Aktualności prawne – lista artykułów

Co trzeba wiedzieć o umowie przedwstępnej kupna mieszkania?

Sprzedaż lub kupno nieruchomości to czynność cywilno-prawna, z którą najczęściej wiążą się duże kwoty pieniędzy. W interesie zarówno sprzedawcy, jak i kupującego leży, aby cała procedura przebiegła możliwie sprawnie i bezpiecznie. Dobrym pomysłem jest sporządzenie umowy przedwstępnej, która chroni interesy kontrahentów.

Windę opłacają wszyscy lokatorzy

Dla mieszkańców z parteru opłaty za windę bywają niezrozumiałe. Prawo mówi jednak wyraźnie, iż za utrzymanie części wspólnych nieruchomości odpowiadają wszyscy lokatorzy.

Jak poradzić sobie z komornikiem?

W związku z kryzysem finansowym, którego najgorszą fazę podobno mamy już za sobą, wiele osób popadło w długi, czy to w wyniku złego inwestowania/ulokowania środków finansowych, czy też w wyniku utraty pracy. W takiej sytuacji najkorzystniej dla dłużnika jest „dogadać” się z wierzycielem, nawet jeżeli ten wszczął już postępowanie egzekucyjne.

Zwolnienie podatkowe w Niemczech dla usług zagranicznych firm

Przepisy niemieckiej ustawy o podatku dochodowym mówią, że jeśli firma świadczy usługi budowlane w Niemczech, to zleceniodawca jest zobowiązany potrącić 15% podatku z rachunku przedsiębiorstwa realizującego usługę budowlaną i wpłacenia jej do właściwego urzędu skarbowego na rachunek tego przedsiębiorstwa. Dotyczy to również zleceniodawcy, który korzysta z usług zagranicznych, w tym m. in. polskich, firm.

Wszystko o prawie do zachowku

Zachowek, jest instytucją prawa cywilnego, spełniającą w szczególności funkcję zabezpieczającą, mającą na celu uchronić najbliższą rodzinę spadkodawcy przed rozporządzeniem przez spadkodawcę całym majątkiem na rzecz osoby lub osób nie znajdujących się w najbliższym kręgu rodziny spadkodawcy.

Zmiany danych w dokumentach mogą wiązać się z konsekwencjami

Zofia w 1980 roku wyjechała do Wielkiej Brytanii, wyszła za mąż za obywatela tegoż państwa i przyjęła jego nazwisko. W 1987 roku rozwiodła się, rok później ponownie wyszła za mąż, jednak pozostała przy nazwisku pierwszego męża.

Prace zimowe przy posesji są niezbędne

Posiadacz domu musi dbać o to, aby przylegający do niego chodnik był odśnieżony, a z dachu nie zwisały sople i nie spadały zwały śniegu. Jeśli właściciel tego nie dopilnuje i przed posesją coś się komuś stanie, to grozi mu zapłata wysokiego odszkodowania…

Więcej za użytkowanie wieczyste w przypadku podwyżki?

Zgodnie z art. 77 ust. 1 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651) „Wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, (…), podlega aktualizacji nie częściej niż raz na 3 lata, jeżeli wartość tej nieruchomości ulegnie zmianie. (…)”.

Deregulacja zawodu zarządcy

Z początkiem roku wchodzi w życie ustawa deregulacyjna. Osoby chcące wykonywać zawód zarządcy nieruchomości nie będą musiały posiadać licencji, a tym samym odpowiedniego wykształcenia. Zdaniem środowiska zawodowego to nie tylko psucie rynku, ale także realne zagrożenie dla wspólnot mieszkaniowych.

Elektroniczny PIT

Przygotowanie, wydruk, podpisanie i przesłanie tysięcy dokumentów PIT do urzędu skarbowego to proces, który wiąże się z wysokimi kosztami dla każdej organizacji. W jaki sposób przedsiębiorcy mogą zredukować koszty rozliczeń podatkowych?


Stron: 69 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  49 50 51 52 53  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19470 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 247

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >