Analizy, badania, raporty – lista artykułów
Wyraźny przestój w zleceniach remontowo-budowlanych
Po dwóch latach zawirowań na rynku usług remontowo-budowlanych widać w tej chwili przejściowy zastój, do którego przyczynia się spowolnienie w deweloperce. Dlatego przybywa mniejszych zleceń remontowych kosztem dużych projektów wykończeniowych. Klienci zwracają przy tym coraz większą uwagę na ceny, które w ostatnich latach mocno poszły w górę, oraz na bezpieczeństwo realizowanych usług. – Zleceniodawcy starają się zabezpieczyć na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Widzimy też, że sami wykonawcy chcą zabezpieczyć swój biznes na taką ewentualność – mówi Piotr Hurnik z Fixly.pl. Stąd właśnie wprowadzenie do oferty popularnej platformy ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej dla zainteresowanych wykonawców.
17-07-2023
Programy wsparcia dla społeczności energetycznych są niezbędne, aby stały się powszechne
Inaczej niż w wielu krajach Europy Zachodniej w Polsce spółdzielnie energetyczne nie są zbyt popularne, a przepisy, które mają zdynamizować ich rozwój, są dopiero na etapie procedowania. – Żeby szerzej upowszechnić model społecznej energetyki, trzeba przede wszystkim dobrze go zaplanować, a w tym celu trzeba też wykonać pracę doradczą – podkreśla Andrzej Kaźmierski z Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Resort planuje w tym roku uruchomić nabory w wartym ponad 95 mld euro konkursie, który ma dostarczyć samorządom know-how i zapewnić wsparcie przedinwestycyjne dla takich projektów. Wciąż czeka jednak na uruchomienie w tym celu środków z KPO.
14-07-2023
Kolejny miesiąc z rzędu spada dynamika wzrostu cen. Jednak w sklepach nie widać, żeby było taniej
W czerwcu br. zakupy w sklepach były droższe średnio o ponad 18% rdr. Tak wynika z analizy przeszło 78 tys. cen detalicznych. Z kolei same art. spożywcze i napoje bezalkoholowe poszły w górę o niecałe 17% rdr. Największy wzrost odnotowały warzywa – o ponad 38% rdr. Wśród nich marchew i cebula podrożały najbardziej z przeszło stu różnych produktów codziennego użytku. Dalej w rankingu widać chemię gospodarczą i karmę dla zwierząt z podwyżkami odpowiednio o blisko 35% i 27%. Spośród 17 kategorii, potaniały tylko art. tłuszczowe – o ponad 8% rdr. Stało się to głównie za sprawą dwucyfrowych spadków cen masła i olejów. Eksperci prognozują, że ogólny trend zmniejszania dynamiki wzrostu cen powinien się dalej utrzymać, ale nie ma co liczyć na to, że w sklepach będzie taniej. Ceny będą tylko wolniej rosły.
14-07-2023
Bankowcy przewidują, że inflacja wyniesie 6-7 proc. na koniec roku
Zdaniem prof. Łukasza Hardta, byłego członka RPP, wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, na koniec roku inflacja wyniesie 6-7 proc. Według niego kluczowe jest pytanie, jaki będzie wzrost cen w przyszłym roku.
13-07-2023
Dyrektywa unijna EPBD wymusza remonty wielu istniejących budynków mieszkalnych
Kilka milionów mieszkań i budynków w Polsce musi zostać gruntownie zmodernizowanych w ciągu najbliższych 10 lat. Związane jest to z przyjęciem w marcu 2023 r. przez Parlament Europejski dyrektywy EPBD o efektywności budynków, nakładającej obowiązek podniesienia klasy energetycznej także istniejących obiektów. – Dla właścicieli wiązać się to będzie z wydatkami, lecz jednocześnie szansą na znaczne zmniejszenie rachunków za energię elektryczną i cieplną – ocenia Jakub Kapuśniak z firmy Stiebel Eltron. Odpowiednie inwestycje warto zaplanować wcześniej, aby nie było konieczności kumulowania wydatków w krótkim czasie.
