Aktualności prawne – lista artykułów
Nowe sankcje podatkowe i zmiany w rozliczeniach VAT.
Zaostrzenie kar za oszustwa podatkowe, rozszerzenie zasięgu odwróconego opodatkowania, łatwiejsze wykreślenie podatnika z rejestru VAT, powrót sankcji podatkowych, utrzymanie stawki VAT na obecnym poziomie… Czym jeszcze zaskoczy nas ustawodawca?
Zwrot podatku VAT
Podatnicy VAT – z wyjątkami określonymi w ustawie – są obowiązani do prowadzenia ewidencji zawierającej dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokości podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżającego podatek należny oraz kwoty podatku podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu.
Rozliczenie przez darmowy program pit 2016.
Roczne rozliczenie podatkowe można wykonać przez darmowy program pit. 2016 rok podatkowy będziemy rozliczać po jego zakończeniu, czyli już w roku 2017.
Wymiana informacji podatkowych z innymi państwami – uregulowana w jednym akcie prawnym
W dniu 23 maja 2016 r. powstał projekt ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Projektowana ustawa normuje zasady i tryb wymiany informacji podatkowych z innymi państwami, obowiązki instytucji finansowych w zakresie automatycznej wymiany informacji podatkowych oraz kontrolę ich wykonywania, obowiązki w zakresie automatycznej wymiany informacji pochodzących z informacji o jednostkach wchodzących w skład grupy podmiotów.
Będą zmiany przepisów w razie śmierci przedsiębiorcy
Uregulowanie skutków podatkowych oraz skutków w postępowaniach administracyjnych w przypadku śmierci przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną przewidują przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju założenia ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z sukcesją przedsiębiorstwa osoby fizycznej.
MS planuje zmiany w opłatach w razie w razie dobrowolnego opuszczenia mieszkania przez dłużnika
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zmiany ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Nowelizacja przewiduje obniżenie opłaty pobieranej przez komornika w sytuacji, gdy dłużnik dobrowolnie opuści mieszkanie.
Jakie zmiany czekają na małych podatników od 2017 r.
Obniżenie stawki podatku dochodowego od osób prawnych z 19% do 15% dla grupy małych podatników oraz podatników rozpoczynających działalność – w roku, w którym rozpoczęli działalność – to główna zmiana nowelizacji ustawy o podatku dochodowym.
Warunki zatrudnienia pracowników delegowanych
Warunki zatrudnienia pracowników delegowanych na terytorium Polski, zasady współpracy z właściwymi organami innych państw członkowskich, zadania i uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy związanych z delegowaniem pracowników w ramach świadczenia usług określa ustawa o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług.
Nowe działania Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD)
Po niezbyt udanych próbach wprowadzenia w życie takich pomysłów jak AWI, CFC czy klauzula obejścia prawa podatkowego, OECD dzięki CRS (Common Reporting Standard) znowu zmierza do ujednolicenia prawa podatkowego. Wizja uszczelnienia systemu fiskalnego, zminimalizowania negatywnych zjawisk unikania opodatkowania oraz przeciwdziałania ukrywaniu dochodów w przyjaznych podatkowo jurysdykcjach została już roztoczona. Można mieć jednak uzasadnione wątpliwości, czy zmiany faktycznie się dokonały. Państwa członkowskie nie są gotowe na wdrożenie rekomendowanych przez Radę wytycznych. Optymalizacji i międzynarodowego planowania podatkowego nie da się tak po prostu zabronić. Każdy ma bowiem prawo do ochrony własnego majątku i powinien z tego prawa aktywnie korzystać.
Jakie będzie minimalne wynagrodzenie za pracę przy umowach zlecenie i umowach o świadczenie usług po zmianach?
Od 1 stycznia 2016 r. będzie obowiązywała minimalna stawka godzinowa przy umowach zlecenie oraz umowach o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu. W 2017 r. wyniesie ona 12 zł brutto.