Analizy, badania, raporty – lista artykułów

W grudniu 2021 inflacja wyniosła 8,6% to największy wzrost od 20 lat. Czy kontrakty publiczne w tej sytuacji są zagrożone?

Federacja Przedsiębiorców Polskich wskazuje, że w obliczu coraz dotkliwszych skutków wysokiej inflacji konieczne są szczególne rozwiązania dla wykonawców zamówień publicznych. W ramach działań osłonowych potrzebna jest pilna ustawa epizodyczna, która rozwiąże kwestię waloryzacji wynagrodzenia wykonawców umów zawartych na dłuższe okresy niż 12 miesięcy. Kwestia ta jest niezwykle pilna, ponieważ ceny nadal rosną, a dodatkowa presja płacowa sprawia, że wykonawcy zaczną zrywać drastycznie nierentowne kontrakty. Ministerstwo Infrastruktury dostrzegło ten problem i podniosło limit waloryzacji nowych kontraktów drogowych z 5% do 10%.
11-02-2022

Kolejna podwyżka stóp procentowych. Kiedy eksperci przewidują zatrzymanie inflacji?

W ostatni wtorek Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami podniosła referencyjną stopę procentową o 50 pb. Stopy procentowe pozostają jednak realnie mocno ujemne, bo inflacja zapewne przekroczyła w styczniu 9 proc. Według Piotra Kuczyńskiego z Domu Inwestycyjnego Xelion niemal pewna jest kolejna podwyżka w marcu, lecz potem możemy się spodziewać przerwy. Wiele zależy od nowych członków RPP, bo skład Rady zostanie w tym roku wymieniony.
11-02-2022

Czy w Polsce rozważnie gospodarujemy wodą pitną i ściekami w obliczu zagrożenia jej deficytu?

Około 2 mld ludzi na świecie nie ma dostępu do wody pitnej, a około 6 tys. dzieci dziennie umiera z powodu chorób związanych ze spożywaniem niedostatecznie oczyszczonej wody – wynika z danych WHO i UNICEF. Wraz z rosnącą liczbą ludności problem z dostępem do wody pitnej będzie się pogłębiał. Niedobory będą odnotowywane nie tylko w Afryce, lecz również w Europie, w tym w Polsce. Skutki z kolei odczują zarówno społeczeństwa, jak i przemysł oraz rolnictwo. Dlatego konieczne jest oszczędzanie wody zarówno przez użytkowników indywidualnych, jak i w skali makro. Ogromne znaczenie mają też retencja i recykling wody. Bez tego czeka nas katastrofa.
10-02-2022

W czasie pandemii więcej spraw załatwiamy on-line, dlatego jest to czas żniw dla cyberprzestępców

Badania pokazują, że pandemia przyczyniła się do wzrostu cyberprzestępczości, zwłaszcza w sektorze e-commerce, którego popularność w dobie koronawirusa skokowo wzrosła. Aby przechwycić dane, które posłużą np. do wykradzenia środków zgromadzonych na koncie bankowym albo późniejszego wyłudzenia kredytu bądź pożyczki, przestępcy łączą sprawdzone techniki manipulacji z potencjałem nowych technologii. Najpopularniejsze są SMS-y z linkiem do fałszywych stron płatności, przez które rzekomo trzeba dopłacić za paczkę. Eksperci podkreślają, by uważnie sprawdzać otrzymywane wiadomości.
09-02-2022

Znowu wybieramy mniejsze mieszkania - powodem droższe ceny i wyższe stopy procentowe

Okres pandemii skłonił Polaków do poszukiwania większego metrażu mieszkań. Teraz jednak – wraz z rosnącymi stopami procentowymi, ze wzrostem cen nieruchomości i kosztów utrzymania – do łask wracają mniejsze lokale, również kawalerki. Większy popyt na takie mieszkania oznacza, że będą one też szybciej znikać z rynku. Czynnik cenowy zmusza też klientów, by szukać nieruchomości w małych miejscowościach wokół dużych miast. Stawki za metr kwadratowy są tam prawie o połowę niższe niż w metropoliach.
07-02-2022

Wydatki na innowacje, badania i rozwój - na tle całej Unii Polska wypada przeciętnie

W 2020 roku wydatki na badania i rozwój – zarówno przedsiębiorstw, jak i administracji publicznej – wzrosły o 0,7 proc., osiągając pułap 32,4 mld złotych. Pandemia nie przerwała więc trwającego już ponad dekadę, ciągłego wzrostu nakładów na innowacje w Polsce, jednak na tle zachodnich krajów UE wypadamy wciąż co najwyżej przeciętnie.
31-01-2022

Pracownicy z obszaru IT najbardziej poszukiwani na rynku pracy

W 2021 roku w polskiej sieci pojawiło się ponad 231 tys. unikatowych ofert pracy, skierowanych do pracowników z sektora IT oraz telekomunikacji. Zapotrzebowanie na kadrę z tego obszaru wzrastało dość systematycznie od stycznia aż do października. Dopiero w dwóch ostatnich miesiącach roku przedsiębiorcy ograniczyli nieco swoje rekrutacyjne plany, jednak pomimo tego liczba ogłoszeń o pracę opublikowanych między październikiem a listopadem osiągnęła rekordowy poziom – prawie dwukrotnie wyższy niż na początku roku. Specjaliści Experis wskazują, którzy eksperci z obszaru IT byli najbardziej poszukiwani i jak zmieniło się zapotrzebowanie na kompetencje w sektorze.
31-01-2022

Jak pandemia wpływa na trendy w budownictwie?

Wybór właściwej technologii i sposobu wykonania zakresu geotechnicznego będzie miał wpływ na dalszą realizację prac ziemnych, a następnie żelbetowych. Dzięki temu nie tylko przyśpieszamy i ułatwiamy pracę przez cały okres budowy, ale też stworzymy sobie bufor bezpieczeństwa czasowego w razie nieprzewidzianych trudności technicznych, kadrowych, sprzętowych czy związanych z odbiorami końcowymi. Przyszłość to era prefabrykatów, sprytnych rozwiązań, które dadzą oszczędność czasu realizacji, zoptymalizują dalsze procesy, obniżą budżet i zminimalizują ryzyka. Wczesna konsultacja gotechniczna, na etapie koncepcji, jest strzałem w dziesiątkę!
27-01-2022

Podwyżki stóp procentowych zmniejszyły liczbę chętnych do zakupu nieruchomości, ale nie obniżyły cen.

Nastroje pośredników nieruchomości wciąż są optymistyczne, ale nieco mniej niż po trzech kwartałach 2021 roku – wynika z badania portalu Nieruchomosci-online.pl. Powodem spadku nastrojów jest seria podwyżek stóp procentowych, która będzie schładzać rozgrzany do czerwoności rynek nieruchomości, wpływając przede wszystkim na mniejszą zdolność kredytową Polaków. Pośrednicy spodziewają się schłodzenia w każdym segmencie rynku. To jednak nie musi oznaczać spadku cen nieruchomości.
25-01-2022

Co wydarzy się po wejściu w życie net-bilingu w branży fotowoltaicznej?

To pytanie zadają sobie zarówno Polacy, jak i firmy z branży fotowoltaicznej. Od 1 kwietnia w Polsce będzie obowiązywał net-billing, czyli rozliczanie kosztowe opierające się o wartość energii zakupionej i oddanej. Mówiąc prościej, prosumenci będą sprzedawać nadwyżki energii wprowadzonej do sieci po określonej cenie, a za energię pobraną będą płacić jak inni odbiorcy.
22-01-2022


Stron: 274 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  45 46 47 48 49  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19384 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 340

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >