Aktualności prawne – lista artykułów
Brak deklaracji PIT-11 od pracodawcy - problemy z rozliczeniem.
Pierwsze dni marca to czas, kiedy do podatników powinny już dotrzeć wszystkie, niezbędne do prawidłowego sporządzenia rocznego rozliczenia podatku, informacje takie jak m.in. deklaracje PIT 11, PIT 11A oraz PIT 8C. W przypadku, gdy podatnik nie otrzymał tych informacji musi je pozyskać w inny sposób. Co ważne, aby poprawnie sporządzić deklarację roczną za 2015 rok, ma czas do końca kwietnia.
Umowy o pracę - nowe zasady po nowelizacji Kodeksu pracy.
22 lutego br. weszła w życie większość przepisów nowelizacji Kodeksu pracy, która ma na celu ograniczenie nadużywania umów o pracę na czas określony. Chodzi o nowelizację Kodeksu pracy z 25 czerwca 2015 r.
Ostatni dzwonek, aby kupić ziemię rolną przed nowelizacją ustawy.
To już ostatni dzwonek na zakup ziemi rolnej przed wejściem w życie rządowych ograniczeń. Eksperci zgodnie twierdzą, że trudno przewidzieć konsekwencje, jakie niesie ze sobą nadchodząca ustawa. Pewne problemy mogą dosięgnąć osób, które chcą w przyszłości kupić działkę i wybudować na niej dom.
Książka kontroli - każdy przedsiębiorca ma obowiązek ją prowadzić.
Swoboda działalności gospodarczej w swojej istocie zakłada wolne i równe dla każdego przedsiębiorcy podejmowanie oraz wykonywanie działalności gospodarczej. Wolność ta nie jest jednak nieograniczona i podlega kontrolom jej zgodności z obowiązującymi przepisami. W tym celu ustawodawca nałożył określone obowiązki nie tylko na organ kontroli, ale również na samego przedsiębiorcę.
Więcej kontroli w branży budowlanej Państwowej Inspekcji Pracy.
W 2016 roku inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy przeprowadzą 80 tys. kontroli. Na pierwszy ogień pójdzie branża budowlana. PIP będzie miał oko szczególnie na umowy zlecenia. Sprawdzi, czy nie są one zawierane w warunkach właściwych dla stosunku pracy. Na co jeszcze będą mieli oko inspektorzy?
Jakie zmiany w przepisach w 2016 roku?
Rok 2016 przyniesie nam zmiany dotyczące nowych wzorów formularzy NIP, na których to dokonuje się zgłoszeń identyfikacyjnych i aktualizacyjnych. W formularzu zostanie wprowadzonych kilka nowych pól, a jego warstwa merytoryczna zostanie wzbogacona np. o informacje o przewidywanej liczbie zatrudnionych.
Jak nadawać pisma do sądów administracyjnych i urzędów po zmianach?
Po niedawnej uchwale z 19 października 2015 r. jaką wydał Naczelny Sąd Administracyjny istnieje obawa, czy strony spraw przed sądami administracyjnymi lub urzędami będą mogły wnosić w terminie pisma do tych instytucji.
Nowy podatek bankowy - kto go tak naprawdę zapłaci?
Od 1 lutego br. instytucje finansowe w Polsce mają obowiązek płacić podatek bankowy. Bank PKO BP już zapowiedział podwyżkę opłat i prowizji, aby zrekompensować sobie straty wynikające z obowiązku jego płacenia. Najprawdopodobniej inne banki także zwiększą opłaty dla klientów.
Ustawa deweloperska w praktyce
Ustawa deweloperska weszła w życie w kwietniu 2012 r. Można by zatem przypuszczać, że w tym momencie nikt nie powinien mieć wątpliwości, co do konieczności stosowania się do jej postanowień. Jednak z badań rynku pierwotnego wynika, że większość deweloperów nadal próbuje ominąć zapisy ustawy. Dotyczy to głównie konieczności prowadzenia rachunku powierniczego dla inwestycji.
Konsekwencje podatkowe po przekazaniu nieruchomości wspólnikowi w zamian za nabycie przez spółkę jego udziałów
Przekazanie nieruchomości wspólnikowi w zamian za nabycie przez spółkę jego udziałów w celu ich umorzenia podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.