Analizy, badania, raporty – lista artykułów
Jedynie 10 proc. polskich firm ma już wdrożoną strategię zrównoważonego rozwoju
Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.
27-11-2024
Ile teraz kosztują trzypokojowe mieszkania od dewelopera?
W jakich cenach są najtańsze trójki w nowych projektach mieszkaniowych? Jaki mają metraż? W których inwestycjach je kupimy? Czy płacąc z góry gotówką można liczyć na rabat?
26-11-2024
Rok 2024 vs 2025 a rynek nieruchomości. Jak zmienią się preferencje kupujących mieszkania?
Rynek nieruchomości, determinowany przez wiele czynników – ekonomicznych, politycznych, społecznych i technologicznych – stale ewoluuje. Przyjrzyjmy się, jakie trendy kształtują tę branżę obecnie, w jakim kierunku idą preferencje kupujących i jak rysuje się perspektywa przyszłego, 2025 roku w mieszkaniówce.
25-11-2024
Koszty wdrożenia transformacji energetycznej w Polsce do 2030 r. to 792 mld zł
W 2023 roku moc uzyskana z odnawialnych źródeł energii na świecie wzrosła o rekordowe 473 GW, z czego aż 73% stanowiły instalacje fotowoltaiczne. Główne regiony napędzające ten wzrost to Chiny, Unia Europejska i Stany Zjednoczone, gdzie powstało 8 na 10 nowych instalacji. Tymczasem Polska, która według raportu Energy Transition Readiness Index (ETRI) z 2024 r. była najmniej przygotowana na transformację energetyczną spośród 14 badanych europejskich krajów, kończy właśnie prace nad strategią rozwoju tej branży do 2030 roku. Jak wskazują eksperci Eaton obok wyznaczania realnych i mierzalnych celów potrzebne są również konkretne środki ich realizacji, a także stawianie na elastyczność systemu energetycznego.
22-11-2024
Polacy niezbyt chętnie zgłaszają mobbing. Pokazują to najnowsze dane Głównego Inspektoratu Pracy
W trzech kwartałach br. wpłynęło 795 skarg w kwestii podejrzeń o działania mobbingowe. To o 12,8% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy takich przypadków odnotowano 912. Tak wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy. Zdecydowaną większość stanowią skargi podpisane, mimo że nastąpił spadek w odniesieniu do poprzedniego roku. W omawianym okresie tego roku podjęto też 740 czynności kontrolnych. To o 12,9% mniej niż rok wcześniej, kiedy było ich 850. Spośród wszystkich złożonych skarg tylko 71 okazało się zasadnych, czyli tyle samo, ile było ich w analogicznym okresie zeszłego roku.
22-11-2024
Dane dla rynku magazynowego w Polsce w I-III kw. 2024 r.
Polski rynek nieruchomości przemysłowych i logistycznych w pierwszych trzech kwartałach 2024 r. zachował stabilność. W analizowanym okresie oddano do użytku 2,1 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej, co pozwoliło na wzrost całkowitych zasobów sektora do niemal 34 mln mkw. (+9% r/r). Obecnie w budowie znajduje się 1,9 mln mkw. (-22% r/r) i jest to drugi najniższy poziom aktywności deweloperskiej od początku 2018 roku. Mimo wyzwań, rynek najmu pozostał stabilny (3,8 mln mkw.), z poziomem pustostanów na koniec września br. wyniósł 8,0% (+0,3 p.p. r/r). AXI IMMO, największa polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych prezentuje najnowszy raport „Rynek magazynowy w Polsce w I-III kw. 2024 r.”.
22-11-2024
Zaledwie 1/4 pracodawców prowadzi działania na korzyść czynienia miejsc pracy dostępnymi dla osób z niepełnosprawnościami
Dostępność miejsc pracy to nie tylko architektoniczne ułatwienia, ale również szereg działań, które wspierają integrację pracowników o zróżnicowanych potrzebach. Wyniki badania eRecruiter „Candidate Experience w Polsce” pokazują jednak, że 75% polskich pracodawców nie wprowadza żadnych udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. W czasach, gdy dbałość o różnorodność i włączenie społeczne zyskuje na znaczeniu, wynik ten podkreśla potrzebę większej świadomości i zmian na poziomie organizacji. Zwłaszcza, że tyle samo – aż 75% pracowników – wskazuje, że kwestie dostępności i inkluzywności są dla nich istotne, a dla pokoleń dopiero wchodzących na rynek stają się wręcz kluczowe.
20-11-2024
Aby wyżywić 10 mld ludzi, konieczne są zmiany w dotychczasowym modelu rolnictwa
Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego na świecie wymaga znaczących zmian w systemie rolniczym – ocenia think tank Żywność dla Przyszłości. Tym bardziej że niedługo liczba ludności globalnie się zwiększy do 10 mld. Zdaniem ekspertów warunkiem jest odejście od rolnictwa przemysłowego na model rolnictwa regeneratywnego, opartego na równowadze przyrodniczej. To obejmuje także znaczące ograniczenie konsumpcji mięsa na rzecz żywności roślinnej.
20-11-2024
Eksperci apelują. Polakom pilnie potrzebna jest edukacja finansowa. Przestępcy coraz mocniej wchodzą w AI
Sztuczna inteligencja jest coraz mocniej wykorzystywana przez oszustów. Zamieszczają oni w social mediach zmanipulowane reklamy z udziałem znanych ludzi. Ofiarami stają się osoby inwestujące m.in. w kryptowaluty. Według ekspertów, AI ma potencjał, aby zarówno pomagać przestępcom, jak i ograniczyć ich działania. Sztuczna inteligencja pozwala np. na weryfikowanie tożsamości. A to szczególnie teraz nabiera na znaczeniu, bo tuż za rogiem mamy przecież tzw. metodę na wnuczka, w której babcia niedługo będzie widziała w komunikatorze faktyczną twarz swojego wnusia, mówiącego jego głosem. Nakładki AR są szybko rozwijającą się technologią, którą za chwilę masowo będą wykorzystywać przestępcy. Dlatego znawcy tematu przekonują, że trzeba poważnie postawić na edukację, nie tylko finansową.
19-11-2024
Ponad 1,5 mln instalacji OZE w Polsce – co dalej z zerową emisyjnością budynków?
Użytkowanie budynków przyczynia się do aż 42% rocznego zużycia energii oraz 35% emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej. Belgijski think tank Bruegel szacuje, że aby osiągnąć cele założone przez UE w tzw. dyrektywie budynkowej, konieczne będzie wypełnienie luki inwestycyjnej w kwocie 149 mld euro rocznie. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, w podnoszeniu efektywności energetycznej budynków kluczowe będzie wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii.
17-11-2024