11-07-2023
Działania SIPUR w I połowie 2023 roku
Przedstawiciel Związku „SIPUR” uczestniczył w kolejnej edycji Kongresu Stolarki Polskiej organizowanego przez Związek Polskie Okna i Drzwi POiD w DoubleTree by Hilton Hotel & Conference Centre w Warszawie. Tematem przewodnim była przyszłość branży budowlanej, termomodernizacja i recykling oraz najważniejsze trendy marketingowe w branży budowlanej w 2023 roku.
06-07-2023
Jak obecna sytuacja ekonomiczna firm budowlanych wpływa na bezpieczeństwo pracowników?
Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące koniunktury w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach za maj 2023. Z danych wynika jasno, że koniunktura w branży budowlanej znalazła się na poziomie -11,4. Oznacza to, że pracodawcy będą szukać oszczędności w codziennej działalności operacyjnej, co jak widzimy po skali wypadków za ubiegły rok, już się odbywa.
04-07-2023
Ekobudownictwo pomału raczkuje. Polacy bardziej niż ekologią zainteresowani są oszczędnościami
Niemal 35% ankietowanych jest skłonnych zapłacić więcej za mieszkanie lub dom, gdyby do jego budowy wykorzystano materiały ekologiczne, w tym surowce wtórne. Tylko nieznacznie mniej osób jest przeciwnego zdania. Widać zatem, że Polacy wciąż są w tym zakresie mocno podzieleni. Tymczasem osoby z pierwszej grupy wskazują, o ile więcej środków mogłyby wydać. I tak 29% z nich podaje przedział 5-10%, a 24% badanych – 10-15%. Według ekspertów, powstaje coraz więcej budynków spełniających wymagania zrównoważonego rozwoju. Ale to nadal stanowi margines rynku nieruchomości w Polsce, choć nie jest wykluczone, że to się zmieni. Duże koszty gazu i prądu zachęcają inwestorów do rozglądania się za alternatywnymi rozwiązaniami, bo teraz klient przy zakupie mocniej zwraca uwagę na przyszłe koszty eksploatacyjne.
04-07-2023
Podatnicy niezbyt chętnie korzystają ze split paymentu. Co prawda widać wzrost, ale tylko o niecałe 2 proc.
Według danych Ministerstwa Finansów, liczba transakcji przy użyciu mechanizmu podzielonej płatności wzrosła w pierwszym kwartale br. o 1,7% rdr. Jak twierdzą znawcy tematu, split payment staje się coraz popularniejszym rodzajem rozliczeń pomiędzy przedsiębiorcami, jednak ww. wzrost nie jest zbyt imponujący. Stosowanie go jest dla części podatników obowiązkowe, ale nie brakuje podmiotów wybierających MPP dobrowolnie. Zdaniem ekspertów, przedsiębiorcy chcą w ten sposób zapewnić sobie bezpieczeństwo. Mówi się też, że liczba transakcji i podmiotów korzystających z tego rozwiązania będzie dalej rosła, ale nie ma co się spodziewać spektakularnych zwyżek.
29-06-2023
Wysokie ceny uderzyły w zdrowie psychiczne Polaków. Spadająca inflacja może nie zatrzymać problemu
Już niemal połowa Polaków twierdzi, że przez wysoką inflację traci zdrowie psychiczne. Takich osób jest więcej niż tych, które nie doświadczają tego typu problemów. A rok temu sytuacja wyglądała zupełnie odwrotnie. Obecnie o niekorzystnych zmianach mówią głównie seniorzy, ale warto też zwrócić uwagę na pokolenie Z. Eksperci przy okazji komentowania wyników badania szacują, że przez ww. stan gospodarka traci nawet kilkanaście mld zł rocznie. I dodają, że problem od dłuższego czasu rósł, ale najgorsze jest to, że wcale nie tak łatwo będzie się go pozbyć. Do tego zwracają uwagę na to, że sytuacja może dalej się pogarszać, nawet mimo faktu, że inflacja zaczęła wyraźnie spadać. Eksperci prognozują też, że kryzys szybko nie zniknie z naszej przestrzeni i jako społeczeństwo będziemy musieli ponieść tego konsekwencje.
28-06-2023