Aktualności prawne – lista artykułów
Znak PN (Polska Norma) dla produktów budowlanych
Firma wprowadzająca produkt na rynek spotyka się coraz częściej z koniecznością potwierdzenia zgodności wyrobu z konkretnymi wymaganiami. Mogą być one określone w przepisach prawa unijnego (np. dyrektywach) i/lub krajowego albo w Polskich Normach.
Do kogo należy balkon?
We wspólnocie mieszkaniowej rozróżniamy nieruchomość wspólną i lokale prywatne. Kto odpowiada za balkon przyległy do prywatnego lokalu, a jednocześnie stanowiący integralną część konstrukcji budynku? Tego nie rozstrzygnął jeszcze nikt, dlatego radzimy, aby mieszkańcy sami o tym zadecydowali i umieścili stosowny zapis w regulaminie Wspólnoty.
Co się dzieje z właścicielami poszczególnych lokali, gdy reszta nieruchomości zostaje sprzedana osobom trzecim
Zdarzają się takie sytuacje, w których gmina będąc współwłaścicielem budynku, w którym znajduje się w większość lokali komunalnych, a tylko część lokali wyodrębnionych/własnościowych postanawia sprzedać pozostałą część w nieruchomości podmiotowi trzeciemu, a podmiot ten stał się większościowym współwłaścicielem nieruchomości.
Powódź zalała dom, i co dalej?
W ostatnich latach dość regularnie występują w Polsce zdarzenia losowe, które określane są mianem podtopień czy powodzi. Dotykają one nie tylko osób zamieszkujących najbliższe okolice rzek, strumieni czy zbiorników wodnych, ale coraz częściej pojawiają się w okolicach miast, czy w samych miastach i w trudnych do przewidzenia miejscach.
Darowizna, czyli spadek za życia
Zdarzają się sytuacje, iż osoby w podeszłym wieku chcą „podzielić” zgromadzony majątek jeszcze za życia, by tym samym uniknąć ewentualnych sporów pomiędzy spadkobiercami. Najczęściej takie osoby decydują się przenieść własność nieruchomości z wykorzystaniem instytucji darowizny.
Nowe przepisy pakietu CRD IV przygotowane przez Parlament Europejski
Przepisy pakietu CRD IV przygotowane przez Parlament Europejski, które weszły w życie w lipcu br. będą miały wpływ na dalsze ograniczenie dostępności produktów finansowych dla małych i średnich firm w Europie.
Zmiany w Kodeksie pracy
Nowelizacja Kodeksu pracy, wprowadzająca roczny okres rozliczeniowy oraz ruchomy czas pracy stała się faktem. 1 sierpnia 2013 podpisał ją Prezydent Bronisław Komorowski.
Zmiany w uzyskiwaniu certyfikatów LEED
Amerykańskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (USGBC) wprowadziło właśnie nowelizacje w systemie ekologicznej certyfikacji budynków LEED. Zmiany są spore, wzbudziły nawet komentarze, że nowe wymogi są zbyt rygorystyczne. Jednak producenci wysokiej jakości materiałów wykończeniowych do eko budynków oceniają, że idą one w dobrym kierunku, gdyż stawia się na jakość materiałów i komfort użytkowników.
Zasady legalnego delegowania pracowników do krajów UE
Eksport usług do krajów Unii Europejskiej i związane z tym delegowanie pracowników to w dobie kryzysu bardzo częste działanie, na które decyduje się coraz więcej firm budowlanych. Delegowanie pozwala nie tylko przetrwać ciężki okres na polskim rynku, lecz daje duże możliwości rozwoju i poprawy sytuacji finansowej firmy.
Zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych
Pomimo tego, iż zostało już niespełna cztery miesiące do zapowiadanego wejścia w życie programu Mieszkanie dla Młodych wciąż nieznany jest jego ostateczny kształt.