Aktualności prawne – lista artykułów

Jakie zmiany w przepisach w 2016 roku?

Rok 2016 przyniesie nam zmiany dotyczące nowych wzorów formularzy NIP, na których to dokonuje się zgłoszeń identyfikacyjnych i aktualizacyjnych. W formularzu zostanie wprowadzonych kilka nowych pól, a jego warstwa merytoryczna zostanie wzbogacona np. o informacje o przewidywanej liczbie zatrudnionych.

Jak nadawać pisma do sądów administracyjnych i urzędów po zmianach?

Po niedawnej uchwale z 19 października 2015 r. jaką wydał Naczelny Sąd Administracyjny istnieje obawa, czy strony spraw przed sądami administracyjnymi lub urzędami będą mogły wnosić w terminie pisma do tych instytucji.

Nowy podatek bankowy - kto go tak naprawdę zapłaci?

Od 1 lutego br. instytucje finansowe w Polsce mają obowiązek płacić podatek bankowy. Bank PKO BP już zapowiedział podwyżkę opłat i prowizji, aby zrekompensować sobie straty wynikające z obowiązku jego płacenia. Najprawdopodobniej inne banki także zwiększą opłaty dla klientów.

Ustawa deweloperska w praktyce

Ustawa deweloperska weszła w życie w kwietniu 2012 r. Można by zatem przypuszczać, że w tym momencie nikt nie powinien mieć wątpliwości, co do konieczności stosowania się do jej postanowień. Jednak z badań rynku pierwotnego wynika, że większość deweloperów nadal próbuje ominąć zapisy ustawy. Dotyczy to głównie konieczności prowadzenia rachunku powierniczego dla inwestycji.

Konsekwencje podatkowe po przekazaniu nieruchomości wspólnikowi w zamian za nabycie przez spółkę jego udziałów

Przekazanie nieruchomości wspólnikowi w zamian za nabycie przez spółkę jego udziałów w celu ich umorzenia podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Mediacje podatników z fiskusem już niedługo będą możliwe

Wprowadzenie tzw. procedury konsultacyjnej, porozumienia i mediacji, jako form rozwiązywania sporów pomiędzy podatnikami z organami podatkowymi – przewiduje projekt założeń Ordynacji podatkowej, nad którym pracuje Ministerstwo Finansów.

Czy obywatelstwo polskie jest wymagane do prowadzenia biznesu w Polsce?

W każdym państwie członkowskim Unii Europejskiej obowiązują wewnętrzne zasady zalegalizowania, a następnie prowadzenia działalności gospodarczej. Swoboda prowadzenia prywatnych przedsiębiorstw na terenie całej Unii Europejskiej jest jednym z fundamentów Wspólnoty. Brak obywatelstwa polskiego nie może stanowić dla obcokrajowca przeszkody rozpoczęcia swojego biznesu w Polsce. Nie oznacza to jednak, że każdy cudzoziemiec może być przedsiębiorcą w naszym kraju. Jakie kroki musi zatem podjąć cudzoziemiec, aby rozpocząć prowadzenie legalnej firmy w Polsce lub wspólnie z obywatelem polskim?

Zmienia się mechanizm naliczania odsetek po nowelizacji

Uproszczenia i ujednolicenie systemu naliczania odsetek w całym obrocie cywilnoprawnym – przewiduje nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw, która weszła częściowo w życie 10 listopada 2015 r.

Co się zmienia w Prawie zmówień publicznych

Rząd przyjął projekt nowej ustawy – Prawo zamówień publicznych, przedłożony przez Urząd Zamówień Publicznych. Przewiduje on uproszczenie i uelastycznienie procedur w zamówieniach publicznych, elektronizację zamówień publicznych, jak również zmiany w kontrolowaniu zamawiających przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

Umowy o pracę - co się zmieni w 2016 r.?

22 lutego 2016 r. wejdą w życie nowe przepisy prawa pracy. Zmiany będą dotyczyć m.in. umów o pracę zawieranych na czas określony.


Stron: 69 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  41 42 43 44 45  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19470 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 213

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >