Analizy, badania, raporty – lista artykułów

Zakładanie firm na lekkim minusie. Za to wznawianie działalności na dwucyfrowym plusie

W 2023 roku liczba wniosków o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej spadła o prawie 3% w porównaniu z 2022 rokiem. Analizując dane z poszczególnych miesięcy ubiegłego roku, widać, że najwięcej firm otwarto w styczniu, a najmniej – w grudniu. Biorąc pod uwagę podział na województwa, na czele zestawienia znajduje się mazowieckie, a na końcu – opolskie. Jednak zdecydowanie najwięcej zgłoszeń było bez określonego obszaru prowadzenia działalności. Natomiast liczba wniosków o wznowienie JDG wzrosła rdr. o przeszło 16%. Znawcy tematu, komentując te dane, twierdzą, że jeżeli nowy rząd nie zrobi większego kroku w kierunku tego typu przedsiębiorców, to nie ma co liczyć na jakąkolwiek poprawę sytuacji.
05-03-2024

Z przeprowadzonych badań konsumenckich wynika, że coraz chętniej pijemy soki

Aż 55% konsumentów pije soki, aby uzupełnić poziom witamin i innych składników odżywczych w diecie, a tylko 6% Polaków nie sięga po te produkty. Jednym z najczęstszych powodów, przez który konsumenci rezygnują z ich spożywania jest nieprawidłowe założenie, że do soków owocowych dodawany jest cukier. Tak błędnie myśli aż 28% Polaków. Jakie jeszcze informacje płyną z przeprowadzonego na przełomie stycznia i lutego br. badania konsumenckiego, zrealizowanego na zlecenie Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS)? Jakie zmiany w świadomości konsumentów oraz w ich nawykach nastąpiły w ostatnim czasie? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym materiałem.
04-03-2024

W ub.r. samozatrudnieni złożyli blisko 200 tys. wniosków o zamknięcie firm. To o prawie 3% więcej niż rok wcześniej

W ub.r. do rejestru CEIDG złożono łącznie blisko 200 tys. wniosków dot. zakończenia jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG). To wzrost o prawie 3% w stosunku do 2022 r. Najaktywniejsi pod tym względem okazali się samozatrudnieni, którzy nie mieli określonego terenu prowadzenia działalności – ponad 36 tys. Natomiast ranking województw otwiera mazowieckie – blisko 26 tys. Z kolei na samym końcu zestawienia jest opolskie – przeszło 3 tys. Najwięcej firm było zamykanych w styczniu, a najmniej – w lipcu. Do tego w ub.r. zawieszono prawie 373 tys. podmiotów, czyli o ponad 7% więcej niż rok wcześniej. Eksperci, chociaż widzą, że wzrosty są minimalne, jednak oceniają je jako niepojące. I dodają, że priorytetem nowego rządu powinno być wypracowanie modelu gospodarczego, który pozwoli kreatywnym i energicznym obywatelom rozwijać swoje biznesy.
29-02-2024

Zmiany klimatu wymuszają dostosowanie nowych sposobów gospodarowania lasami

Prowadzone w ostatnich latach wycinki drzew w połączeniu ze zmianami klimatycznymi spowodowały, że polskie lasy stopniowo zaczęły tracić swoje funkcje ekologiczne, społeczne i gospodarcze. Aby je odtworzyć i umożliwić ekosystemom zaadaptowanie się do zmian klimatu, trzeba objąć je większą ochroną i wyłączyć sporą ich część z gospodarki leśnej – apelują naukowcy PAN. – Ochrona lasów musi polegać na wyłączaniu części lasów z funkcji produkcyjnej, musimy coraz bardziej rozdzielić tę funkcję lasów od tych pozostałych – podkreśla dr hab. Wiktor Kotowski, profesor UW i członek Komitetu PAN ds. Kryzysu Klimatycznego. Jak wskazuje, pociągnie to też za sobą konieczność bardziej racjonalnego gospodarowania surowcem drzewnym.
28-02-2024

Na rynku warszawskim brakuje wolnych powierzchni biurowych w ścisłym centrum

W 2023 roku popyt ze strony najemców na powierzchnię biurową w Warszawie był niewiele niższy od rekordowego 2022 roku – wynika z analizy firmy Walter Herz. Zakontraktowana powierzchnia wyniosła 750 tys. mkw. W tym czasie do użytku oddano 60 tys. mkw., a w budowie pozostaje ok. 260 tys. mkw., z czego jedna czwarta może zostać oddana do użytku w tym roku. Aktywność deweloperów od kliku lat pozostaje jednak na niskim poziomie, co powoduje, że każda nowa powierzchnia wynajmuje się błyskawicznie, a stawki czynszów rosną.
27-02-2024

Jak rozwija się rynek oraz technologia produkcji i zastosowań akumulatorów?

Według prognoz Parlamentu Europejskiego do 2030 roku zapotrzebowanie na nie ma wzrosnąć aż czternastokrotnie! Rozwój akumulatorów staje się coraz bardziej istotny dla postępu technologicznego, a nowe rozwiązania pozwalające na recykling nawet 95 proc. komponentów baterii są kluczowe dla ograniczenia wpływu tych źródeł zasilania na środowisko. W celu zapewnienia maksymalnej użyteczności, ale także w trosce o klimat, producenci urządzeń i narzędzi bezprzewodowych rozwijają projekty akumulatorów w kierunku mniejszego zużycia surowców naturalnych, jak i maksymalizacji efektywności.
21-02-2024

Wpływ wodorowego „paliwa przyszłości” na rozwój polskiej gospodarki

Choć wodór nazywany jest „paliwem przyszłości”, to uczestnicy drugiej już edycji Akademii H2 ORLEN będą zdobywać doświadczenie przy jak najbardziej realnych projektach, takich jak: testy zeroemisyjnej lokomotywy, stacje tankowania wodoru czy laboratorium badania jakości tego surowca dla branży automotive we Włocławku i Trzebini. To początek wodorowej rewolucji, w którą do 2030 roku Grupa ORLEN zainwestuje około 7,4 mld zł.
21-02-2024

Dynamika wzrostu cen spada, ale dość wolno. Obecnie w sklepach jest o blisko 5 proc. drożej niż rok temu

Według najnowszego raportu, pochodzącego z monitoringu ponad 25 tys. sklepów detalicznych w całej Polsce, w styczniu br. codzienne zakupy zdrożały średnio o 4,8% rdr. I jest to kolejny miesiąc z rzędu z malejącą dynamiką wzrostu cen. Na 17 analizowanych kategorii 8 wykazało jednocyfrową podwyżkę, 5 zaliczyło dwucyfrowe skoki, a 4 zanotowały spadek. Początek roku przyniósł też duże zmiany wśród „liderów drożyzny”. Tym razem rdr. najmocniej podrożały słodycze i desery, bo o 14,3%. Na drugie miejsce w rankingu wskoczyły napoje bezalkoholowe – 13,8% rdr. A na trzeciej pozycji znalazły się dodatki spożywcze – 12,8% rdr. W TOP5 widać też chemię gospodarczą i warzywa – odpowiednio 10,9% i 10,5% rdr. Z kolei na największym minusie są art. tłuszczowe – 21,7% rdr. W relacji rocznej spadły też ceny karm dla zwierząt – 9,4%, nabiału – 5,1%, a także owoców – 1% rdr.
16-02-2024

Zalety i wady procesu suburbanizacji

Suburbanizacja, czyli rozrastanie się stref podmiejskich, to naturalny proces i jeden z etapów rozwoju ośrodków miejskich. Zjawisko to przybrało na sile zwłaszcza w okresie pandemii, gdy praca zdalna zrewolucjonizowała nasze codzienne życie. Migracja mieszkańców z centrum miast na ich obrzeża jest spowodowana wieloma czynnikami. To także proces, który niesie ze sobą zarówno społeczne, ekonomiczne, jak urbanistyczne konsekwencje. Przekłada się on na wiele szans dla miast wchodzących w obszar stref podmiejskich, ale wiąże się przy tym także z wyzwaniami.
15-02-2024

Prognozy, czynniki makroekonomiczne i wyzwania dla rynku nieruchomości w 2024 r.

Rynek nieruchomości ulega dynamicznym zmianom, jednocześnie charakteryzując się swoistą cyklicznością. Istotnie oddziałują na niego liczne czynniki ekonomiczno-społeczne czy legislacyjne, na które reaguje okresowymi trendami, tendencjami czy trwałymi kierunkami rozwoju. Jak sektor będzie wyglądał w nadchodzącym roku? Jakie obszary obejmie jego transformacja i jakich wyzwań pod kątem makroekonomicznym należy się spodziewać?
14-02-2024


Stron: 280 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  16 17 18 19 20  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19439 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 315

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >