Aktualności prawne – lista artykułów
Czy trzeba zapłacić podatek od waluty wirtualnej w ramach stakingu?
Wraz z rozwojem technologii blockchain i rosnącą popularnością kryptowalut, kwestie podatkowe związane z takimi aktywami stały się przedmiotem intensywnych dyskusji na arenie międzynarodowej. Jednym z kluczowych zagadnień jest opodatkowanie nagród uzyskiwanych w procesie stakingu, czyli mechanizmu konsensusu w sieciach typu proof-of-stake (PoS).
Zmiany w licencjonowaniu kryptoaktywowej działalności w Polsce?
Każdy kto chce od 30 grudnia 2024 r. świadczyć na terytorium UE (a więc i w Polsce) usługi związane z kryptoaktywami, musi uzyskać licencję CASP. Te podmioty, które działają już w oparciu o licencję VASP, mają czas by przejść na CASP do 30 czerwca, a przy złożeniu odpowiedniego wniosku mogą sobie wydłużyć ten okres przejściowy do 30 września 2025 r. Jakie są kluczowe zmiany w licencjonowaniu kryptoaktywowej działalności?
Problem z fikcyjnymi fakturami wciąż jest poważny. W ub.r. wykryto oszustwa łącznie na ponad 8,7 mld zł
W 2024 roku liczba wykrytych fikcyjnych faktur była najwyższa od 2018 roku, wzrosła rdr. o przeszło 130%. Eksperci komentujący te dane zwracają uwagę na skuteczniejsze działania kontrolne i lepsze wykorzystanie dostępnych danych. Ale podkreślają też skalę zjawiska, która może być większa od wcześniej zakładanej. Jednocześnie nie wykluczają wpływu czynnika politycznego na ww. wzrost. W ub.r. wykryto blisko 292 tys. fikcyjnych faktur, z czego blisko 86 tys. wystawiono w 2023 roku, a nieco mniej – w 2022 roku. Ich wartość brutto wyniosła 8,71 mld zł, czyli o przeszło 51% więcej niż w 2023 roku.
Zmieniają się ceny za badania techniczne pojazdów
Ministerstwo Infrastruktury podjęło intensywne prace nad reformą systemu badań technicznych pojazdów. To nie tylko konieczność wynikająca z dostosowania przepisów do unijnej dyrektywy, ale również odpowiedź na realia gospodarcze, które przez lata diametralnie się zmieniły. Jak informuje resort, w grudniu 2024 roku złożono wniosek o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.
Czy windykację można przeprowadzić na koszt dłużnika?
W dzisiejszej gospodarce niemal każda branża boryka się z problemem opóźnionych płatności. Tym problemem szczególnie dotknięta jest branża transportu, spedycji i logistyki. W sektorze TSL nieterminowe regulowanie zobowiązań stało się niestety powszechną praktyką, często traktowaną jako standard rynkowy. Dlatego windykacja należności jest aktualnie kluczowym elementem zarządzania finansami przedsiębiorstw z tego sektora. W jaki sposób przeprowadzić ją na koszt dłużnika?
Od czerwca 2025 będzie obowiązywała licencja CASP dla branży krypto
Firmy działające w branży kryptoaktywów w UE, w tym w Polsce, mają czas do 30 czerwca 2025 r. aby dostosować się do nowych wymogów rozporządzenia MiCA i uzyskać licencję CASP. Prowadzenie działalności bez odpowiedniego zezwolenia będzie zagrożone karą do 5 mln złotych i 5 lat pozbawienia wolności. Sprawdź, co musisz wiedzieć, aby chronić swój biznes przed konsekwencjami prawnymi.
Obowiązek podatkowy związany z Genesis allocation tokenów
Genesis allocation tokenów to proces polegający na początkowym rozdziale i dystrybucji nowopowstałych tokenów, bez ustalonej jeszcze wartości, w momencie uruchomienia nowego projektu blockchainowego lub kryptowaluty. Przed faktycznym startem sieci z góry ustalana jest liczba tokenów, które mają zostać wygenerowane oraz sposób ich dystrybucji. Jakie są skutki podatkowe otrzymania tokenów w ramach genesis allocation?
Odwołanie się od kary nałożonej za granicą w branży transportowej
Każdego roku tysiące polskich firm transportowych i przewoźników, realizujących przewozy międzynarodowe, otrzymują mandaty lub grzywny, które mogą sięgać dziesiątek, a nawet setek tysięcy złotych. Czy zawsze warto się od nich odwoływać? W wielu przypadkach tak – ale trzeba wiedzieć, kiedy walczyć, a kiedy zapłacić i uniknąć dalszych problemów. A wszystko oczywiście zależy od okoliczności oraz rodzaju nałożonej kary.
Przewodnik dla freelancerów i samozatrudnionych po rozliczeniu PIT 2024
Ministerstwo Finansów uruchomi elektroniczne rozliczanie PIT od 15 lutego 2025 roku. Zmiany w stosunku do roku poprzedniego dotyczą głównie form składania deklaracji. Freelancerzy i osoby prowadzące działalność gospodarczą mają czas na złożenie deklaracji podatkowych do 30 kwietnia.
Podpisanie umowy z operatorem aparthotelu - na co warto zwrócić uwagę?
Badania PBS pokazują, że blisko 1/3 Polaków denerwuje się podczas podpisywania umów. Umowy skonstruowane są zazwyczaj w taki sposób, że bez gruntownej wiedzy prawniczej trudno jest ocenić, czy są one dla nas korzystne. Poniżej poradnik, na co zwrócić uwagę, podczas analizy umowy z operatorem aparthotelu.