Analizy, badania, raporty – lista artykułów
Emisja pyłów z pieców grzewczych - jedna z głównych przyczyn smogu.
Od kilku dni jednym z najważniejszych tematów informacyjnych jest unoszący się nad polskimi miastami smog. Wg niektórych źródeł, normy zanieczyszczeń w wielu miejscach w kraju zostały przekroczone nawet o 3 tys. procent! Wbrew pozorom, za zły stan powietrza odpowiadają jednak nie spaliny komunikacyjne, lecz tzw. niska emisja pyłów pochodząca z pieców grzewczych gospodarstw domowych. Jak temu zaradzić?
16-01-2017
Podsumowanie roku 2016 dla rynku Partnerstwa Publiczno - Prywatnego (PPP)
Po złotym okresie korzystania z unijnych dotacji, większość gmin rozważnie planowała budżet na 2016 rok, nie zapowiadając szerokich planów inwestycyjnych, jednak ich potrzeby nie zmalały. Kończące się fundusze z UE skłoniły władze samorządowe do poszukiwania innych niż własne form finansowania niezbędnych inwestycji. Rok 2016 miał być dla wielu z nich czasem przeczekania, w którym to określą potrzeby, rozpoznają możliwości i zwiększą swoje kompetencje w zakresie alternatywnych form realizacji inwestycji. Szereg wydarzeń sprawił więc, że w mijającym roku zainteresowanie PPP wzrosło. Pojawiły się też pierwsze sukcesy.
11-01-2017
Mieszkania o podwyższonym standardzie chętnie kupowane - raport polskiego rynku mieszkaniowego
Na polskim rynku mieszkaniowym dobra passa trwa. Deweloperzy budują dużo i stosunkowo szybko znajdują nabywców na swoje projekty. Zmieniają się jedynie preferencje mieszkaniowe Polaków. Liczy się już nie tylko cena i lokalizacja – na znaczeniu zyskują także jakość i komfort mieszkania i to one są często kluczowe przy wyborze mieszkania. Duże lokale znikają z oferty deweloperów coraz szybciej, a czynnikami decydującymi o kupnie stają się: duży taras lub ogród, inteligentne rozwiązania i inne dodatkowe usługi i udogodnienia. Takie mieszkania interesują także obcokrajowców zamieszkujących w Polsce.
16-12-2016
Grudniowy raport polskiego rynku nieruchomości
Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, część banków umożliwiła już rozpoczęcie procedury uzyskania kredytu z dopłatą w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”. Ci, którzy będą zwlekać z podjęciem decyzji o zakupie lokum mogą nie zdążyć skorzystać z dofinansowania. Z kolei średnie ceny transakcyjne na rynku wtórnym, we wszystkich analizowanych miastach są wyższe niż przed rokiem.
12-12-2016
Z ostatnich raportów NBP wynika, że coraz częściej kupujemy mieszkania za gotówkę.
Z raportu sporządzonego przez NBP, wynika, że popyt na kredyty mieszkaniowe coraz bardziej spada. Co więcej, w najbliższym czasie nie przewiduje się zmiany tej tendencji. Rynek mieszkaniowy nie jest jednak zagrożony, ponieważ rośnie liczba zakupów za gotówkę.
05-12-2016
Trzy wyzwania dla innowacyjnego budownictwa w Polsce
Sektor budowlany w Polsce przechodzi okres intensywnych napięć i zmian. To szansa. Trudności zmuszają do nowych rozwiązań i innowacji. Część z nich wprowadzają firmy, którym zależy na utrzymaniu konkurencyjności. Inne są efektem wyzwań w sektorze publicznym. Budowlanka w Polsce musi się zmienić. Dlaczego?
24-11-2016
Projekty tradycyjnych domów - najczęściej wybierane przez Polaków
Dom musi być funkcjonalny, wygodny, ale też niedrogi w utrzymaniu. Polacy nie decydują się na ekstrawaganckie rozwiązania architektoniczne, a wybór pada najczęściej na średniej wielkości inwestycje, o powierzchni do 150 mkw. Najpopularniejsze projekty domów jednorodzinnych są tradycyjne i ponadczasowe.
19-11-2016
Jak zmieniły się preferencje budowlane Polaków w ciągu ostatnich lat?
Jeszcze kilka lat temu przy wszelkiego rodzaju inwestycjach liczył się głównie jak najkrótszy czas ich realizacji. Istotnym elementem była również niska cena, przy której jednak na drugi plan schodziła czasem jakość. Na szczęście, kierując się przykładem sąsiadów z Zachodu, coraz bardziej zależy nam na trwałości powstających inwestycji. Zaczynamy zwracać uwagę na pochodzenie materiałów oraz ich wpływ na środowisko.
12-11-2016
Program Mieszkanie + jakie będą jego skutki dla branży budowlanej?
Choć znany jest jedynie zarys programu Mieszkanie +, deweloperzy nie obawiają się jego wprowadzenia. Jak mówią, lokalizacja rządowych inwestycji i same założenia programu sprawiają, że branża może spać spokojnie.
09-11-2016
Rząd planuje uruchomienie kas oszczędnościowo - budowlanych. Czy stać nas na dotacje dla oszczędzających?
Dotowanie oszczędności mieszkaniowych to trzeci element rządowego programu Mieszkanie Plus. Wspieranie oszczędzających na zakup lub remont lokum, ma się rozpocząć po wygaszeniu obecnego programu MdM. W swojej prezentacji z 3 czerwca 2016 roku, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapowiedziało, że premie dla posiadaczy oszczędności mieszkaniowych mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Takie plany budzą wątpliwości ze względu na potrzebne wydatki budżetowe. Po wykonaniu odpowiednich obliczeń okazuje się bowiem, że już przy średnim poziomie dotacji wynoszącym 800 zł rocznie, nowy program byłby znacznie bardziej kosztowny dla budżetu niż MdM.
09-11-2016