Aktualności prawne – lista artykułów
Międzynarodowe regulacje dotyczące standaryzacji pomiarów budynków.
Izba Geodetów Europejskich (CLGE) oficjalnie przekazała swoją metodologię pomiarową na rzecz Koalicji Międzynarodowych Standardów Pomiaru Nieruchomości (IPMSC). CLGE jest pierwszą organizacją, która oficjalnie przekazała Koalicji prawa własności intelektualnej do swoich standardów. To znaczący krok w procesie tworzenia międzynarodowych regulacji dotyczących standaryzacji pomiarów budynków.
Nowe Warunki Techniczne obowiązujące od 2014 roku
Początek 2014 przyniósł istotne zmiany w przepisach budowlanych. Nowe Warunki Techniczne wprowadziły zmiany w grubości ocieplenia budynków. Skuteczniejsza termoizolacja to długofalowe oszczędności. Warto jednak dokonać analizy energetycznej budynku przed, aby dobrać najlepsze i najbardziej optymalne rozwiązanie.
Zabużanie będą mogli uzyskać ogromne odszkodowanie
Sprawy dot. mienia zabużańskiego, tj. mienia zostawionego przez Polaków przymusowo wysiedlonych w latach 1944-1952 z terenów należących przed II wojną światową do Polski, nie zostały w pełni rozwiązane do dnia dzisiejszego pomimo upływu przeszło pół wieku od tamtych wydarzeń.
Wzrost stawki minimalnej we Francji
Z dniem 1 stycznia 2014 r. we Francji wzrosła minimalna stawka godzinowa i osiągnęła tym samym wartość 9,53 EUR* (w 2013 r. wynosiła 9,43 EUR). Z kolei minimalne wynagrodzenie miesięczne to obecnie 1 445,38 EUR, co oznacza wzrost równy 15,16 EUR w stosunku do roku ubiegłego.
Odrzucony spadek przechodzi na dzieci
Zdarza się iż osoby popadają w kłopoty finansowe, a osoby im najbliższe nie wiedzą tego, dowiadują się o tym dopiero na etapie postępowania spadkowego. W sytuacji, gdy długi spadkowe są znaczne i mogą przewyższyć wartość spadku, należy rozważyć odrzucenie spadku, ewentualnie przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W sytuacji gdy decydujemy się na odrzucenie spadku, pamiętajmy o swoich dzieciach!
Co trzeba wiedzieć o umowie przedwstępnej kupna mieszkania?
Sprzedaż lub kupno nieruchomości to czynność cywilno-prawna, z którą najczęściej wiążą się duże kwoty pieniędzy. W interesie zarówno sprzedawcy, jak i kupującego leży, aby cała procedura przebiegła możliwie sprawnie i bezpiecznie. Dobrym pomysłem jest sporządzenie umowy przedwstępnej, która chroni interesy kontrahentów.
Windę opłacają wszyscy lokatorzy
Dla mieszkańców z parteru opłaty za windę bywają niezrozumiałe. Prawo mówi jednak wyraźnie, iż za utrzymanie części wspólnych nieruchomości odpowiadają wszyscy lokatorzy.
Jak poradzić sobie z komornikiem?
W związku z kryzysem finansowym, którego najgorszą fazę podobno mamy już za sobą, wiele osób popadło w długi, czy to w wyniku złego inwestowania/ulokowania środków finansowych, czy też w wyniku utraty pracy. W takiej sytuacji najkorzystniej dla dłużnika jest „dogadać” się z wierzycielem, nawet jeżeli ten wszczął już postępowanie egzekucyjne.
Zwolnienie podatkowe w Niemczech dla usług zagranicznych firm
Przepisy niemieckiej ustawy o podatku dochodowym mówią, że jeśli firma świadczy usługi budowlane w Niemczech, to zleceniodawca jest zobowiązany potrącić 15% podatku z rachunku przedsiębiorstwa realizującego usługę budowlaną i wpłacenia jej do właściwego urzędu skarbowego na rachunek tego przedsiębiorstwa. Dotyczy to również zleceniodawcy, który korzysta z usług zagranicznych, w tym m. in. polskich, firm.
Wszystko o prawie do zachowku
Zachowek, jest instytucją prawa cywilnego, spełniającą w szczególności funkcję zabezpieczającą, mającą na celu uchronić najbliższą rodzinę spadkodawcy przed rozporządzeniem przez spadkodawcę całym majątkiem na rzecz osoby lub osób nie znajdujących się w najbliższym kręgu rodziny spadkodawcy.