Analizy, badania, raporty – lista artykułów

Jakich ozdób świątecznych najczęściej Polacy szukają w wyszukiwarce Google?

W tym roku hasło ekskluzywne ozdoby świąteczne szczególnie zyskało na popularności w wyszukiwarce Google w porównaniu z 2020 rokiem. Chcemy poczuć w te święta odrobinę luksusu. Polacy szukali także świątecznych ozdób z makramy, poszewek świątecznych oraz krasnali. Jakie ozdoby świąteczne zyskują na popularności w ostatnim czasie?
13-12-2021

Fotowoltaika nieopłacalna dla prosumenta

2 grudnia w Sejmie odbędzie się powtórne głosowanie nad przyjęciem nowelizacji Ustawy o OZE zakładającej rewolucyjną zmianę systemu rozliczeń prosumenckich w Polsce. Projekt nowelizacji Ustawy o OZE zakłada, że od 1 kwietnia 2022 roku prosumenci nie będą mogli korzystać z systemu opustów. Zamiast tego mieliby rozliczać nadwyżki wyprodukowanej przez siebie energii po cenie z rynku hurtowego. Ta rewolucyjna zmiana obniży opłacalność inwestycji w OZE i znacznie zmniejszyć zainteresowanie fotowoltaiką prosumencką i zahamuje zieloną transformację.
02-12-2021

Budownictwo drewniane cieszy się coraz większą popularnością pomimo rosnących cen drewna

Wiosną 2021 roku ceny drewna – konkretnie kontraktów na tarcicę – wystrzeliły w górę i mimo późniejszych spadków wciąż są na poziomach wyższych niż w 2020 roku. W dodatku znowu idą w górę. Dynamiczne wahania cenowe, a także wzrost kosztów innych materiałów i robocizny spowodowały, że trudno dziś porównywać koszty budownictwa drewnianego z tradycyjnymi technologiami i prognozować trendy na kolejne miesiące. – Uważam, że ceny cofną się jeszcze o 20–30 proc., ale wiele zależy od kursu złotego do euro i dolara oraz stóp procentowych – ocenia Tomasz Szlązak, prezes Polskich Domów Drewnianych. Jak podkreśla, sytuacja w Polsce jest w miarę stabilna, a na rynek trafiają domy na pierwszych „drewnianych” osiedlach.
02-12-2021

Najważniejsze informacje na temat rynku stali

Jak donosi Polski Instytut Ekonomiczny, ceny blach nierdzewnych wzrosły o ponad 120%.To nie wróży dobrze, a przyczyn jest wiele.
30-11-2021

Jak miasta mogą się ustrzec przed skutkami zmian klimatu?

Polskie miasta są najbardziej narażone na skutki zmian klimatu – począwszy od niedoboru wody i złej jakości powietrza, po zakłócenia gospodarcze. – Fale upałów przerywane gwałtownymi burzami – do takiego przekładańca już niemal się przyzwyczailiśmy – wskazuje Mariusz Grelewicz, dyrektor zarządzający i prezes zarządu Amiblu Poland. Jak ocenia, główne problemy wodne polskich miast są dziś związane z niedoborem i zanieczyszczeniem wody, ale również z rosnącymi kosztami zaopatrzenia w wodę oraz sanitacji. Rozwiązaniem mogą być technologie i szeroko zakrojone inwestycje infrastrukturalne, m.in. w systemy kanalizacyjne, bo to od ich wydolności zależy bezpieczeństwo miast i ich mieszkańców.
25-11-2021

Jakie korzyści mamy z członkostwa Polski w Unii Europejskiej?

Gdyby w 2004 roku Polska nie weszła do Unii Europejskiej, dochody Polaków byłyby realnie niższe o 25–30 proc. i porównywalne z dochodami mieszkańców Bułgarii, najuboższego państwa w całej Unii. Gorszy byłby bilans handlu zagranicznego, mniej rozwinięta infrastruktura drogowa i słabsze wyniki inwestycji zagranicznych. To wnioski z raportu „Gdzie naprawdę są konfitury? Najważniejsze gospodarcze korzyści członkostwa Polski w Unii Europejskiej” przygotowanego dla Fundacji Schumana oraz Fundacji Konrada Adenauera. – Główną gospodarczą korzyścią z członkostwa w Unii jest udział Polski w jednolitym rynku, a fundusze europejskie pełnią jedynie funkcję pomocniczą – mówi ekonomista, prof. Witold Orłowski, jeden z autorów raportu.
22-11-2021

Zapytaliśmy ekspertów - jak długo jeszcze będą rosły ceny mieszkań w obecnym tempie?

Średnia cena mieszkań oferowanych przez deweloperów w Warszawie rośnie praktycznie nieprzerwanie od 5 lat. Jak wynika z danych serwisu tabelaofert.pl na koniec września 2021 roku za metr kwadratowy własnego „M” w stolicy zapłacić trzeba było 12 325 zł, co oznacza wzrost aż o 60,2% od 2017 roku. Czy i kiedy mogą nadejść spadki cen?
21-11-2021

Przesunięcie popytu z mieszkań w Warszawie na domy pod Warszawą - wpływ mają ceny i sytuacja pandemiczna

Boom na rynku nieruchomości nie omija także domów jednorodzinnych. W wyniku zmian, które nastąpiły po wielomiesięcznych obostrzeniach, domy rodzinne stały się łakomym kąskiem dla nabywców. Wskaźnik wyprzedania stale rośnie, a Polacy ani myślą, by zrezygnować z zakupu nowych domów. Według danych RedNet Consulting w 2020 r. w Warszawie sprzedało się o 51,7% więcej domów niż w 2019 r. Jak prezentują się ceny domów jednorodzinnych w porównaniu do mieszkań na sześciu największych rynkach nieruchomości w Polsce?
21-11-2021

Co piąta gmina w Polsce spełnia kryteria wykluczenia społeczno-cyfrowego

W Polsce fizyczny brak dostępu do internetu jest już dziś problemem marginalnym, zdecydowana większość Polaków ma dostęp do sieci i urządzeń. Jednak problemem, zwłaszcza w starszych grupach wiekowych, wciąż pozostaje brak motywacji. Aż 66 proc. osób, które nie korzystają z internetu, uzasadnia to brakiem potrzeby – wynika z nowego raportu „Wykluczenie społeczno-cyfrowe w Polsce”, przygotowanego przez Fundację Stocznia z inicjatywy Fundacji Orange i Orange Polska. To niesie za sobą poważne konsekwencje społeczne, związane m.in. z ograniczeniem dostępu do edukacji czy pracy. Indeks Wykluczenia Lokalnego wskazuje, że nawet co piąta gmina w Polsce spełnia kryteria wykluczenia społeczno-cyfrowego.
18-11-2021

Czy podwyżki cen energii spowolnią rozwój cyfryzacji w naszym kraju?

Przyśpieszona cyfryzacja niefortunnie zbiegła się w czasie z transformacją energetyczną, wzrostem cen gazu oraz kosztów emisji CO2. Dla firm oznacza to w długofalowej perspektywie jedno: utrzymanie infrastruktury IT będzie coraz droższe, a długo odkładane inwestycje w zieloną energię staną się niezbędne.
17-11-2021


Stron: 281 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  56 57 58 59 60  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19458 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 197

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >