Aktualności prawne – lista artykułów
Zmieniły się zasady weryfikacji zasadności zwrotu podatku VAT
1 stycznia 2017 r. ustawodawca znacząco zmienił sytuację prawną podatników. Wprowadził nowe regulacje, które zwiększyły uprawnienia organów skarbowych do przeprowadzania kontroli podatkowych przedsiębiorców. Celami zmian według Ministerstwa Finansów są uszczelnienie systemu podatkowego, zwalczenie oszustw podatkowych i poprawa efektywności fiskusa w egzekwowaniu należności podatkowych. Czy dokonując reformy podatkowej, ustawodawca utrudni codzienne funkcjonowanie uczciwych podatników w obrocie gospodarczym?
Umorzenie długu i jego konsekwencje podatkowe
Umorzenie zobowiązań jest dla przedsiębiorcy podstawowym narzędziem, którym może on zmieniać swój portfel zobowiązań lub wierzytelności. Na umorzeniu bazuje wiele instytucji – począwszy od ugody, poprzez nowację zobowiązań, aż po tzw. datio in solutum (świadczenie w miejsce zobowiązania).
Zmiany dotyczące opodatkowania prywatnego najmu mieszkań
Wielu właścicieli mieszkań niedawno zaniepokoiła informacja mówiąca, że rząd zamierza wprowadzić zmiany w zasadach opodatkowania prywatnego najmu. Takie zmiany proponowane przez Ministerstwo Finansów, mają ograniczyć zakres stosowania preferencyjnej stawki ryczałtu (8,50%). Podwyżki podatku mogą obawiać się osoby, które osiągają wysokie przychody w ramach prywatnego najmu (ponad 100 000 zł rocznie). Takie „dokręcanie fiskalnej śruby”, raczej nie zakończy się znacznie częstszymi kontrolami podatkowymi wśród wynajmujących.
Nowa ordynacja podatkowa będzie gotowa we wrześniu
Projekt nowej ordynacji podatkowej będzie gotowy we wrześniu – zapowiedział prof. Leonard Etel, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego. Ustawa ma być zupełnie nowym aktem prawnym, kompleksowo regulującym wszystkie zagadnienia części ogólnej prawa podatkowego. Jednocześnie z nim mają pojawić się projekty ustawy wprowadzającej i aktów wykonawczych oraz uzasadnienie do nowych przepisów.
Nowe zasady przeprowadzania kontroli celno-skarbowej u podatników
1 marca 2017 r., wraz z ustawą o Krajowej Administracji Skarbowej, weszły w życie nowe zasady przeprowadzania kontroli u podatników. Kontrola celno-skarbowa, która zastępuje kontrolę skarbową i celną, otrzymała kilka nowych uprawnień – chociaż już wcześniej kontrolerzy mieli możliwość przeszukiwania mieszkania czy przesłuchiwania wybranej osoby. Możliwa była też kontrola podmiotów, które miały siedzibę lub miejsce zamieszkania poza właściwością miejscową urzędu, wymagało to jednak dopełnienia wielu formalności.
Zasady zakładania działalności gospodarczej w Polsce i rodzaje spółek
Jednym z pierwszych i najważniejszych wyborów, jakich musi dokonać przedsiębiorca, który decyduje się założyć działalność gospodarczą, jest wybór właściwej formy organizacyjno-prawnej planowanego przedsięwzięcia. Obowiązujący w Polsce system prawny daje wiele możliwości. Zanim przedsiębiorca zdecyduje się na jedną z nich, powinien pomyśleć zarówno o charakterze, jak i profilu prowadzonego w przyszłości biznesu. Co powinni wiedzieć przedsiębiorcy planujący założenie działalności w Polsce?
Klauzula „trzech siódemek” w umowie renty dożywotniej
Przenosząc prawo własności lokalu lub domu, względnie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, bardzo często zastanawiamy się w jaki sposób zabezpieczyć zapłatę ceny. Może się bowiem zdarzyć, że nabywca będzie zwlekał z uiszczeniem należnej nam kwoty. W takim przypadku warto skorzystać z art. 777 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego. Małgorzata Rosińska, Kierownik Działu Prawnego Funduszu Hipotecznego DOM, wyjaśnia w jaki sposób interpretować ten przepis.
Czy każdy mieszkaniec może mieć wgląd w dokumenty wspólnoty mieszkaniowej?
Często zdarza się, że mieszkańcy chcą zobaczyć dokumenty, jakie w imieniu wspólnoty mieszkaniowej przechowuje zarządca (np. umowy z dostawcami usług, faktury). Czy zarządca ma obowiązek udostępnić te materiały? Czy właściciel mieszkania może ich żądać?
Rządowa walka z falą oszustw oraz nadużyć - surowe sankcje karnoskarbowe
Rząd zdecydował, że nowelizacja przepisów i wprowadzenie sankcji karnoskarbowych mają pomóc w zwalczaniu procederu wyłudzania podatków z budżetu państwa. Przyjęte rozszerzenie karania za naruszanie obowiązków podatkowych oznacza w praktyce powrót surowych sankcji karnoskarbowych, które były w przeszłości przyczyną ustalania ogromnych zobowiązań dla przedsiębiorców. Należy wskazać, że wprowadzone zmiany obejmą swoim zakresem nie tylko nieuczciwych przedsiębiorców, ale również takich, którzy popełniają niezamierzone błędy w rozliczeniach.
Obowiązkowy audyt energetyczny może być szansą na dofinansowanie przedsiębiorstwa
Tylko do 30 września 2017 r. przedsiębiorstwa mają czas na przeprowadzenie obowiązkowego audytu energetycznego, a z danych Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że pod koniec maja b.r. zaledwie 4 proc. z nich potwierdziło realizację audytu. Jak się okazuje, firmy częściej postrzegają audyt jako administracyjny obowiązek niż szansę na poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstwa. Aż 65 proc. firm nie zna form dofinansowania, jakie można uzyskać dzięki audytowi energetycznemu.