Aktualności prawne – lista artykułów
Co z prospektem ustawy deweloperskiej?
29 kwietnia 2012 roku weszła w życie ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego zwana ustawą deweloperską. Ustawa ma służyć lepszej ochronie interesów nabywców.
Zalegalizowana samowola budowlana
Większość prac budowlanych wymaga zdobycia pozwolenia na budowę lub przynajmniej zgłoszenia zamiaru ich wykonania. Wyjątków od tej reguły jest niewiele.
Co się kryje za nową ustawą deweloperską?
Zapisy nowej Ustawy deweloperskiej, która weszła w życie pod koniec kwietnia 2012 roku, miały na celu ochronę interesów nabywców mieszkań. W praktyce okazały się znacznym utrudnieniem nie tylko dla deweloperów, ale także dla osób, które w teorii miały chronić. Warszawska spółka Neocity wyliczyła niefortunne skutki nowej Ustawy.
Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność
Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność to krok w kierunku uelastycznienia rynku nieruchomości w Polsce oraz zwiększenia atrakcyjności tego sektora dla inwestorów.
Jaka jest reakcja nabywców mieszkań po wejściu nowej ustawy deweloperskiej?
Ponad miesiąc po wejściu w życie ustawy deweloperskiej nabywcy mieszkań nie rozumieją w jaki sposób działa ustawa.
Nowy projekt ustawy o spółdzielniach i spółdzielniach mieszkaniowych
Zebrania przedstawicieli w spółdzielniach zostaną zlikwidowane, a spółdzielcze lokatorskie prawo będzie można sprzedać lub odziedziczyć – to tylko niektóre zmiany, jakie znalazły się w nowych projektach ustawy o spółdzielniach i spółdzielniach mieszkaniowych, których autorem są posłowie Platformy Obywatelskiej.
Jak wybrać dobrego dewelopera?
Decydując się na kupno nowego mieszkania, należy przed wszystkim dobrze wybrać dewelopera. Warto sprawdzić, jak inwestor realizuje postanowienia nowej ustawy deweloperskiej, czy pomaga klientom z formalnościami związanymi z kredytowaniem oraz co może zaoferować poza samym mieszkaniem.
Czym są wspólnoty gruntowe?
Wspólnoty gruntowe są dziś jedynymi nieruchomościami, dla których nie prowadzi się ksiąg wieczystych, mimo że ustawa o księgach wieczystych i hipotece nakazuje prowadzenie ich dla wszystkich nieruchomości. Dopiero przekształcenie wspólnot we współwłasność umożliwi założenie dla nich ksiąg wieczystych.
Czy klient nabywający mieszkanie będzie chroniony?
Obowiązująca od 29 kwietnia tzw. ustawa deweloperska wprowadza nowe regulacje, które mają przede wszystkim chronić interesy nabywców nieruchomości.
Przekształcanie spółdzielczych praw do lokalu w prawo odrębnej własności
Proces ustanowienia odrębnej własności lokalu rozpoczyna się od złożenia przez zainteresowanego stosownego wniosku, a kończy się podpisaniem umowy ze spółdzielnią o przeniesienie własności lokalu w formie aktu notarialnego i wpisem do księgi wieczystej.