Analizy, badania, raporty – lista artykułów
Mniejsze rachunki dla szkół, wyższy standard nauki
Jak wynika z danych GUS zawartych w raporcie „Oświata i wychowanie w roku szkolnym 2012/2013” wydatki na oświatę w latach wydatki jednostek samorządu terytorialnego na oświatę ogółem wzrosły o 86,6%. Dotyczy to nie tylko kwestii samej edukacji, ale również utrzymania budynków szkolnych, które ze względu na wiek często są drogie w utrzymaniu. W tym wypadku zapewnienie uczniom odpowiednich warunków do nauki wiąże się ze znacznymi kosztami, których samorządy nie są w stanie ponosić.
17-07-2014
Zmieniasz dostawcę sieci energetycznej? Sprawdź jak możesz zaoszczędzić
Zakup domu czy mieszkania to dla wielu osób inwestycja życia. Transakcja zwykle finansowana jest kredytem. To ogromne obciążenie dla budżetu domowego. Warto rozważyć opcje, które pomogą zoptymalizować nasze wydatki. Badania przeprowadzone na zlecenie Optimal Energy pokazały, że aż 94 proc. z nas uważa informacje o zużyciu energii za istotne przy kupnie domu lub mieszkania, a 91 proc. zapłaciłaby więcej za sprzęt RTV/AGD, który jest energooszczędny.
17-07-2014
Wady i zalety mieszkania na ostatnim piętrze
Mieszkania na ostatnich piętrach w wysokich apartamentowcach stały się ostatnio w Polsce bardzo pożądanym i ekskluzywnym towarem, niestety także deficytowym. Postanowiliśmy sprawdzić czy naprawdę warto jest mieszkać na ostatnim piętrze i mieć świat u swych stóp?
16-07-2014
Zmiany demograficzne miast
W poszukiwaniu pracy młodzi z wielu polskich miasteczek i wsi często muszą opuszczać rodzinne strony. Wobec tego miejscowości te od lat cierpią na ubytek ludności. Jak się okazuje proces zmniejszania liczby mieszkańców nie omija także największych polskich miast.
15-07-2014
Centra handlowe V generacji, wyznaczają trendy
Centra handlowe z impetem wkroczyły we wszystkie dziedziny naszego życia. Kiedyś słychać było słowa krytyki - że centra i galerie handlowe to zło konieczne, które niszczy życie rodzinne, m.in. dlatego, że rodziny zamiast konstruktywnie spędzać wspólnie czas w weekendy biegają do sklepów. Jednak czasy, gdy centra handlowe były tylko miejscem robienia zakupów powoli odchodzą w przeszłość.
14-07-2014
Zdrowe mieszkania - zrównoważone budownictwo
Jak wynika z badania blisko dwie trzecie Polaków (63 proc.) deklaruje, że w ich mieszkaniu występują czynniki związane z klimatem wewnętrznym, które mają negatywny wpływ na ich samopoczucie. Okazuje się, że najczęściej (30 proc.) przeszkadza nam wysoka temperatura latem oraz zbyt niska zimą (29 proc.). Co czwarty respondent wskazał na wysoki poziom hałasu oraz małą ilość światła dziennego. Inne elementy, które wpływają na nasze samopoczucie, to wentylacja, którą zaznaczyło 21 proc. badanych oraz zbyt suche (17 proc.) lub zbyt wilgotne (15 proc.) powietrze.
14-07-2014
Rynek nieruchomości wtórnych - wakacyjny spokój
W czerwcu w 7 z 15 analizowanych miast odnotowano niższe średnie ceny ofertowe niż w poprzednim miesiącu. W stosunku do ubiegłego roku, tańszą ofertę łatwiej znaleźć m.in. w Toruniu, Olsztynie i Katowicach. W Krakowie natomiast kwoty transakcyjne wzrosły i wynoszą już średnio 6 394 zł za metr kwadratowy. Większy jest również koszt kredytu hipotecznego. W minionym miesiącu aż sześć banków podwyższyło swoje marże.
10-07-2014
Konieczność wyboru odpowiedniej ścieżki to dziś kluczowe wyzwanie, przed którym stoi polska gospodarka
W niedawnym raporcie przedstawionym przez Kancelarię Premiera na temat miksu energetycznego dla Polski wynika, że do 2060 roku dużo miejsca w miksie będzie zajmować węgiel. Jego znaczna obecność została uwzględniona w każdym z wariantów przedstawionych w raporcie. Z kolei zbyt mało uwagi poświęcono efektywności energetycznej, która jako gotowe rozwiązanie pomoże polskiej gospodarce osiągnąć zakładane cele klimatyczne. Brak wyboru odpowiedniej ścieżki pokazuje, że wciąż jesteśmy daleko od wyboru konkretnych rozwiązań, które wprowadzą polską energetykę w nową erę i pozwolą zabezpieczyć przyszłość energetyczną.
09-07-2014
Wyniki transakcji na polskim rynku inwestycyjnym
Wolumen transakcji na polskim rynku inwestycyjnym w I półroczu 2014 roku wykazuje stabilny popyt na wszystkie typy aktywów. Widoczne jest zainteresowanie inwestorów małymi projektami zlokalizowanymi w miastach regionalnych. Aktywa sprzedawane jako portfele nieruchomości stanowią dużą część transakcji i dominują głównie w sektorze logistycznym. Większość produktów inwestycyjnych w sektorze biurowym i handlowym sprzedawana była bezpośrednio przez deweloperów, podczas gdy budynki magazynowe były najczęściej oferowane na rynku wtórnym.
09-07-2014
MDM: spadek zainteresowania
Czerwiec był najsłabszym jak dotąd miesiącem jeśli chodzi o sprzedaż kredytów w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Pojawiają się już pomysły zmiany zasad udzielania dofinansowania. Pierwszy mówi o podwyżce kwot dopłat.
09-07-2014