Aloes – roślina, która jest z nami od wieków
Obecnie pojawia się w wielu produktach kosmetycznych, a także jest wykorzystywany w licznych lekarstwach na rany i do leczenia chorób układu pokarmowego. Aloes stał się najprawdziwszą super rośliną, po którą sięgamy w przypadku wielu nieprzyjemnych schorzeń lub gdy chcemy po prostu zadbać o piękny wygląd skóry. Trzeba pamiętać, że aloes nie jest jednak odkryciem współczesnych czasów. Towarzyszy człowiekowi już od antyku. W jaki sposób go wykorzystywano na przestrzeni wieków? Różne tajemnice i historie na temat aloesu zdradzamy poniżej.
Czytaj dalej
Antyczna magia i historie z zaświatów
Zacznijmy naszą aloesową podróż od tajemniczego, starożytnego Egiptu. W kraju faraonów aloes był wiązany z zaświatami oraz nieśmiertelnością. Jako symbol życia po śmierci bywał sadzony w pobliżu piramid, wyznaczając pewną i bezpieczną ścieżkę dla duszy faraona do krainy umarłych.
Czytaj również: Pochrzyn kaukaski (Dioscorea caucasica) - lecznicze bulwy
Ten niezwykły sukulent bywał jednak wykorzystywany również w bardziej prozaicznych i życiowych zabiegach. Pojawił się nawet w tak zwanym Papirusie Ebera, w którym spisano wszystkie najważniejsze rośliny, mające właściwości lecznicze.
Mezopotamia –czyli jak aloes zwalczał demony
Również druga z wielkich kultur antycznych stosowała aloes przy wszelkich chorobach żołądkowych i jelitowych. Mieszkańcy Mezopotamii uznawali aloes za roślinę boską, która dzięki swemu niebiańskiemu pochodzeniu zwalczała wszelkie schorzenia, uznawane za rodzaj opętania ciała przez złe demony.
Legendy aleksandryjskie, czyli o tym, jak aloes uratował wielkiego wodza antyku
Istnieje również historia opowiadająca o tym, jak żel z aloesu uratował Aleksandra Macedońskiego od śmierci. Wielki władca i wódz antyku otrzymał śmiertelną ranę podczas jednej z bitew. Bliskiego śmierci króla przetransportowano na wyspę Sokotrę, na której lokalny kapłan uleczył go właśnie z pomocą aloesu. Później roślina ta stała się jednym z podstawowych leków na obrażenia wojenne doznawane przez wojsko Aleksandra.
Chińskie historie – aloes w innych kulturach
Aloes nie należy wyłącznie do kultury basenu Morza Śródziemnego. Stosowali go także powszechnie Chińczycy, nazywając go rośliną harmonii. Dla odmiany w Japonii roślinę określano mianem królewskiej. Eliksiru aloesowego używali choćby samuraje, aby poprawić kondycję skóry i leczyć rany bitewne.
Średniowiecze – niekoniecznie wieki ciemne
W czasach średniowiecznych w Europie rozkwitło zioło i roślinolecznictwo. Do naszych czasów dotrwały między innymi poradniki medyczne mniszki Hildegardy z Bingen, która gorąco rekomendowała stosowanie aloesu na wszelkie problemy z układem pokarmowym. Jej cenne wskazówki obecnie ponownie zyskują grono zwolenników, zafascynowanych medycyną naturalną.
Szwedzka nalewka – sposób na długowieczność
Szwedzki lekarz o nazwisku Yernest spisał recepturę ludowej nalewki, stosowanej od wielu wieków. Sam używał tego eliksir i propagował regularne stosowanie aloesu. Trudno stwierdzić, czy była to główna przyczyna jego długowieczności. Trzeba jednak przyznać, że lekarz zmarł w wieku 104 lat bynajmniej nie z powodu starości. Przyczyną jego śmierci były komplikacje po upadku z konia.
Czytaj również: Hiacynt wschodni (Hyacinthus orientalis) - bylina o intensywnym, przyjemnym zapachu
Co wchodzi w skład tej niezwykłej nalewki? To mieszanka wielu różnych ziół i roślin. Najważniejszy jest oczywiście aloes. Oprócz niego dodaje się także szafran, senes, kurkumę, arcydzięgiel, dziewięćsił i rabarbar.
Ksiądz Kneipp – w zdrowym ciele, zdrowy duch
Bawarski ksiądz Sebastian Kneipp jest uznawany za jednego z prekursorów współczesnego zdrowego trybu życia. Propagował szczególnie aktywność fizyczną, odpowiednie odżywianie oraz naturalne formy leczenia. Szczególnie cenił hydroterapię oraz ziołolecznictwo.
W swoich notatka wiele miejsca poświęcił aloesowi, jako roślinie wpływającej pozytywnie na układ pokarmowy, wspierającej leczenie wielu chorób gastrycznych.
Aloes – tradycja czy nowoczesne badania?
Historia pokazuje, że aloes był z nami od wieków – od starożytności nieustannie towarzyszył człowiekowi w rozmaitych sytuacjach. W różnych okresach historycznych wykorzystywano go w innym sposób. Zawsze jednak pomagał w utrzymaniu dobrego zdrowia i kondycji, niekiedy mając nawet zastosowanie magiczne.
Współczesna medycyna, dzięki szeregowi badań laboratoryjnych, potwierdziła, że aloes doskonale wpływa na skórę, układ pokarmowy, a nawet obniżenie ciśnienia krwi lub poziomu złego cholesterolu. Warto zatem czasami sięgnąć po rozwiązania tradycyjne, które potrafią w naturalny sposób pomóc na wiele różnych sposobów.
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat aloesu, koniecznie odwiedź stronę najlepszyaloes.pl, na której można znaleźć ciekawostki, porady i skuteczne rozwiązania dla zdrowia i urody.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jak uprzyjemnić sobie i dzieciom urlop we własnym... Liczba postów: 13 Grupa: Ogród i dzi... Witam wszystkie osoby, które są zainteresowane tematem naszej rozmowy. Jeżeli chodzi o mnie, to jakiś czas temu byłem na wyjeździe w Poznaniu i zatrzymałem się....
- Trawnik zawsze modny Liczba postów: 88 Grupa: Zagospodaro... Akurat jeśli chodzi o nawozy do trawników to bardzo dobre są te od Florovit i znajdziesz je w sklepie Inco https://sklepinco.pl/marka/florovit/, jak na przykład...
- Wytrzymałe ogrodzenie betonowe Liczba postów: 7 Grupa: Ogród i dzi... Szukasz idealnego ogrodzenia do swojego domu, które łączy estetykę i funkcjonalność? Przeczytaj artykuł na https://dizajns.pl/jakie-ogrodzenie-beto nowe-jest-naj...
- Jaka farba do malowania basenu? Specjalistyczna fa... Liczba postów: 4 Grupa: Ogród i dzi... Chcąc pomalować beton, należy pamiętać nie tylko o wyborze koloru, ale o wyborze dobrej farby . Przede wszystkim dobrze dobrana farba ma za zadanie chronić b...
- Mini ogródek pod blokiem Liczba postów: 19 Grupa: Zagospodaro... Rozglądając się za wyborem solidnych mebli ogrodowych to na pewno warto rozejrzeć się w ofercie Di Volio u których możliwości zdecydowanie nie brakuje. Przykład...