powstrzymanie wzrostu cen prądu i realne oszczędności gospodarstw domowych.
03-07-2024
Rynek rolnictwa ekologicznego i ekologicznej żywności ciągle jest zbyt mały
Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.
03-07-2024