Analizy, badania, raporty – lista artykułów
Jak zmiany spowodowane pandemią wpłyną na rynek nieruchomości w 2021?
Ostatni rok zmienił wiele priorytetów w branży nieruchomości, zwłaszcza dla tych, którzy w nie inwestują. Na próbę została wystawiona elastyczność głównie najemców i właścicieli. Zmieniły się również potrzeby i oczekiwania inwestorów, których w przyszłym roku czeka większa ostrożność w procesach decyzyjnych. Jakie nieruchomości będą cieszyć się największym zainteresowaniem? Jakie kryteria będą brane pod uwagę przy zakupie nieruchomości?
10-02-2021
Transport autonomiczny - jak zmieni on naszą rzeczywistość
Efektywność transportu decyduje o rozwoju gospodarek, wpływa na projektowane naszego otoczenia, kształtuje styl życia, nawyki, kulturę. Według ekspertów, automatyzacja transportu może przyczynić się m.in. do zwiększenia bezpieczeństwa, poprawy jakości środowiska czy rozwoju nowych gałęzi gospodarki oraz oszczędności. Dzięki niej koszty samej tylko emisji CO2 w przypadku Polski mogłyby spaść o ponad 600 mln zł rocznie. Transport autonomiczny to jeden z trendów opisanych w 9. edycji raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pt. „Monitoring trendów w innowacyjności”.
10-02-2021
Kogeneracja gazowa szansą na ograniczenie emisji szkodliwych gazów cieplarnianych
Zgodnie z danymi Polskich Sieci Elektroenergetycznych w sierpniu 2020 roku aż 78% energii elektrycznej w Polsce było produkowane z węgla brunatnego i kamiennego. Z kolei według raportu „Ciepłownictwo w Polsce” z 2019 roku do celów grzewczych zużywamy rocznie 26 mln ton tego surowca. Rządzący wiedzą, że musimy szukać alternatyw, bo inaczej zmusi nas do tego uciekający czas. Polska gospodarka nie jest jednak gotowa, zarówno od strony technicznej jak i ekonomicznej, na całościowe przejście na źródła bezemisyjne. Rozwiązaniem, które okazuje się być w zasięgu, jest kogeneracja gazowa.
09-02-2021
Jak przebiega proces budowy obwodnic w Polsce?
"Program budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030” (PB100) został ogłoszony 8 lutego 2020 roku. Minęło 12 miesięcy i mówimy „sprawdzam!”. Zapraszamy do naszego podsumowania. W 2020 roku podpisaliśmy umowy na realizację trzech obwodnic z tego rządowego programu. Dla dziesięciu obwodnic trwają przetargi na realizację, dla kolejnych 33 szukamy wykonawców dokumentacji projektowej, a dla 54 obwodnic trwa opracowanie dokumentacji lub przygotowanie do ogłoszenia przetargów na dokumentację.
08-02-2021
Okna z Europy cieszą się coraz większym zainteresowaniem w Ameryce
Na rynku północnoamerykańskim i kanadyjskim można zaobserwować coraz większe zainteresowanie oknami „made in Europe”. Dwa nowe badania przeprowadzone przez instytut EMU Systems są dla europejskich producentów ważnym źródłem informacji na temat różnic w podejściu do obliczeń i klasyfikacji okien między Europą a Ameryką Północną.
03-02-2021
Ciągle powstają nowe technologie fotowoltaiczne i innowacyjne rozwiązania w pozyskiwaniu energii
Energia słoneczna jest potężną alternatywą dla paliw kopalnych. Światło słoneczne padające na Ziemię dostarcza około 15 tys. razy więcej energii niż jej całkowite zużycie na świecie. Technologie pozyskiwania jak największej ilości energii słonecznej szybko się rozwijają. Dzięki panelom fotowoltaicznym można już nie tylko wytwarzać energię elektryczną, lecz także ogrzać dom czy wodę. Pojawiają się kolejne innowacyjne rozwiązania, jak szkło fotowoltaiczne, prototypy termoradiacyjnych urządzeń fotowoltaicznych czy odwróconych paneli słonecznych, które mogą wytwarzać energię elektryczną w nocy.
02-02-2021
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju sygnalizuje, że co najmniej milion starszych osób mieszka samotnie w budynkach wymagających termomodernizacji
Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, obecnie w wieku poprodukcyjnym w Polsce jest prawie 7,5 mln obywateli, 2 miliony osób w wieku 60+ żyje samotnie, a co najmniej 1 milion z tych osób mieszka w budynkach wymagających termomodernizacji. Są one za duże w stosunku do ich potrzeb i nieprzystosowane do dysfunkcji wieku senioralnego, co generuje wysokie koszty opieki. Przewiduje się, że do 2050 roku, w naszym kraju aż 1/3 społeczeństwa będą stanowiły osoby w wieku 65 lat i więcej, a średnia długość życia nadal będzie się wydłużać. Według prognoz GUS z 2014 roku, średnia długość życia kobiet w 2025 roku wyniesie prawie 84 lata, zaś mężczyzn prawie 77 lat. Do 2050 roku średni wiek kobiet ma sięgnąć prawie 88 lat, a mężczyzn 82 lat.
01-02-2021
Czy zapowiadane dalsze obniżki stóp procentowych i coraz wyższa inflacja może mieć wpływ na ceny mieszkań?
Czy zapowiadane dalsze obniżki stóp procentowych i coraz wyższa inflacja może mieć wpływ na ceny mieszkań? Co będzie miało największe znaczenie dla zmiany stawek cenowych na rynku mieszkaniowym?
27-01-2021
Smog zwiększa ilość zachorowań z powodu koronawirusa
Według danych z USC, udostępnionych w rządowym serwisie Otwarte Dane, w ubiegłym roku w Polsce zmarło w sumie ponad 486 tys. osób. W 2019 roku zgonów było ok. 409 tys., czyli o 77 tys. mniej. – Polacy muszą sobie uświadomić, że w ubiegłym roku umarła największa liczba osób od II wojny światowej nie tylko ze względu na koronawirusa, lecz również z powodu smogu – mówi pulmunolog, dr hab. n. med. Tadeusz Zielonka. Jak wskazuje, pandemia nie przez przypadek najszybciej rozprzestrzenia się w regionach uprzemysłowionych, z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. – Nie zdajemy sobie sprawy, że gdyby tych pyłów nie było w powietrzu, wirus nie miałby na czym osiąść. One są taksówką, którą bakterie i wirusy wjeżdżają do organizmu – podkreśla ekspert.
25-01-2021
Rynek energii elektrycznej - jakie zmiany muszą nastąpić w polityce energetycznej?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało zaktualizowany projekt Polityki energetycznej Polski do 2040 r. Dokument został przekazany do zaopiniowania przez Komitet Koordynacyjny ds. Polityki Rozwoju oraz do wydania przez ministra ds. rozwoju regionalnego opinii ws. zgodności ze średniookresową strategią kraju. Ważną rolę w stabilizacji systemu elektroenergetyczną może odegrać Demand Side Response.
24-01-2021