Aktualności prawne – lista artykułów

Koniec z satysfakcją gwarantowaną?

25 grudnia wchodzi w życie ustawa o prawach konsumenta, która wprowadza zmiany dotyczące udzielania gwarancji przez sprzedawcę. Deweloper, który chociażby w reklamie gwarantuje określone usługi czy standardy wykończenia będzie mógł być pociągnięty do odpowiedzialności.

Ogrodzenie posesji zgodnie z prawem

Zanim ogrodzisz posesję zgodnie ze swoim pomysłem, sprawdź, czy robisz to zgodnie z prawem. Wiele kwestii związanych z wyglądem i funkcjonowaniem ogrodzenie regulują bowiem przepisy prawa budowlanego.

Czy należy bać się nowej ustawy konsumenckiej?

Pośrednicy chcą mieć umowy jak najprostsze, żeby klienci nie musieli zastanawiać się nad ich postanowieniami. Po wejściu w życie nowej ustawy zostaną one znacznie rozbudowane, a co za tym idzie - prawdopodobnie mniej zrozumiałe dla przeciętnego konsumenta - mówi w wywiadzie dla GazetaPrawna.pl Karolina Kisiel, Członek Zarządu Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Licencja Zarządcy Nieruchomości oraz Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami

Zarządcy Nieruchomości oraz Pośrednicy w Obrocie Nieruchomościami zrzeszeni w Krajowej Izbie Gospodarki Nieruchomościami

Ułatwienia w Prawie budowlanym od roku 2015

Od początku roku 2015 wejdzie w życie ustawa o zmianie ustawy Prawo budowlane. Zakłada ona m.in.: ułatwienia w budowanie domów jednorodzinnych, mniej formalności dotyczących projektu, uproszczenie procedur administracyjnych oraz przyspieszenie uzyskiwania zgód na użytkowanie.

Opieka prawna 24 godz. dla Zarządców i Pośredników

Szanowni Państwo Zarządcy Nieruchomości i Pośrednicy w Obrocie Nieruchomościami zrzeszeni oraz współpracujący z Krajową Izbą Gospodarki Nieruchomościami

Zaległe opłaty za śmieci ściągnie Urząd Skarbowy lub gmina

Senacka poprawka do nowelizacji ustawy o czystości pozwala gminom samodzielnie pobierać zaległe opłaty za odbiór odpadów, pod warunkiem porozumienia się z urzędem skarbowym.

Klauzule niedozwolone

Rejestr klauzul niedozwolonych publikowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiera wiele zapisów pochodzących z umów stosowanych przez deweloperów. Co to oznacza? Po pierwsze, że praktyki niektórych firm działających w tej branży wciąż pozostawiają wiele do życzenia. Po drugie, że dzięki wpisom do rejestru, konsumenci są coraz lepiej chronieni przed niekorzystnymi postanowieniami w umowach. Czego dotyczą zapisy najczęściej podważane przez UOKiK?

5 lat rękojmi za wady budynku

25 grudnia wchodzi w życie ustawa o prawach konsumenta*, która wprowadza pięcioletni okres rękojmi za wady. Oznacza to, że osoby kupujące mieszkanie na rynku pierwotnym będą miały 2 lata więcej na wykrycie ewentualnych usterek budynku. W przypadku stwierdzenia, że wady te powstały z winy firmy deweloperskiej przed przekazaniem nabywcy kluczy do mieszkania, deweloper będzie zobowiązany do ich usunięcia. Dodatkowo, do końca października Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi konsultacje dotyczące wprowadzenia do ustawy deweloperskiej dodatkowych zapisów chroniących nabywcę nieruchomości mieszkaniowych.

Prawo zamówień publicznych po nowelizacji

Drugiego dnia XII Międzynarodowych Targów Budownictwa Drogowego, Kolejowego oraz Zarządzania Ruchem „Infrastruktura” 2014, tj. 23 października br., odbędzie się seminarium pt. „Nowelizacja prawa zamówień publicznych w praktyce”. Jego organizatorem jest Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa.


Stron: 69 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  46 47 48 49 50  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19470 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 300

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >