Aktualności prawne – lista artykułów
Nowe przepisy pakietu CRD IV przygotowane przez Parlament Europejski
Przepisy pakietu CRD IV przygotowane przez Parlament Europejski, które weszły w życie w lipcu br. będą miały wpływ na dalsze ograniczenie dostępności produktów finansowych dla małych i średnich firm w Europie.
Zmiany w Kodeksie pracy
Nowelizacja Kodeksu pracy, wprowadzająca roczny okres rozliczeniowy oraz ruchomy czas pracy stała się faktem. 1 sierpnia 2013 podpisał ją Prezydent Bronisław Komorowski.
Zmiany w uzyskiwaniu certyfikatów LEED
Amerykańskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (USGBC) wprowadziło właśnie nowelizacje w systemie ekologicznej certyfikacji budynków LEED. Zmiany są spore, wzbudziły nawet komentarze, że nowe wymogi są zbyt rygorystyczne. Jednak producenci wysokiej jakości materiałów wykończeniowych do eko budynków oceniają, że idą one w dobrym kierunku, gdyż stawia się na jakość materiałów i komfort użytkowników.
Zasady legalnego delegowania pracowników do krajów UE
Eksport usług do krajów Unii Europejskiej i związane z tym delegowanie pracowników to w dobie kryzysu bardzo częste działanie, na które decyduje się coraz więcej firm budowlanych. Delegowanie pozwala nie tylko przetrwać ciężki okres na polskim rynku, lecz daje duże możliwości rozwoju i poprawy sytuacji finansowej firmy.
Zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych
Pomimo tego, iż zostało już niespełna cztery miesiące do zapowiadanego wejścia w życie programu Mieszkanie dla Młodych wciąż nieznany jest jego ostateczny kształt.
Projekt Mieszkanie dla Młodych
Ostateczny kształt rządowego programu Mieszkanie dla Młodych jest wciąż nieznany, co nie przeszkadza w częstym porównywaniu do wygaszonej w roku ubiegłym Rodziny na Swoim.
Ochrona praw nabywcy lokalu
Polski Związek Firm Deweloperskich chce zmian w przepisach tak zwanej ustawy deweloperskiej, mającej na celu ochronę praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.
Sąd zakończył spór o wysokości podatku VAT
Orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego kończy wreszcie trwający prawie dwa lata spór między organami podatkowymi a firmami zajmującymi się trwałą zabudową meblową. Siedmioosobowy skład sędziowski Naczelnego Sądu Administracyjnego 24 czerwca podzielił nasze stanowisko i zdanie Federacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw uznając zabudowę wnęki za modernizację. Tym samym ustanowił właściwą dla takich usług preferencyjną stawkę podatku VAT w wysokości 8 proc.
Zadania gminy w kwestii planowania i gospodarowania przestrzeni
Zgodnie z wolą Ustawodawcy, wyrażoną w Ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tj. Dz. U. z 2012 r., poz. 647 ze zm.), kształtowanie i prowadzenie polityki przestrzennej na terenie gminy, należy do zadań własnych gminy. Wydaje się, że głównym celem/założeniem Ustawy było uchwalanie przez gminy planów zagospodarowania przestrzennego, czego efektem miało być ustalenie przeznaczenia terenów oraz określenie ich sposobów zagospodarowania i zabudowy.
Przepisy dotyczące urządzeń grzewczych z zamkniętą komorą spalania
Nowoczesne urządzenia grzewcze z zamkniętą komorą spalania zdobywają coraz więcej zwolenników w naszym kraju. W połączeniu z systemami kominowymi nowej generacji eliminują zagrożenie zatrucia czadem oraz znacznie poprawiają efektywność energetyczną. Warto jednak wiedzieć, że aby te urządzenie były bezpieczne – muszą spełniać szczegółowe normy obowiązujące na terenie UE.