Analizy, badania, raporty – lista artykułów

Przesunięcie popytu z mieszkań w Warszawie na domy pod Warszawą - wpływ mają ceny i sytuacja pandemiczna

Boom na rynku nieruchomości nie omija także domów jednorodzinnych. W wyniku zmian, które nastąpiły po wielomiesięcznych obostrzeniach, domy rodzinne stały się łakomym kąskiem dla nabywców. Wskaźnik wyprzedania stale rośnie, a Polacy ani myślą, by zrezygnować z zakupu nowych domów. Według danych RedNet Consulting w 2020 r. w Warszawie sprzedało się o 51,7% więcej domów niż w 2019 r. Jak prezentują się ceny domów jednorodzinnych w porównaniu do mieszkań na sześciu największych rynkach nieruchomości w Polsce?
21-11-2021

Co piąta gmina w Polsce spełnia kryteria wykluczenia społeczno-cyfrowego

W Polsce fizyczny brak dostępu do internetu jest już dziś problemem marginalnym, zdecydowana większość Polaków ma dostęp do sieci i urządzeń. Jednak problemem, zwłaszcza w starszych grupach wiekowych, wciąż pozostaje brak motywacji. Aż 66 proc. osób, które nie korzystają z internetu, uzasadnia to brakiem potrzeby – wynika z nowego raportu „Wykluczenie społeczno-cyfrowe w Polsce”, przygotowanego przez Fundację Stocznia z inicjatywy Fundacji Orange i Orange Polska. To niesie za sobą poważne konsekwencje społeczne, związane m.in. z ograniczeniem dostępu do edukacji czy pracy. Indeks Wykluczenia Lokalnego wskazuje, że nawet co piąta gmina w Polsce spełnia kryteria wykluczenia społeczno-cyfrowego.
18-11-2021

Czy podwyżki cen energii spowolnią rozwój cyfryzacji w naszym kraju?

Przyśpieszona cyfryzacja niefortunnie zbiegła się w czasie z transformacją energetyczną, wzrostem cen gazu oraz kosztów emisji CO2. Dla firm oznacza to w długofalowej perspektywie jedno: utrzymanie infrastruktury IT będzie coraz droższe, a długo odkładane inwestycje w zieloną energię staną się niezbędne.
17-11-2021

Pandemia zmieniła nasze podejście do mobilności, w miastach coraz chętniej korzystamy z miejskich hulajnóg i rowerów

COVID-19 zmienił nawyki związane z mobilnością Polaków. Na popularności zyskał wymiar mikro, czyli lekkie pojazdy – rowery, hulajnogi, skutery, a nawet małe samochody na prąd – wykorzystywane do poruszania się na krótkich dystansach w obszarze miasta. Dla wielu metropolii, borykających się z konsekwencjami szybkiej urbanizacji, mikromobilność staje się receptą na bolączki takie jak korki, hałas i smog. –​ Polska nie jest jeszcze potęgą w wykorzystaniu tego typu rozwiązań. W rozwiniętych miastach Europy czy Stanów Zjednoczonych tych współdzielonych rozwiązań wciąż jest znacznie więcej – zauważa dr hab. Jagienka Rześny-Cieplińska, ekspertka WSB w Gdyni.
16-11-2021

Czy wzrost kosztów użytkowania samochodów spalinowych w związku z wprowadzaniem polityki redukcji emisji CO2 doprowadzi do zmniejszenia liczby pojazdów w Polsce?

Europejski trend dążenia za wszelką cenę do bezemisyjnej gospodarki w 2050 r. jest bardzo silny i wymusza ograniczenie emisji CO2 na takich poziomach, iż Polska nie będzie w stanie temu sprostać bez zdecydowanych zmian.
15-11-2021

Dobra wentylacja ma wielkie znaczenie w walce z COVID-19

Poziom dwutlenku węgla w powietrzu może być wskaźnikiem ryzyka zakażenia koronawirusem. Zmniejszenie liczby osób w budynku o połowę pozwala aż czterokrotnie zredukować ilość gazu, który znajduje się w wydychanym powietrzu. Jednak aby efektywnie wykorzystywać przestrzeń, nie zmniejszając liczby osób wewnątrz i nie narażając ludzi na kontakt z patogenem, budynki należy wyposażać w wydajne systemy wentylacji. Potrzebna jest zmiana filozofii budowania i być może zmiany w prawie budowlanym – sugerują naukowcy.
15-11-2021

Zakup mieszkania - czy planowane podwyżki stóp procentowych zniechęcą kupujących?

W październiku i listopadzie doczekaliśmy się pierwszych od 9 lat podwyżek stóp procentowych – główna stopa referencyjna wzrosła z 0,1 do 1,25 pp. Czy decyzja Rady Polityki Pieniężnej będzie miała stabilizujący wpływ na rynek mieszkaniowy?
13-11-2021

Dlaczego ceny gazu ziemnego biją rekordy?

Na wysokość rachunków za gaz odbiorców zarówno indywidualnych, jak i hurtowych największy wpływ mają notowania błękitnego paliwa na giełdach towarowych. Za ich wysokie obecnie poziomy odpowiada przewaga popytu nad podażą wywołana przez czynniki pogodowe, ożywienie po pandemii oraz politykę głównego dostawcy gazu do Europy - rosyjskiego Gazpromu.
12-11-2021

17 listopada Dzień bez Długów - z przeprowadzanych badań wynika, że nadal nie wszyscy czytamy umowy przed ich podpisaniem

Odpowiedzialność Polaków w sferze finansów rośnie z każdym rokiem. Prawie 83 proc. deklaruje, że regularnie i w terminie płaci wszystkie swoje zobowiązania. Zdecydowana większość wystrzega się też ryzykownych zachowań takich jak np. branie kolejnych pożyczek na spłatę długów, ale wciąż wysoki pozostaje odsetek osób, które przed zaciągnięciem zobowiązania finansowego nie czytają umów. Niepokojące jest również to, że ponad 46 proc. Polaków zdarza się ponosić wydatki, na które nie wystarcza im pieniędzy z bieżących dochodów. Większość z nich jednak finansuje te zakupy z własnych oszczędności.
12-11-2021

Raport o sytuacji na rynku nieruchomości. Czy grozi nam załamanie rynku mieszkaniowego?

Kto zawyża ceny mieszkań – właściciele, developerzy czy pośrednicy? Brak równowagi pomiędzy popytem a sprzedażą jest głównym problemem na rynku nieruchomości. Ceny mieszkań stale rosną, nowych nieruchomości nie przybywa, a popyt na nie w dalszym ciągu nie słabnie. Rynek nieruchomości zaczyna się rozgrzewać i to nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
05-11-2021


Stron: 274 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  49 50 51 52 53  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19384 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 199

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >