Aktualności prawne – lista artykułów
Nowa ustawa o efektywności energertycznej
Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań wspólnie z Małopolskim Centrum Edukacji Budowlanej zorganizowały seminarium zatytułowane „Budownictwo Energooszczędne: prawo, praktyka, a rzeczywistość”.
Nowa ustawa o efektywności energetycznej
Obowiązek uzyskania oszczędności nałożono na dwie grupy: przedsiębiorstwa energetyczne produkujące, sprzedające lub dystrybuujące energię, ciepło lub gaz oraz na jednostki samorządów terytorialnych. Niestety zobowiązania te zostały rozłożone nierównomiernie.
Nowe uregulowania prawne dotyczące zapłaty za wykonane roboty budowlane
Zatory płatnicze w branży budowlanej stanowią poważny problem. Dotyczą one szczególnie podwykonawców, którzy są odpowiedzialni za faktyczne prowadzenie prac.
Niezapłacona faktura? Procedury odzyskiwania długów
Niezapłacona faktura to duży kłopot dla przedsiębiorcy. Zazwyczaj nie otrzymuje gratyfikacji za przekazany towar lub wykonaną usługę, a do tego musi zapłacić podatek od zysku, jakiego w rzeczywistości nie ma.
Ewidencja gruntów, a nie studium decyduje o VAT od działek
Jeżeli teren nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, to o tym, czy sprzedaż działki podlega VAT czy nie, decyduje ewidencja gruntów, a nie studium uwarunkowań przestrzennych - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Użytkowanie wieczyste w trybunale
Nierówność w opłatach za użytkowanie wieczyste może być niekonstytucyjna. Trybunał Konstytucyjny 18 stycznia 2011 r. rozpozna pytanie prawne Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczące wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego.
Opłaty za użytkowanie wieczyste zgodne z konstytucją
Wysokość opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste nieruchomości rolnych jest zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.
Ile będziemy płacić za użytkowanie wieczyste?
Nierówność w opłatach za użytkowanie wieczyste może być niekonstytucyjna. Problemem tym - na wniosek Sądu Okręgowego w Warszawie - zajmie się Trybunał Konstytucyjny.
Zwolnienie z podatku za remont elewacji
Nawet 50 procent kosztów remontu elewacji zabytkowych kamienic będą mogli odzyskać ich właściciele w formie zwolnienia z podatku od nieruchomości - stanowi uchwała Rady Miasta Poznania.
Koncesje na roboty budowlane - zachęta czy przeszkoda dla inwestorów?
Winą za obecny brak spektakularnych sukcesów sektora publicznego na polu współpracy z przedsiębiorcami prywatnymi obarczane były dotychczasowe, niedoskonałe regulacje prawne. Lekarstwem na nie miały zostać nowelizacje najbardziej wadliwych rozwiązań.