Aktualności prawne – lista artykułów
Kierowanie własną firmą - jak chronić siebie i majątek przedsiębiorstwa przed przyszłymi wierzycielami
Własna firma to szansa na pracę na własny rachunek, a co za tym idzie, na nieograniczone widełkami wynagrodzeń przychody. Gromadzony przez przedsiębiorców majątek firmy jest jednak narażony na ryzyko, wpisane w codzienność obrotu gospodarczego.
Jakie zmiany w przepisach prawa planowane są dla przedsiębiorców
Sejm pracuje nad rządowym projektem ustawy Prawo przedsiębiorców, który ma ułatwić wykonywanie działalności gospodarczej. W myśl rządowego projektu ustawy Prawo przedsiębiorców definicja działalności gospodarczej nie będzie zawierała już, jak jest w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, wyliczenia rodzajów działalności. Zamiast tego będzie wskazywała na cztery cechy takiej działalności: zorganizowanie, zarobkowość, wykonywanie jej we własnym imieniu oraz ciągłość.
Centrum Obsługi Kluczowych Podatników - kto zapłaci za nowy urząd?
Nie minął rok od wprowadzenia gruntownej reformy aparatu skarbowego, a urzędnicy z Ministerstwa Finansów zapowiadają kolejną reorganizację w strukturze Krajowej Administracji Skarbowej. Tym razem fiskus pracuje nad wyodrębnieniem nowego urzędu skarbowego pod nazwą Centrum Obsługi Kluczowych Podatników, który w ramach swojej właściwości będzie weryfikował rozliczenia podatkowe największych podatników na terenie całego kraju.
Sprawozdania finansowe spółek - terminy i skutki niedotrzymania
Prokuratorzy i naczelnicy urzędów skarbowych coraz wnikliwiej weryfikują, czy spółki wywiązują się z obowiązku składania sprawozdań finansowych. Nie należy go lekceważyć – zarówno w toku prowadzenia działalności gospodarczej, jak i w razie konfrontacji z organami ścigania. Niewywiązującym się ze składania sprawozdań kierownikom jednostek grozi bowiem podwójna odpowiedzialność karna: po pierwsze za niezłożenie sprawozdania do sądu rejestrowego, a po drugie za nieprzekazanie go do właściwego urzędu skarbowego. Warto zatem odpowiednio wcześnie zadbać o należyte wypełnienie przewidzianych przepisami obowiązków sprawozdawczych.
Jakie zmiany są planowane w ewidencji przedsiębiorców?
Usprawnienie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – to główny cel rządowego projektu ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy.
Jest już nowa Ordynacja podatkowa - jakie sztuczki zastosuje fiskus
23 października Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowej Ordynacji podatkowej. Ustawę można uznać za wisienkę na torcie setek zmian dokonanych w prawie podatkowym w ostatnich dwóch latach. Tylko czy ten tort pieczony był dla wszystkich, czy tylko dla samego cukiernika…
Wznowienie zawieszanej działalności gospodarczej po zmianach Ministerstwa Rozwoju i Finansów.
Bycie przedsiębiorcą w Polsce jest z każdym dniem coraz większym wyzwaniem. Rząd i fiskus urządzają podatnikom istną ścieżkę zdrowia. Przez nieustannie zmieniające się przepisy osobom prowadzącym działalność gospodarczą niezbędne jest dziś nie tylko wsparcie księgowych, doradców i kancelarii prawno-podatkowych, ale także posiadanie dobrej pamięci.
Czy dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości przeznaczony na zakup mieszkania, które jest wynajmowane, podlega zwolnieniu od PIT?
Wątpliwości budzi, czy dochód uzyskany z tytułu zbycia nieruchomości, który został przeznaczony na zakup mieszkania, które jest wynajmowane, podlega zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Jak należy rozumieć pojęcie celu mieszkaniowego, które pojawia się w tym przepisie?
Rząd ciągle szuka nowych podatków
Ministerstwo Rozwoju i Finansów, niczym pionier odkrywca, nie zwalnia tempa w nieustannym poszukiwaniu coraz to nowszych źródeł opodatkowania. Obecnie pracuje nad projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, którego głównym celem jest „dobranie się” m.in. do wyrobów nowatorskich.
Czym jest informacja SCAC i do czego służy
Kontrole podatkowe, zwłaszcza te związane z dodatkową weryfikacją zwrotu podatku VAT, mają to do siebie, że są nieustannie przedłużane. Powody ku temu są różne. Przegląd czynności podejmowanych przez organy podatkowe prowadzi jednak do wniosku, iż ich kontrole najczęściej są wywołane uporczywym składaniem przez te organy powtarzających się zapytań do administracji podatkowych innych państw, zwanych informacjami SCAC. Czy istnieje realna konieczność notorycznego sięgania po nie? Czy można skutecznie przeciwdziałać takiemu przedłużaniu kontroli?