Analizy, badania, raporty – lista artykułów

Konsumenci coraz częściej wybierają produkty firm, które dbają o środowisko i recykling w swoich przedsiębiorstwach

Gospodarka obiegu zamkniętego w firmach to już nie tylko wymóg polityki UE, lecz również oczekiwań konsumenckich. Z badania zleconego przez Stena Recycling wynika, że ośmiu na 10 Polaków chce korzystać z produktów wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu, a 38 proc. przyznaje, że w ciągu ostatniego roku zrezygnowało z zakupu produktów lub usług, które nie powstały w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Dlatego coraz więcej firm – zarówno dużych, jak i małych – inwestuje w projekty w duchu GOZ, a najlepsze inicjatywy są co roku nagradzane w ramach konkursu Stena Circular Economy Award. W zakończonej właśnie V edycji jury doceniło innowacje ukierunkowane na zamianę odpadów w biomasę, dawanie przedmiotom drugiego życia i wprowadzanie do sprzedaży produktów z surowców wtórnych. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się zarówno rynkowi giganci, np. Kaufland i IKEA Retail, jak i mniejsze przedsiębiorstwa, np. WoshWosh.
19-04-2022

Czy Polska będzie brała udział w odbudowie Ukrainy?

95 proc. przedsiębiorców ocenia, że wojna na Ukrainie ma lub będzie miała wpływ na polską gospodarkę. Jednocześnie co trzeci nie potrafi określić, w jaki sposób odbije się ona na jego własnej działalności. Firmy zamierzają jednak przeciwdziałać negatywnym skutkom wojny, zmniejszając wydatki, podnosząc ceny produktów i usług oraz szukając nowych rynków zbytu. 70 proc. z nich wierzy, że Polacy będą mieć znaczący udział w odbudowie Ukrainy po zakończeniu wojny - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.
17-04-2022

Dark stores coraz bardziej popularny format sklepów w Polsce

Pandemia przyspieszyła rewolucję w branży retail w kierunku rozwoju „wielokanałowości”. E-commerce zamienia się w q-commerce, a szybkie dostawy sprowadzają do centrów miast tzw. dark stores. Czy będzie to jednak przyszłość zakupów, czy tylko chwilowa moda?
12-04-2022

Sytuacja na rynku materiałów budowlanych - jak długo jeszcze ceny będą rosły?

Zgodnie z oczekiwaniami marzec na rynku materiałów budowlanych okazał się kolejnym wzrostowym miesiącem. Tym razem dynamika cen monitorowanej przez PSB grupy towarowej wyniosła 30 proc., czyli o 3 pp. więcej licząc miesiąc do miesiąca. Zdaniem ekspertów portalu RynekPierwotny.pl, biorąc pod uwagę diametralnie różne warunki okołorynkowe z lutego i marca br., wynikające z wybuchu wojny w Ukrainie, taki ruch cen należy uznać za dość umiarkowany.
12-04-2022

Rynek biurowy w Polsce po pandemii

Wynajmowanych i budowanych jest wciąż mniej biur niż przed dwoma laty, ale w sektorze biurowym widać tendencję wzrostową. W ubiegłym roku niektóre rynki regionalne odnotowały spory wzrost popytu, nawet w porównaniu do 2019 roku
08-04-2022

Brak wykwalifikowanych pracowników na rynku pracy - wyniki najnowszego Raportu Trendów 2022

Dwóch na trzech pracowników chce, by ich codzienna praca miała pozytywny wpływ na społeczność, w której żyją. Tyle samo pragnie, by organizacja, w której pracują, miała zbliżone wartości do ich własnych. Kluczowym trendem jest również zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym – blisko połowa pracowników przeniosłaby się do innej organizacji, gdyby ta oferowała im well-being na wyższym poziomie a jedna trzecia oczekuje od firm większej aktywności, mającej na celu zapobieganie wypaleniu zawodowemu. Raport Manpower prezentuje 20 globalnych trendów, które będą oddziaływać na rynek pracy w najbliższych miesiącach oraz przedstawia najnowsze stawki wynagrodzeń dla ponad 250 stanowisk specjalistycznych i kierowniczych w Polsce.
05-04-2022

Wolniejsze tempo inwestycji w Polsce będzie pokłosiem wzrostu niepewności na wskutek wojny na Ukrainie i wyższych stóp procentowych

Rosnąca niepewność związana z wojną w Ukrainie zniechęca do inwestycji zarówno firmy, jak i konsumentów. Do tego dochodzą zakłócenia w handlu zagranicznym, drożejące szybko surowce, które napędzają inflację. Analitycy banku BNP Paribas prognozują, że ok. 10-proc. wzrost cen może pozostać z nami na dłużej i to mimo cyklu podwyżek stóp procentowych. – On będzie kontynuowany przez kolejne trzy–sześć miesięcy, a wyższe oprocentowanie nie sprzyja inwestycjom – mówi Michał Dybuła, główny ekonomista banku.
01-04-2022

Elektrośmieci (ZSEE) to najszybciej rosnąca frakcja odpadów w całej Unii Europejskiej

W badaniu GFK Polonia zrealizowanym dla ElektroEko co piąty Polak przyznał, że zdarzyło mu się wyrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny do śmietnika. Tymczasem elektrośmieci to grupa odpadów, która – zaraz po plastiku – stanowi ogromne zagrożenie dla środowiska. Z drugiej strony ze zużytej elektroniki można odzyskać cenne surowce i metale takie jak np. złoto, srebro i miedź, które następnie można ponownie wykorzystać. – Świadomość Polaków w zakresie postępowania ze zużytym sprzętem stopniowo rośnie, ale wciąż jeszcze mamy dużo do zrobienia – wskazuje Grzegorz Skrzypczak, prezes ElektroEko.
31-03-2022

Pandemia i wojna na Ukrainie zmieniły rynek najmu

Wojna w Ukrainie i ogromna ilość uchodźców przekraczających naszą wschodnią granicę, spowodowała, że z rynku najmu zniknęła większość mieszkań, a w niektórych miastach zaczyna ich brakować. Nigdy wcześniej oferty mieszkań na wynajem nie znikały w tak szybkim tempie jak teraz. Ceny ofertowe, skoczyły nawet o jedną trzecią, a właściciele żądają podwójnych kaucji. Już teraz widać, że nadchodzą spore zmiany. Jak zmienił się na przestrzeni ostatnich lat krajobraz na polskim rynku najmu i jaka czeka go przyszłość?
30-03-2022

Jakie będą skutki opóźnienia przyjęcia przez Polskę Długoterminowej Strategii Renowacji?

W listopadzie ubiegłego roku aż 19 organizacji branży budowlanej, w tym Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej MIWO, złożyło do Premiera Mateusza Morawieckiego apel o jak najszybsze przyjęcie przez rząd Długoterminowej Strategii Renowacji dotyczącej poprawy efektywności energetycznej budynków. Niestety do dziś tylko Polska, spośród 27 unijnych krajów, nie przedstawiła Komisji Europejskiej tego dokumentu, choć powinna to zrobić do 10 marca 2020 r. Taka sytuacja oznacza brak dostępu do środków finansowych z UE, a przecież Polska mogłaby zostać największym beneficjentem w UE w tym zakresie. Na modernizację budynków w ramach Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego mogłoby wpłynąć do naszego kraju ponad 7 miliardów zł, podobnie jak w poprzedniej perspektywie finansowej.
28-03-2022


Stron: 274 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  42 43 44 45 46  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19384 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 149

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >