Aktualności prawne – lista artykułów

Status członka spółdzielni mieszkaniowej

Spółdzielnia to podmiot gospodarczy posiadający osobowość prawną, prowadzący przedsiębiorstwo, ustawiony na zasadach prawa spółdzielczego, nieco odmiennego od prawa spółek handlowych.

Jakie są przepisy prawne dotyczące pszczół na posesji?

Pszczoły są owadami pożytecznymi, to dzięki ich pracy możemy zbierać owoce z naszych sadów czy ogrodów. Niektórzy prowadzą na swoich działkach pasieki dla tych zwierząt, jednak czasem jest to nie na rękę okolicznym mieszkańcom. Jak taka sytuacja wygląda z prawnego punktu widzenia?

Nie potrzebujesz pozwolenia, żeby zbudować dom

W tym tygodniu weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo Budowlane. Nowe przepisy mają ułatwić życie zarówno inwestorom, jak i przeciętnemu Kowalskiemu.

Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami

Nowelizacja zaprojektowana przez senatorów dotyczy ustawy o gospodarce nieruchomościami i ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy. W czwartek senator Marek Borowski (senator niezależny) przedstawili posłom argumenty Izby Wyższej za wprowadzeniem wypracowanych przez nią rozwiązań.

Wzrost podstawy wymiaru składek za pracowników delegowanych

3959 zł – tyle od 1 stycznia 2015 roku wynosi miesięczna podstawa wymiaru składek za osoby czasowo wykonujące pracę za granicą. W porównaniu do roku ubiegłego wartość ta wzrosła o 213 zł. Podana kwota jest kwotą netto, czyli po potrąceniu równowartości diet. Oznacza to, że delegowani pracownicy zapłacą wyższe składki emerytalną, rentową, chorobową i wypadkową.

Co opóźnia wprowadzenie ustawy o rencie dożywotniej?

Ustawa o dożywotnim świadczeniu pieniężnym, której liderem jest Ministerstwo Gospodarki, pomimo zdecydowanego oczekiwania wielu społecznych uczestników co do konieczności jej wejścia w życie w trybie pilnym, nie przebrnęła dotąd procesu legislacyjnego.

Ustawa reprywatyzacji

Projekt ustawy, przyjętej w sobotę przez Senat i skierowany do Sejmu, zakłada, że samorządy i Skarb Państwa będą miały prawo pierwokupu objętych roszczeniami gruntów warszawskich, jeśli będą się na nich znajdować instytucje użyteczności publicznej.

Jak zdobyć certyfikat energetyczny?

Dokument, którego pełna nazwa brzmi: świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, zawiera zbiór danych i wskaźników energetycznych dotyczących budynku lub jego części, które opisują całkowite zapotrzebowanie na energię niezbędną do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem (art. 2 pkt 3 ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, Dz. U. z 2014 poz. 1200 - dalej ustawa).

Nowelizacja praw budowlanego

Zniesienie pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych, gdy ich budowa lub przebudowa nie jest uciążliwa dla sąsiadów - zakłada nowela Prawa budowlanego, do której poprawki w sobotę zaproponował Senat. Nowe przepisy przyspieszają też wydawanie zgody na użytkowanie.

Zmiany w prawie ochrony konkurencji i konsumentów

18 stycznia 2015 r. wchodzi w życie daleko idąca nowelizacja Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, która w znacznym stopniu zmienia obowiązujące regulacje, a także wprowadza zupełnie nowe, nieznane dotychczas polskiemu prawu instytucje. Celem nowelizacji jest zwiększenie skuteczności wykrywania i karania antykonkurencyjnych praktyk oraz usprawnienie i przyspieszenie postępowania prowadzonego przez Prezesa UOKiK.


Stron: 69 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  45 46 47 48 49  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19470 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 213

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >