Analizy, badania, raporty – lista artykułów
Zaledwie 1/4 pracodawców prowadzi działania na korzyść czynienia miejsc pracy dostępnymi dla osób z niepełnosprawnościami
Dostępność miejsc pracy to nie tylko architektoniczne ułatwienia, ale również szereg działań, które wspierają integrację pracowników o zróżnicowanych potrzebach. Wyniki badania eRecruiter „Candidate Experience w Polsce” pokazują jednak, że 75% polskich pracodawców nie wprowadza żadnych udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. W czasach, gdy dbałość o różnorodność i włączenie społeczne zyskuje na znaczeniu, wynik ten podkreśla potrzebę większej świadomości i zmian na poziomie organizacji. Zwłaszcza, że tyle samo – aż 75% pracowników – wskazuje, że kwestie dostępności i inkluzywności są dla nich istotne, a dla pokoleń dopiero wchodzących na rynek stają się wręcz kluczowe.
20-11-2024
Aby wyżywić 10 mld ludzi, konieczne są zmiany w dotychczasowym modelu rolnictwa
Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego na świecie wymaga znaczących zmian w systemie rolniczym – ocenia think tank Żywność dla Przyszłości. Tym bardziej że niedługo liczba ludności globalnie się zwiększy do 10 mld. Zdaniem ekspertów warunkiem jest odejście od rolnictwa przemysłowego na model rolnictwa regeneratywnego, opartego na równowadze przyrodniczej. To obejmuje także znaczące ograniczenie konsumpcji mięsa na rzecz żywności roślinnej.
20-11-2024
Eksperci apelują. Polakom pilnie potrzebna jest edukacja finansowa. Przestępcy coraz mocniej wchodzą w AI
Sztuczna inteligencja jest coraz mocniej wykorzystywana przez oszustów. Zamieszczają oni w social mediach zmanipulowane reklamy z udziałem znanych ludzi. Ofiarami stają się osoby inwestujące m.in. w kryptowaluty. Według ekspertów, AI ma potencjał, aby zarówno pomagać przestępcom, jak i ograniczyć ich działania. Sztuczna inteligencja pozwala np. na weryfikowanie tożsamości. A to szczególnie teraz nabiera na znaczeniu, bo tuż za rogiem mamy przecież tzw. metodę na wnuczka, w której babcia niedługo będzie widziała w komunikatorze faktyczną twarz swojego wnusia, mówiącego jego głosem. Nakładki AR są szybko rozwijającą się technologią, którą za chwilę masowo będą wykorzystywać przestępcy. Dlatego znawcy tematu przekonują, że trzeba poważnie postawić na edukację, nie tylko finansową.
19-11-2024
Ponad 1,5 mln instalacji OZE w Polsce – co dalej z zerową emisyjnością budynków?
Użytkowanie budynków przyczynia się do aż 42% rocznego zużycia energii oraz 35% emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej. Belgijski think tank Bruegel szacuje, że aby osiągnąć cele założone przez UE w tzw. dyrektywie budynkowej, konieczne będzie wypełnienie luki inwestycyjnej w kwocie 149 mld euro rocznie. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, w podnoszeniu efektywności energetycznej budynków kluczowe będzie wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii.
17-11-2024
Z roku na rok przedsiębiorstwa zużywają coraz więcej gazu płynnego. Jaka będzie przyszłość gazu LPG w kontekście wdrażanej polityki klimatycznej?
Informacje związane z możliwościami użytkowania paliw gazowych w kolejnych latach, w tym płynnego gazu LPG, stały się bez wątpienia chwytliwym tematem w kontekście przyjętej dyrektywy EPBD. „Kotły gazowe do wymiany” „Niepewna przyszłość zbiorników na gaz”, czy „Koniec z ogrzewaniem na gaz” – to tylko niektóre nagłówki z polskiego internetu, które wprowadziły zamieszanie i niepewność wśród przedsiębiorców wykorzystujących gaz płynny w swojej działalności. Na baczność postawiono zwłaszcza te firmy, dla których błękitne paliwo stanowi ważne źródło energii, bo sprawdza się w produkcji ciepła technologicznego w obrębie wielkopowierzchniowych zakładów produkcyjnych.
15-11-2024
W Polsce mamy do czynienia z analfabetyzmem zdrowotnym
Roczny cykl regularnej aktywności fizycznej w połączeniu z edukacją zdrowotną znacząco redukuje ryzyko zdrowotne i poprawia kondycję – wynika z programu badawczego Zdrowa OdWaga przeprowadzonego przez Medicover. U uczestników badania poprawiły się wskaźniki zdrowotne, spadła też absencja chorobowa w pracy. – Wyliczyliśmy metodą naukową, że dzięki 12-miesięcznemu programowi zdobyli oni dodatkowy rok życia w lepszym zdrowiu – ocenia dr n. med. Piotr Soszyński, koordynator medyczny programu badawczego Zdrowa OdWaga.
15-11-2024
Sklepy na delikatnym zakręcie. W III kwartale br. najlepiej na rynku poradziły sobie sieci convenience
W przedostatnim kwartale roku o 9,5% rdr. zwiększył się ruch w sklepach convenience. W hipermarketach wzrósł nieznacznie, a w supermarketach i dyskontach spadł. Do tego w convenience stores przybyło klientów, a w reszcie segmentów ubyło. Powiększył się też udział placówek convenience w łącznej liczbie wizyt w badanych punktach sprzedaży – z 40,2% do 44,3%. W hipermarketach nastąpił symboliczny wzrost – z 5,7% do 5,8%, a poza tym widać spadki. W formacie convenience i w hipermarketach zwiększyła się też częstotliwość zakupów rdr. A supermarkety i dyskonty są na minusie. Komentujący dane eksperci uważają, że ten rok już należy do sieci convenience. Jednocześnie widzą, że ogólnie handel detaliczny znalazł się w trudnej sytuacji.
15-11-2024
Wyniki branży farb dekoracyjnych za III kwartał 2024 roku
Polski Związek Producentów Farb i Klejów zaprezentował wyniki branży farb dekoracyjnych w Polsce za trzeci kwartał 2024 roku. Jak pokazują dane, w trzecim kwartale br. nastąpił nieznaczny wzrost wartości dostaw farb. Jednocześnie, odnotowano mniejszy niż w tym samym okresie 2023 roku spadek wolumenu dostaw. Wyniki powstały na bazie przygotowanego przez GFK Polonia dla PZPFiK cyklicznego raportu SellFiK.
14-11-2024
Informacje pochodzące z satelity pomagają leśnikom, nie tylko w sytuacjach pożarów, ale również kradzieży drewna
Na niskiej orbicie okołoziemskiej jest 10 tysięcy sztucznych satelitów i ciągle ich przybywa. W każdej sekundzie przesyłają na ziemię wiele cennych danych, które są wykorzystywane w różnych dziedzinach – meteorologii, telekomunikacji, transporcie, zarządzeniu kryzysowym czy badaniach naukowych. Są one także cennym narzędziem w rękach leśników. Dane pochodzące z orbity są wykorzystywane m.in. w ochronie przeciwpożarowej lasów, ale też pomagają w identyfikowaniu obszarów narażonych na działanie złodziei drewna.
14-11-2024
Alarmujące wyniki badań jakości powietrza w polskich szkołach
Fatalna jakość powietrza, którym oddychają dzieci w szkołach, stała się na tyle poważnym problemem, że konferencję na ten temat zorganizowano w Senacie RP.
Występujące w klasach, potwierdzone badaniami, nadmierne stężenie CO2 i radonu nie tylko utrudnia koncentrację, lecz również jest zagrożeniem dla zdrowia dzieci. To negatywne zjawisko nie ma związku z sezonem grzewczym. Rozwiązaniem jest montaż wentylacji mechanicznej, która wymienia powietrze w pomieszczeniach i zapobiega stratom ciepła. Niestety większość realizowanych obecnie programów termomodernizacyjnych szkół - nie uwzględnia takich systemów.
13-11-2024