Aktualności prawne – lista artykułów
Nowy projekt ustawy o spółdzielniach i spółdzielniach mieszkaniowych
Zebrania przedstawicieli w spółdzielniach zostaną zlikwidowane, a spółdzielcze lokatorskie prawo będzie można sprzedać lub odziedziczyć – to tylko niektóre zmiany, jakie znalazły się w nowych projektach ustawy o spółdzielniach i spółdzielniach mieszkaniowych, których autorem są posłowie Platformy Obywatelskiej.
Jak wybrać dobrego dewelopera?
Decydując się na kupno nowego mieszkania, należy przed wszystkim dobrze wybrać dewelopera. Warto sprawdzić, jak inwestor realizuje postanowienia nowej ustawy deweloperskiej, czy pomaga klientom z formalnościami związanymi z kredytowaniem oraz co może zaoferować poza samym mieszkaniem.
Czym są wspólnoty gruntowe?
Wspólnoty gruntowe są dziś jedynymi nieruchomościami, dla których nie prowadzi się ksiąg wieczystych, mimo że ustawa o księgach wieczystych i hipotece nakazuje prowadzenie ich dla wszystkich nieruchomości. Dopiero przekształcenie wspólnot we współwłasność umożliwi założenie dla nich ksiąg wieczystych.
Czy klient nabywający mieszkanie będzie chroniony?
Obowiązująca od 29 kwietnia tzw. ustawa deweloperska wprowadza nowe regulacje, które mają przede wszystkim chronić interesy nabywców nieruchomości.
Przekształcanie spółdzielczych praw do lokalu w prawo odrębnej własności
Proces ustanowienia odrębnej własności lokalu rozpoczyna się od złożenia przez zainteresowanego stosownego wniosku, a kończy się podpisaniem umowy ze spółdzielnią o przeniesienie własności lokalu w formie aktu notarialnego i wpisem do księgi wieczystej.
Co należy wiedzieć o nowej ustawie deweloperskiej?
29 kwietnia bieżącego roku weszła w życie ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, nazywana potocznie ustawą deweloperską.
Część zysku za ziemię należny oddać gminie
Ludzie, których temat dotyczy, są niejednokrotnie oburzeni tak działającym prawem, buntują się przeciwko płaceniu pieniędzy gminie, bo - ich zdaniem - zupełnie się jej nie należą.
Czy trzeba będzie oddać grunt państwu?
26 kwietnia w Warszawie toczyła się żywa dyskusja na temat znowelizowanej ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Weszła ona w życie 3 grudnia 2011 r. i wciąż budzi spore emocje. Niestety - najczęściej te negatywne.
Będzie można budować dom bez pozwolenia
Już 4 Rząd obiecuje ograniczenie biurokracji towarzyszącej budowie domu jednorodzinnego. Czy także tym razem skończy się na obietnicach?
Kontrakty budowlane – jak zrównoważyć interes stron?
Coraz częstsze przypadki sporów przy realizacji kontraktów budowlanych mogą stanowić zagrożenie dla procesu rozwoju infrastruktury w Polsce. Jednym ze sposobów na uniknięcie problemów jest wykorzystanie tzw. warunków kontraktowych FIDIC.