Aktualności prawne – lista artykułów

Jak wpływa ustawa o wspieraniu nowych inwestycji na biznes?

Z końcem czerwca 2018 roku weszły w życie przepisy ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, dzięki którym przedsiębiorcy będą mogli korzystać z pomocy publicznej dotyczącej wsparcia na realizację nowych inwestycji na terenie całej Polski. Pod koniec br. firmy zaczęły uzyskiwać pierwsze zgody na wsparcie dzięki decyzjom wydanym przez Ministra Przedsiębiorczości i Technologii. Eksperci zdradzają, jaki wpływ na przedsiębiorstwa będzie miała uzyskana zgoda.

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu sprawia, że nawet w banku pieniądze nie są bezpieczne

Żyjemy w szybko zmieniających się czasach. Do niedawna powiedzenie „jak w banku” oznaczało, iż mamy do czynienia z czymś pewnym. Powiedzenie to wzięło się oczywiście z przekonania, iż środki ulokowane w banku są pewnie zabezpieczone. To już jest niestety przeszłość.

Jak unikać problemów z uciążliwymi lokatorami, kiedy wynajmujemy mieszkanie

Wynajem mieszkania to dla wielu osób źródło stosunkowo stabilnego przychodu. Potencjalny zysk może jednak zostać przysłonięty przez problemy z najemcą, który demoluje mieszkanie, bądź unika płatności. Właśnie dlatego już na etapie przygotowywania umowy należy zrobić wszystko, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami.

Czy będzie niższy CIT?

Ostatnie doniesienia medialne w zakresie nowelizacji podatków dochodowych skupiają się m.in. na obniżce stawek CIT. Do postulatu obniżenia CIT z 15% do 9% należy jednak podchodzić z ostrożnością, gdyż głównym celem fiskusa jest kontynuacja uszczelniania systemu podatkowego. Oznacza to, że większość z wprowadzanych zmian będzie jeszcze mniej korzystna dla przedsiębiorców niż dotychczas.

Zmiany w składkach na ubezpieczenie społeczne pracowników delegowanych

Unia Europejska pracuje nad zmianami dotyczącymi zmian w rozporządzeniach dotyczących koordynacji zabezpieczenia społecznego. Rozporządzenia te mają niebagatelne znaczenie dla przedsiębiorców, którzy świadczą usługi transgraniczne z wykorzystaniem własnego personelu. Jednocześnie, warto podkreślić, że wszelkie doniesienia o uniemożliwieniu delegowania personelu na podstawie art. 12 lub 13 rozporządzenia 883/2004 są nieprawdziwe, wprowadzają niepotrzebny niepokój wśród przedsiębiorców i nie mają uzasadnienia, biorąc pod uwagę obecny stan prac. Chodzi m.in. o propozycję zgodnie, z którą składki na ubezpieczenie społeczne trzeba będzie płacić tam, gdzie pracownik wykonuje największą część swej pracy.

Co się zmienia w przepisach na temat umów na czas określony?

Ważne zmiany czekają 22 listopada pracodawców i pracowników, w tym oczywiście również tych zatrudnionych w branży TSL. Tego dnia mijają bowiem 33 miesiące od wprowadzenia w 2016 roku zmian w Kodeksie pracy, które przekształcają sposób przechodzenia od umów czasowych do tych na czas nieokreślony. Przedsiębiorcy, którzy zatrudnili pracowników przed 22 lutego 2016 r. i jeszcze nie uregulowali z nimi tej kwestii, muszą pamiętać, że teraz stanie się to automatycznie.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez byłego przedsiębiorcę - co z długami z działalności gospodarczej?

Były przedsiębiorca może zostać oddłużony pomimo posiadania długów w związku z wcześniej prowadzoną działalnością gospodarczą. Sporządzenie skutecznego wniosku o ogłoszenie upadłości jest znacznie trudniejsze wobec byłego przedsiębiorcy niż wobec konsumenta, który takiej działalności wcześniej nie prowadził. Wniosek taki wymaga bowiem głębszego uzasadnienia i właściwego opisania postępowania przedsiębiorcy jako osoby niewypłacalnej. W trakcie postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości sąd zbada nie tylko aktualne istnienie stanu niewypłacalności dłużnika, ale także to, czy dłużnik, mając taki obowiązek, złożył wniosek o upadłość jako przedsiębiorca.

Dostawa wyrobów stalowych wraz z usługą malowania – problem na gruncie VAT

Podatnicy VAT często mają problem z określeniem, czy świadczona przez nich usługa stanowi jedno kompleksowe świadczenie opodatkowane całościowo jedną stawką podatku. W wielu przypadkach zastanawiają się, czy nie powinni rozdzielać usługi na odrębne czynności, które indywidualnie będą podlegały różnym stawkom VAT. Remedium na niejasne przepisy, jak również zmieniające się orzecznictwo, może być wystąpienie o wiążącą interpretację prawa podatkowego.

Czy zostaną przywrócone obiecywane od 8 lat niższe stawki VAT?

Podwyższone od 1 stycznia 2011 r. podstawowe stawki VAT miały obowiązywać przez 3 lata. Pierwotny plan zakładał, że podatnicy tylko chwilowo będą się dorzucali do budżetu państwa, a stawki 22% i 7% VAT powrócą wraz z początkiem 2014 r. W sierpniu 2018 r. minister finansów potwierdziła, że wyższe stawki podatku od towarów i usług zostaną utrzymane także w 2019 r., gdyż pieniądze przydadzą się bardziej państwu niż podatnikom.

Czy Urząd Skarbowy może żądać adresu IP klienta banku?

W celu zapewnienia sobie jeszcze większych możliwości inwigilacji podatników fiskus chce, aby banki przekazywały mu adresy IP swoich klientów. Problem w tym, że w maju 2018 r. zaczęło obowiązywać w Polsce RODO, a adres IP należy do danych osobowych, które podlegają ochronie.


Stron: 68 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  28 29 30 31 32  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19415 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 335

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >