Aktualności prawne – lista artykułów
Co nowego w Rodzinie na swoim?
Nowelizacja programu Rodzina na swoim oznacza koniec rządowych dopłat do kredytów na zakup mieszkań z rynku wtórnego w wielu miastach. Drastycznie ogranicza też pulę nowych lokali, na które będzie można zaciągnąć pożyczkę z rządowym wsparciem.
Czy będą odszkodowania za brak mieszkań socjalnych?
Sąd Najwyższy też ma trudności interpretacyjne dotyczące lokali socjalnych i przekazał sprawę rozszerzonemu składowi Izby Cywilnej.
Opłaty za użytkowanie wieczyste
Wysokość opłaty rocznej zs użytkowanie wieczyste jest zgodne z konstytucją. Dotyczy to zakresu, w jakim nieruchomości rolne są wykorzystywane na cele mieszkaniowe do dnia wejścia w życie ustawy z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomość.
Zajęcie mienia pod drogę lege artis
19 maja Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący nieruchomości zajętych pod drogi publiczne oraz wygaśnięcia roszczenia o odszkodowanie.
Bezprawne prawo wywłaszczeniowe
Zwrot wywłaszczonej nieruchomości w zakresie, w jakim pomija art. 47 ust. 1 ustawy o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości jako podstawę nabycia na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości(...) jest niezgodny z konstytucją. 19 maja 2011 r.
Wszystko o mapach geodezyjnych
W trakcie budowy domu inwestorzy muszą pozyskać szereg dokumentów dotyczących wybranej przez nich działki – wśród nich bardzo ważne miejsce zajmują, odnoszące się do tego terenu, mapy.
Buduj w pionie lub 3D - nowe prawo powietrzne
Niebawem polskie przepisy budowlane wprowadzą nowy przedmiot prawa własności w stosunku do przestrzeni podziemnej lub powietrznej na działce. Aktualnie nad tymi zmianami pracuje Ministerstwo Infrastruktury.
Oddziaływanie unijnej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków
Unia Europejska zadeklarowała w 2008 r. zminimalizowanie do 2020 r. zużycie energii o 20%. Najwyższy potencjał w oszczędzaniu energii posiada przemysł budowlany, który odpowiada za 40% zużycia energii.
Zmiany w ustawie o hipotekach
Już w najbliższą sobotę (9 kwietnia) osoby zainteresowane rynkiem nieruchomości i kredytów będą mogły wysłuchać prelekcji na temat zmian w ustawie o hipotekach podczas 83. Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań.
Jak zalegalizować samowolę budowlaną?
Co to jest samowola budowlana? Wiele osób, nawet nie zdaje sobie sprawy, że ją popełnia. Na szczęście 6 sierpnia 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane (Dz. U. Nr 121, poz. 809, dalej "nowelizacja"), która procedury legalizacyjne wyjaśnia. Jakie przyniosła korzyści, o tym poniżej.