Aktualności prawne – lista artykułów
Ustawa deweloperska w praktyce
Ustawa deweloperska weszła w życie w kwietniu 2012 r. Można by zatem przypuszczać, że w tym momencie nikt nie powinien mieć wątpliwości, co do konieczności stosowania się do jej postanowień. Jednak z badań rynku pierwotnego wynika, że większość deweloperów nadal próbuje ominąć zapisy ustawy. Dotyczy to głównie konieczności prowadzenia rachunku powierniczego dla inwestycji.
Konsekwencje podatkowe po przekazaniu nieruchomości wspólnikowi w zamian za nabycie przez spółkę jego udziałów
Przekazanie nieruchomości wspólnikowi w zamian za nabycie przez spółkę jego udziałów w celu ich umorzenia podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Mediacje podatników z fiskusem już niedługo będą możliwe
Wprowadzenie tzw. procedury konsultacyjnej, porozumienia i mediacji, jako form rozwiązywania sporów pomiędzy podatnikami z organami podatkowymi – przewiduje projekt założeń Ordynacji podatkowej, nad którym pracuje Ministerstwo Finansów.
Czy obywatelstwo polskie jest wymagane do prowadzenia biznesu w Polsce?
W każdym państwie członkowskim Unii Europejskiej obowiązują wewnętrzne zasady zalegalizowania, a następnie prowadzenia działalności gospodarczej. Swoboda prowadzenia prywatnych przedsiębiorstw na terenie całej Unii Europejskiej jest jednym z fundamentów Wspólnoty. Brak obywatelstwa polskiego nie może stanowić dla obcokrajowca przeszkody rozpoczęcia swojego biznesu w Polsce. Nie oznacza to jednak, że każdy cudzoziemiec może być przedsiębiorcą w naszym kraju. Jakie kroki musi zatem podjąć cudzoziemiec, aby rozpocząć prowadzenie legalnej firmy w Polsce lub wspólnie z obywatelem polskim?
Zmienia się mechanizm naliczania odsetek po nowelizacji
Uproszczenia i ujednolicenie systemu naliczania odsetek w całym obrocie cywilnoprawnym – przewiduje nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw, która weszła częściowo w życie 10 listopada 2015 r.
Co się zmienia w Prawie zmówień publicznych
Rząd przyjął projekt nowej ustawy – Prawo zamówień publicznych, przedłożony przez Urząd Zamówień Publicznych. Przewiduje on uproszczenie i uelastycznienie procedur w zamówieniach publicznych, elektronizację zamówień publicznych, jak również zmiany w kontrolowaniu zamawiających przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.
Umowy o pracę - co się zmieni w 2016 r.?
22 lutego 2016 r. wejdą w życie nowe przepisy prawa pracy. Zmiany będą dotyczyć m.in. umów o pracę zawieranych na czas określony.
Jakie zagrożenia niesie za sobą outsourcing pracowniczy
Na początku stycznia 2015 roku, ZUS wydał ostrzeżenie związane z możliwymi konsekwencjami wykorzystania outsourcingu pracowniczego w działalności gospodarczej. Powstające w ostatnim czasie, dość licznie, na polskim rynku firmy, proponują innym uczestnikom rynku przejęcie ich pracowników w ramach tzw. umowy outsourcingowej, oferując w zamian wiele korzyści, z realnymi oszczędnościami finansowymi na czele. Tyle oferta. A jak jest w rzeczywistości?
Certyfikat Satelitarny – dlaczego każdy deweloper powinien go posiadać
Obowiązkiem dewelopera wynikającym z Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 6 listopada 2012 roku jest zapewnienie we wszystkich budynkach wielorodzinnych, które otrzymały pozwolenie na budowę po 23 lutego 2013 roku zbiorczej instalacji do odbioru telewizji satelitarnej oraz swobodnego wyboru między dostawcami telekomunikacyjnymi: telefonicznymi, internetowymi i telewizyjnymi, bez względu na stosowaną przez nich technologię. Dotyczy to również budynków, które po tym terminie przeszły remont wymagający pozwolenia na budowę.
Zmiany w podatku od części wspólnych nieruchomości
Już 1 stycznia wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości. Wzrost podatku odczują wszyscy mieszkańcy osiedli wielorodzinnych. Będzie drożej za sprawą opodatkowania całości nieruchomości wspólnych, czyli na przykład korytarzy, klatek schodowych czy placów zabaw, ale i terenów rekreacyjnych, które zajmują coraz większe powierzchnie, zwłaszcza na nowszych osiedlach. Jest też kilka dobrych zmian – m.in. od nowego roku każdy właściciel miejsca postojowego będzie odpowiadał za swój udział we współwłasności lokalu garażowego.