Analizy, badania, raporty – lista artykułów

Co się dzieje ze zużytymi panelami fotowoltaicznymi - problem odpadów po instalacjach OZE narasta

Boom na fotowoltaikę trwa nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, co pociąga za sobą także zapotrzebowanie na recykling paneli PV. Szacuje się, że w naszym kraju tylko w najbliższych latach do utylizacji lub recyklingu trafi ponad 100 tys. ton zużytych instalacji fotowoltaicznych. Ich producenci i dostawcy są coraz bardziej świadomi narastającego problemu. W Europie zainteresowanie recyklingiem paneli PV jest w tej chwili ogromne. Za sześć lat wartość tego rynku na Starym Kontynencie wzrośnie trzykrotnie.
14-07-2021

Jak Polacy przestrzegają obostrzeń sanitarnych podczas wakacji?

Jedni chowają się za parawanami, chodzą po hotelowych korytarzach w rękawiczkach i dobrowolnie prezentują dowód szczepienia. Innym trzeba przypominać o zakładaniu maseczki w kolejce do szwedzkiego stołu. Polacy na wakacjach wobec pandemii podzieleni są niemal na pół, ale nie reagują tak skrajnie jak w zeszłym roku – wynika z ankiety Noclegi.pl. „Przez ten rok oswoiliśmy się z pandemią i umocniliśmy we własnych przekonaniach, co do niej” - podkreślają psychologowie.
12-07-2021

Zdaniem ekspertów rządowy program Czyste Powietrze nie wystarczy, aby jakość powietrza zadawalająco się poprawiła ,

Ogólnopolski program Czyste Powietrze przynosi efekty w zakresie wymiany kopciuchów i termomodernizacji domów, ale dla uzyskania zadowalającego efektu powinien objąć wsparciem także ludzi najuboższych – podkreślają eksperci Polskiego Alarmu Smogowego. Aby Polska wypełniła obowiązki narzucone prawem, tempo zmian antysmogowych musi być trzykrotnie wyższe. Ocena działań rządu i samorządu, jaka wynika z raportu przygotowanego przez PAS wspólnie z Europejskim Centrum Czystego Powietrza i Fundacją Frank Bold, nie jest pozytywna. W 12 obszarach – na 20 badanych – postęp jest niedostateczny, a w dwóch nie rozpoczęto żadnych działań.
08-07-2021

Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR "SIPUR" w pierwszej połowie 2021 roku

Pierwsza połowa 2021 roku upłynęła niestety pod znakiem licznych ograniczeń związanych z pandemią. W konsekwencji działania „SIPUR” zostały ograniczone głównie do formy elektronicznej. Związek wspiera szczepienia przeciwko Covid19. Mamy nadzieję, że dzięki zaszczepieniu się większości Polaków sytuacja zdrowotna w naszym kraju ulegnie wyraźnej poprawie i po letnich wakacjach będziemy mogli wrócić do naszej standardowej, przedcovidowej aktywności.
05-07-2021

Jakie znaczenie dla budownictwa mają deklaracje środowiskowe EPD

W związku z zieloną transformacją producenci wyrobów budowlanych muszą zmierzyć się ze zmianąsposobu podejścia do produktu i zmniejszeniem emisji w produkcji. Ma to również wpływ na ichkonkurencyjność na rynku i postrzeganie marki przez coraz bardziej świadomych klientów. Dlategocoraz więcej producentów ma potrzebę deklarowania cech środowiskowych swoich wyrobów, a jednąz kluczowych metod jest deklaracja środowiskowa EPD. To wnioski z webinara zorganizowanego przezZwiązek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa, którego gościem był ekspertw dziedzinie ocen środowiskowych produktów – prof. Michał Piasecki, z Instytutu Techniki Budowlanej.
02-07-2021

W jaki sposób przedsiębiorstwa mogą się zabezpieczyć przed rosnącymi cenami energii?

Cena energii w Polsce rosną. Skala podwyżki na przyszły rok dla przedsiębiorstw to niemal 70-80 proc. w stosunku do 2020 roku – przewiduje Grzegorz Onichimowski z NODES i Columbus Energy, który podzielił się swoją prognozą podczas webinarium zorganizowanym przez Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa. Sytuacja w sektorze energetycznym jest trudna, ale istnieją rozwiązania, które mogą pomóc zabezpieczyć się firmom przed wzrostem cen energii. Kluczową rolę w transformacji sektora musi odegrać sektor prywatny.
24-06-2021

Czy Europejska Strategia Bioróżnorodności 2030 zagraża polskiej gospodarce drzewnej?

W Polsce chronione obszary Natura 2000 zajmują ok. 20 proc. powierzchni kraju. Zgodnie z unijną Strategią Bioróżnorodności 2030 ochroną trzeba będzie objąć jeszcze ok. 3 mln ha – wynika z szacunków Lasów Państwowych. Opublikowane przez spółkę ekspertyzy pokazują, że realizacja unijnej strategii, która ma się przyczynić do odbudowy różnorodności biologicznej Europy, może się mocno odbić na polskim przemyśle drzewnym, skutkując m.in. ograniczeniem podaży surowca, wzrostem cen i osłabieniem kondycji przedsiębiorstw działających w branży drzewnej i papierniczej.
23-06-2021

Więcej wybudowanych mieszkań, więcej pozwoleń na budowę rynek deweloperski powrócił do normalności sprzed pandemii

Pierwsze cztery miesiące roku zakończyły się optymistycznymi wynikami dla deweloperów mieszkaniowych. Oddają oni więcej mieszkań do użytkowania, znacznie więcej budów zgłaszają i rozpoczynają. Tu wzrosty są kilkudziesięcioprocentowe względem 2020 roku. Problemami branży deweloperskiej pozostają dostępność gruntów i spowolnienie w wydawaniu decyzji administracyjnych, ale prognozy na przyszłość są dobre. – Na rynku nieruchomości brakuje 2 mln mieszkań, aby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe Polaków, więc mamy nadzieję, że popyt będzie stabilny, a ceny nowych mieszkań utrzymają się na podobnym poziomie lub nieznacznie wzrosną – mówi Anna Wojciechowska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Gdańsk i Poznań w spółce Robyg.
14-06-2021

Jak REIT-y wpłyną na rynek nieruchomości mieszkaniowych?

Prace nad ustawą o polskich REIT-ach zostały wznowione. Czy zdaniem deweloperów ten sposób finansowania inwestycji przyczyni się do rozwoju rynku mieszkaniowego? Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania? Czy inne formy finansowania są dla firm bardziej interesujące?
09-06-2021

Dlaczego Polacy budują coraz chętniej domy drewniane?

W Polsce rośnie zainteresowanie domami z drewna. Choć według GUS w 2020 roku oddano u nas do użytkowania ponad 900 nowych budynków mieszkalnych o konstrukcji drewnianej, to zdaniem ekspertów faktyczna liczba stawianych domów z drewna może być kilkukrotnie wyższa. Świadczy o tym potencjał krajowych firm działających w tej branży i z sukcesem eksportujących swoje produkty i usługi za granicę. Wraz ze wzrostem świadomości konsumentów na temat zalet drewna i powstawaniem standardów w tym segmencie udział drewnianego budownictwa w rynku może wzrosnąć nawet do 20 proc. Dziś oficjalne dane GUS mówią o 1 proc.
04-06-2021


Stron: 281 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  62 63 64 65 66  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19458 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 200

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >