Analizy, badania, raporty – lista artykułów
Raport z rynku mieszkaniowego 2015
2015 r. był jednym z najlepszych na polskim rynku mieszkaniowym, jeśli chodzi o wyniki sprzedażowe deweloperów i liczbę nowych mieszkań wprowadzonych na rynek. Przykładowo, Skanska Residential Development Poland odnotowała wzrost sprzedaży o 25% rok do roku. Tak dobre wyniki były efektem m.in. niskich stóp procentowych i wzmożonego popytu na nowe lokale.
23-12-2015
Jakie jest zadłużenie gospodarstw domowych z tytułu kredytów mieszkaniowych
Najnowsze dane NPB wskazują na stabilność akcji kredytowej banków w segmencie kredytów mieszkaniowych. Jak obecnie wygląda struktura walutowa oraz udział kredytów uznanych za zagrożone?
21-12-2015
Grodno wśród 8 najlepszych spółek walczących o tytuł Mistrza GPW 2015.
Grodno znalazło się wśród 8 najlepszych spółek walczących o tytuł Mistrza GPW 2015. Wiodącą grupę najlepszych spółek wytypowali dziennikarze i analitycy „Pulsu Biznesu” oraz serwisu finansowego Bankier.pl. Organizatorzy plebiscytu w ramach 1/8 finału dobrali kandydatów w pary.
21-12-2015
Jak ubrać choinkę i zapakować prezent? Trendy 2015.
Klasyczna czerwień choinkowych bombek, czy może wyrazisty fiolet w połączeniu z tweedową zielenią? Jakie trendy w tym roku zapanują w naszych domach? Jak przystroimy choinkę i świąteczne prezenty? Badanie zrealizowane przez markę Dekoral w ramach projektu Kolorowa Polska, ujawnia kolorystyczne trendy na Boże Narodzenie 2015 r.
16-12-2015
Raport na temat polskiego rynku nieruchomości wtórnych
Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, właściciele nieruchomości przestali obniżać ceny. W 10 z 15 analizowanych miast przeciętne wartości podawane w ofertach są wyższe niż miesiąc wcześniej. Ceny transakcyjne również uległy zmianom. Szczególnie istotne podwyżki dotyczą Wrocławia i Krakowa. Mniejsze wzrosty miały miejsce w Gdańsku oraz Łodzi. W związku z kosztami wynikającymi z tzw. podatku bankowego, część instytucji podniosła marże kredytów hipotecznych. Jej przeciętna wartość dla kredytów w ramach programu MdM jest obecnie najwyższa w historii i wynosi 2,08%.
15-12-2015
Czy budowa schronu w dzisiejszych czasach ma uzasadnienie?
Nasz świat tylko pozornie jest bezpieczny i przewidywalny. Wydarzenia za naszą wschodnią granicą, ataki terrorystyczne we Francji, czy chociażby związany z falą upałów kryzys energetyczny, jaki miał miejsce w naszym kraju, wzbudzają w wielu ludziach niepokój. Większość bagatelizuje problem licząc, iż sami nie zostaną postawieni w dramatycznym położeniu. Niektórzy jednak aktywnie poszukują możliwości zabezpieczenia się przed zagrożeniem. Szczególnie ważnym aspektem jest zapewnienie sobie i rodzinie bezpiecznego schronienia.
15-12-2015
Wyniki finansowe Grupy Braas Monier
Trzeci kwartał 2015 roku przyniósł potwierdzenie pozytywnego trendu wzrostu wolumenu sprzedaży Grupy Braas Monier w Europie. Wzrost sprzedaży dachówek wyniósł ok. 11 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Dzięki przejęciom w Hiszpanii, Portugalii, we Włoszech oraz regionie południowo-wschodniej Azji Grupa utrzymała pozycję lidera w sektorze producentów dachówek.
14-12-2015
Jak się kształtują warunki mieszkaniowe Polaków na tle innych krajów?
Potrzeby mieszkaniowe nie ograniczają się tylko do zapewnienia fizycznego schronienia. Przysłowiowy dach nad głową pełni również liczne funkcje spełniające powszechne wymagania człowieka, np. społeczne, ekonomiczne. Dobre warunki mieszkaniowe sprzyjają stabilizacji życiowej, umożliwiając rozwój człowieka, rodziny i społeczeństwa.
07-12-2015
Nie tylko ceny mieszkań mają znaczenie
Mieszkaniowe porównania różnych miast, często uwzględniają jedynie różnice w poziomie cen metrażu. Tymczasem osoby zastanawiające się nad wyborem miejsca do dalszego życia, biorą pod uwagę nie tylko koszt zakupu 1 mkw. Istotne są również takie czynniki, jak na przykład poziom bezpieczeństwa i jakość miejskiego powietrza. Nawet jeśli uwzględnimy tylko kilka kryteriów, to okaże się, że każdy z szesnastu ośrodków wojewódzkich ma swoje słabe strony.
07-12-2015
Ile trzeba oszczędzać na mieszkanie?
Szacunki NBP mówią, że aż 64% mieszkań w siedmiu największych miastach Polski zostało kupionych za gotówkę, a nie za kredyt. Aby taką możliwość miał przeciętny Polak, musiałby długo oszczędzać.
03-12-2015