Aktualności prawne – lista artykułów
Ministerstwo Rozwoju zrealizowało kolejny punkt z pakietu 100 zmian dla firm
Po rozpatrzeniu poprawek Senatu, Sejm ostatecznie przyjął ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności, która ma ułatwić dochodzenie należnych roszczeń. Będzie to miało bezpośrednie przełożenie na poziom wypłacalności przedsiębiorców oraz pewność obrotu gospodarczego. Ustawa nowelizująca art. 6471 Kodeksu cywilnego wejdzie w życie 1 czerwca 2017 r.
W jaki sposób można odzyskać nadpłacony VAT?
Zgodnie z art. 87 ust. 2 Ustawy o podatku od towaru i usług przedsiębiorca, który wykazał w danym okresie rozliczeniowym wyższą kwotę podatku naliczonego od podatku należnego, może ubiegać się o zwrot nadpłaty podatku VAT na rachunek bankowy. Jednak nowelizacja ustawy z dnia 1 stycznia 2017 r. wprowadziła nowe uregulowania dotyczące zwrotu nadpłaconego podatku.
Czym jest służebność osobista mieszkania i w jaki sposób można ją ustanowić?
Gdy mowa o rencie dożywotniej, wypłacanej seniorowi w zamian za przekazanie prawa własności do nieruchomości, mowa również o służebności osobistej, która gwarantuje, że senior będzie mógł zamieszkiwać w swoim domu, aż do śmierci. Czym jest służebność osobista? W jaki sposób można ją ustanowić? Jak jest opodatkowana i czy można się jej zrzec? Na pytania odpowiada Małgorzata Rosińska, Kierownik Działu Prawnego Funduszu Hipotecznego DOM.
Co zmieniła nowa ustawa o PIT?
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o PIT. Przewiduje ona, że urząd skarbowy będzie mógł sporządzić zeznanie podatkowe za podatnika PIT wraz z odliczeniami.
Zwiększono kary za wyłudzenia z fikcyjnych faktur
1 marca br. weszły w życie zmiany w Kodeksie karnym oraz niektórych innych ustaw, które przewidują wyższe kary za wyłudzanie VAT z fikcyjnych faktur.
Opodatkowanie nieruchomości po nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym - jakie zmiany dla przedsiębiorcy?
Z końcem 2016 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym, która ma wpływ na zmianę sposobu opodatkowania nieruchomości. W związku z tym, przedsiębiorstwa posiadające na swoim terenie elementy infrastruktury kolejowej powinny przyjrzeć się ich opodatkowaniu. Zmiany mogą oznaczać dla firm zarówno zmniejszenie, jak i zwiększenie obciążeń fiskalnych.
E- booki, e-publikacje - jakie zmiany po nowelizacji ustawy o VAT?
Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji ustawy o VAT. Przewiduje on zrównanie stawek podatku VAT na e-booki i książki oraz gazety i ich e-wydania, poprzez obniżenie stawek VAT na publikacje elektroniczne.
Jakie rozwiązania przewiduje nowa ustawa o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami
Rząd przygotował projekt ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Reguluje ona zasady i tryb wymiany informacji podatkowych z innymi państwami, obowiązki instytucji finansowych w zakresie automatycznej wymiany informacji podatkowych, kontrolę ich wykonywania, a także obowiązki w zakresie automatycznej wymiany informacji pochodzących z informacji o jednostkach wchodzących w skład grupy podmiotów.
Jakie ułatwienia dla przedsiębiorców proponuje rząd?
Sejm pracuje nad projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Projekt zmniejsza obowiązki administracyjne przedsiębiorców i ma poprawić warunki prowadzenia przez nich działalności.
Ochrona firmy przed upadłością kluczowym zadaniem Prawa restrukturyzacyjnego
Ustawa Prawo restrukturyzacyjne określana jest mianem rewolucyjnej ustawy, która istotnie zwiększa szanse na utrzymanie prowadzonego biznesu przez przedsiębiorców. Wprowadzona w styczniu 2016 roku reforma obowiązującego w tym zakresie prawa oparta została na założeniu ochrony wartości ekonomicznej przedsiębiorstwa przy jednoczesnym poszanowaniu praw wierzycieli. Po upływie ponad roku od wejścia w życie nowych przepisów warto zastanowić się nad korzyściami, które wynikają z przeprowadzanych restrukturyzacji, a także odpowiedzieć na pytanie czy wpływają one na realizację polityki nowej szansy w stosunku do firm borykających się z kłopotami finansowymi.