Aktualności prawne – lista artykułów

Czy wkrótce będzie wystarczyło zwykłe zgłoszenie zamiast pozwolenie na budowę?

Jak podaje Raport Doing Business 2014 uzyskanie warunków technicznych przyłączy mediów - wody i ścieków, złożenie wniosku i uzyskanie pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego oraz złożenie wniosku i otrzymanie pozwolenia na jego użytkowanie trwa w Polsce 161 dni.

Stawka minimalna za godzinę w Niemczech już od 1 stycznia 2015 roku

Dotychczas w Niemczech nie obowiązywała jednakowa stawka minimalnego wynagrodzenia. Ustalano ją w tzw. układach zbiorowych w firmach lub gałęziach gospodarki, na podstawie umów między pracodawcą a związkami zawodowymi. To od przebiegu ich negocjacji zależała wysokość branżowego wynagrodzenia minimalnego. Od 1 stycznia 2015 roku praktyka ta zostanie jednak zmieniona i wprowadzona będzie godzinowa stawka minimalna.

Nowe reguły dla wszystkich podmiotów gospodarczych

Przyjęta w lipcu przez Rząd duża nowelizacja kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego oraz kilku innych ustaw, wyznacza kierunki dalszej informatyzacji procedur sądowych i wprowadza nowe rozumienie dokumentu.

Zgoda na powstające inwestycje w gminie tylko w gestii Starosty? Co na to Związek Miast Polskich?

Wydatki z gminnych budżetów na przygotowanie terenów pod inwestycje będą niewspółmierne do uprawnień wójta w tym zakresie.

Nie można deregulować jednego zawodu drugim

Otwarcie takiej furtki legislacyjnej byłoby zawołaniem: „idźcie na jakiekolwiek studia, a potem zapiszcie się do architektów”. To nieuczciwe w stosunku do studentów architektury i urbanistyki.

Świadczenie usług budowlanych na terenie Niemiec

Dzięki przynależności Polski do Unii Europejskiej pracownicy firm budowlanych mogą być delegowani do świadczenia usług na terenie innych krajach członkowskich, w tym Niemiec. Zanim jednak firma zdecyduje się na współpracę z zagranicznym zleceniodawcą, warto przyjrzeć się bliżej ustawom prawnym regulującym tę kwestię.

Od 12 lipca obowiązują nowe zasady ustalania opłat geodezyjnych

Służba geodezyjna będzie mieć więcej pracy przy ustalaniu opłat za udostępnianie materiałów z zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Od 12 lipca obowiązują bowiem nowe zasady ich ustalania.

Obowiązek elektronicznej rejestracji obecności pracowników branży budowlanej w Europie

Ustawa z dnia 8 grudnia 2013 r., wprowadzająca obowiązek rejestracji osób wykonujących prace na określonych budowach, weszła w życie z dniem 1 kwietnia 2014 r. Rejestracja jest wymagana w przypadku projektów, których całkowita wartość, z wyłączeniem VAT, jest równa lub wyższa kwocie 800 000 euro. Rozwiązanie to zostało wprowadzone, aby ułatwić kontrolę instytucji socjalnych i podatkowych, a także walkę z nieuczciwą konkurencją.

Wytyczne dotyczące Zarządzania Nieruchomościami

Została zaprezentowana polska wersja językowa globalnych wytycznych dotyczących zarządzania nieruchomościami. Jest to pierwszy tego typu dokument na polskim rynku nieruchomości zawierający kompleksowe standardy i wytyczne w zakresie świadczenia usług zarządzania nieruchomości.

Monitoring - regulowany prawnie

Od pewnego czasu nie słabnie dyskusja na temat monitoringu wizyjnego. Wszystko za sprawą projektu ustawy, która ma zabezpieczyć interesy zarówno osób monitorowanych, jak i monitorujących.


Stron: 68 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  46 47 48 49 50  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19415 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 190

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >