Aktualności prawne – lista artykułów
W sądach ma być sprawniej. Prawnicy chwalą zapowiedzi resortu, ale mają też pewne wątpliwości
Jak wynika z informacji uzyskanych w Ministerstwie Sprawiedliwości, trwają prace nad zmianami prawa, których celem jest rozładowanie zatorów w sądach. Sędziowie mieliby otrzymać instrumenty pozwalające np. na szybsze rozpoznawanie spraw frankowych. Eksperci przekonują, że to dobry kierunek, zwłaszcza że sporów między frankowiczami a bankami będzie jeszcze przybywać. Ale dodają, że sama zmiana przepisów nie zawsze wystarcza, o czym już można było się przekonać. Znawcy tematu podkreślają, że olbrzymi napływ pozwów frankowych spowodował wydłużenie czasu orzekania w innych kategoriach spraw. Widoczne jest to przede wszystkim w sądach okręgowych. Zdarza się, że pierwsze wolne terminy są za rok lub nawet dłużej.
Problemy z rozliczaniem VAT przez fundacje rodzinne
Zasadniczo celem zawiązywania fundacji rodzinnych jest ochrona i pomnażanie rodowego majątku i podejmowanie działań na rzecz jej beneficjentów. Dla realizacji tego celu fundacje rodzinne mogą prowadzić działalność gospodarczą, ale i udzielać beneficjentom nieodpłatnych świadczeń. Taka rozbieżność rodzi wątpliwości co do kwalifikacji poszczególnych czynności z punktu widzenia opodatkowania VAT.
Jakie formy wsparcia prawno-finansowe przysługują przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi?
Jak informuje dr n. pr. Marek Woch Ekspert Centrum Legislacji Federacji Przedsiebiorcy.pl. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej udzieliło odpowiedzi na apel Prezesa Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców Przedsiębiorcy.pl Roberta Składowskiego dotyczący wsparcia dla przedsiębiorców poszkodowanych w powodzi.
Państwowa Inspekcja Pracy nie posiadała skutecznych narzędzi do przeciwdziałania zjawisku nadużywania umów cywilnoprawnych
Trwają prace nad reformą ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej PIP ma uzyskać nowe kompetencje w walce z fikcyjnym samozatrudnieniem. W określonych okolicznościach będzie mogła nakazać zmianę istniejących umów cywilnoprawnych, takich jak umowy B2B, umowy o dzieło czy umowy-zlecenia na umowy o pracę. Obecne inspekcja nie ma skutecznych narzędzi do walki z nadużyciami w tym obszarze. – Rocznie przekształcamy około 2 tys. umów cywilnoprawnych w umowę o pracę, ale odbywa się to w drodze negocjacji – mówi Marcin Stanecki, Główny Inspektor Pracy.
W jakich przypadkch udział w zagranicznej spółce nie wyklucza estońskiego CIT-u?
Jednym z warunków prawa do rozliczania się estońskim CIT-em jest nieposiadanie udziałów w kapitale innej spółki. Jednak w prawie luksemburskim jest special limited partnership, do której przystąpiła jedna z polskich firm stojąc na stanowisku, że uczestnictwo w tego typu spółce nie odbiera prawa do estońskiego CIT.
Trwają prace nad nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W zapowiedzi oskładkowanie wszystkich umów-zleceń i o dzieło
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że przygotowało już projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy przewidują objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych, w tym umów-zleceń i o dzieło. Z danych GUS wynika, że na koniec I kwartału 2024 roku pracę na podstawie umów-zleceń i pokrewnych wykonywało w Polsce niemal 2,3 mln osób. Nie ma jeszcze decyzji w sprawie terminu wdrożenia reformy. – Potrzebny czas na wdrożenie tej zmiany szacuję na trzy–sześć miesięcy – zapowiada Sławomir Wasielewski, członek zarządu odpowiedzialny za Pion IT w ZUS.
Komu przysługuje zasiłek poowodziowy?
Zasiłek powodziowy został określony w art. 5 ustawy z dnia 16.09.2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (t.j. Dz. U. 2024, poz. 654) (dalej: ustawa powodziowa). Celem tego Zasiłku Powodziowego jest zaspokojenie niezbędnej potrzeby bytowej. Może go otrzymać rodzina lub osoba samotnie gospodarująca, poszkodowana w wyniku wystąpienia powodzi. Przez rodzinę rozumie się osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące. Osoba samotnie gospodarująca, to osoba prowadząca jednoosobowe gospodarstwo domowe.
Komu przysługuje dwuletnia przerwa na Mały ZUS?
Mały ZUS plus przysługuje przedsiębiorcom w pięcioletnich cyklach - 3 lata preferencyjnego oskładkowania i 2 lata przerwy na duży ZUS a nie 3 lata przerwy jak twierdził dotąd Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tak 27 czerwca 2024 r. orzekł Sąd Okręgowy w Gorzowie Wlkp.
Od dziś obowiązuje ustawa o ochronie sygnalistów - jakie sankcje karne przewiduje?
OD 25 września obowiązują przepisy ustawy o ochronie sygnalistów, podpisanej w czerwcu przez prezydenta. Na początek firmy zatrudniające co najmniej 50 pracowników mają obowiązek wdrożenia procedury zgłoszeń wewnętrznych, gwarantującej sygnaliście nie tylko anonimowość, ale i ochronę przed działaniami odwetowymi. W przypadku niewdrożenia procedury lub wdrożenia jej w sposób wadliwy osoba odpowiedzialna za jej wprowadzenie może podlegać karze grzywny. Ustawa przewiduje również kary finansowe i więzienia za naruszanie ochrony sygnalistów.
Czy przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność prawną za oszustwa pracownika?
Firma odpowiada za oszustwa VAT-owskie pracownika nawet jeśli nic o nich nie wiedziała. Przedsiębiorca może się jednak zabezpieczyć przed odpowiedzialnością za przestępstwa członków zespołu wdrażając w firmie nadzór nad działaniami pracowników, w tym nadzór księgowy i prawny.