Aktualności prawne – lista artykułów
Czy będzie nowa Ordynacja podatkowa?
Ministerstwo Finansów przygotowało założenia nowej Ordynacji podatkowej. Przyjął je rząd Ewy Kopacz. Nowa procedura podatkowa ma na celu ochronę praw podatników.
Absurdy prawa: najemca może zameldować się na stałe w mieszkaniu bez zgody właściciela
Jak wygląda procedura zameldowania się w mieszkaniu? Czy najemca może zameldować się w wynajmowanym mieszkaniu bez zgody właściciela mieszkania? Odpowiedź na to pytanie jest prosta, chociaż dla niektórych może być ona sporym zaskoczeniem – najemca nie potrzebuje żadnej zgody, żeby mógł dokonać tej czynności, o ile tylko dysponuje umową najmu podpisaną z wynajmującym. A samo zameldowanie jest czynnością banalną. Co więcej urzędnik w ogóle nie powinien badać dokumentów, na podstawie których dokonywany jest meldunek.
Zakończą się bankowe tytuły egzekucyjne.
Banki nie będą miały prawa wystawiania bankowych tytułów egzekucyjnych. To efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za sprzeczne z konstytucją przepisy, które dawały bankom taką możliwość.
Jak rozwiązać spółkę cywilną
Założyłeś spółkę cywilną, ale interesy nie idą tak, jak zakładaliście to początkowo ze wspólnikami. Biznes nie wypalił albo pojawił się konflikt pomiędzy wspólnikami. To najczęstsze przyczyny rozwiązania spółki cywilnej. Ale zdarzają się także inne sytuacje. O wszystkich przypadkach, w których dochodzi do rozwiązania spółki cywilnej przeczytasz w tym artykule.
Już niedługo koszty ponoszone na działalność badawczo-rozwojową będzie można odliczyć od podatku.
Wkrótce wejdą w życie znowelizowane przepisy ustawy o PIT i ustawy o CIT, które umożliwią odliczanie od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, ponoszonych przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową.
Zmiany w przepisach dotyczących egzekucji komorniczych.
Od 8 listopada br. obowiązuje większość znowelizowanych przepisów ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, których celem jest przyspieszenie rozpoznawania spraw egzekucyjnych. Chodzi o określenie nowych zasad wpływu spraw do kancelarii komorniczych, tak, aby sprawy egzekucyjne prowadziły także średnie i efektywne kancelarie komornicze, a w dużych, do których dotąd trafiało najwięcej spraw nie powstawały zaległości.
Kara umowna – kiedy należy ją zapłacić?
Zgodnie z definicją kary umownej – na mocy art. 483 § 1 kodeksu cywilnego – można zastrzec, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej kwoty. Istotą kary umownej jest zatem zabezpieczenie wykonania zobowiązania oraz ułatwienie ewentualnego naprawienia szkody. Kara umowna ma motywować do prawidłowego wykonania zobowiązania, a więc służy ochronie interesów prawnych wierzyciela.
Ile wynosi wiek emerytalny w Europie?
W Polsce toczy się dyskusja na temat wieku emerytalnego. Po reformie emerytalnej będzie on wynosił dla kobiet i mężczyzn 67 lat. Prezydent Andrzej Duda chce przywrócenia poprzedniego systemu: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jak z wiekiem emerytalnym radzą sobie inne państwa europejskie?
Nie taki diabeł straszny... czyli jak poradzić sobie z kontrolą podatkową
Strach, a czasem wręcz panika – takie emocje najczęściej towarzyszą przedsiębiorcom, tuż po otrzymaniu zawiadomienia, że firma zostanie poddana kontroli podatkowej. Tymczasem, właściwa reakcja na fakt kontroli, rzutuje na cały jej przebieg. Dlatego należy unikać błędów popełnianych podczas początkowych etapów kontroli podatkowej.
Ułatwienia podatkowe dla pracodawców tworzących przyzakładowe żłobki i przedszkola.
1 stycznia 2016 r. wejdą w życie znowelizowane przepisy ustaw o podatkach dochodowych, wprowadzające preferencje podatkowe dla pracujących rodziców, jak i pracodawców, którzy ponoszą wydatki związane z tworzeniem zakładowych żłobków, klubów dziecięcych i przedszkoli.