Analizy, badania, raporty – lista artykułów
Wzrost zainteresowania ogródkami działkowymi - jaki jest koszt nabycia działki?
Rodzinne ogrody działkowe (ROD) to od wielu już dekad stały element rodzimego krajobrazu oraz powszechne miejsce wypoczynku i rekreacji milionów Polaków. Co jednak szczególnie interesujące, to bodaj jedyny na dziś dzień rodzaj nieruchomości, których popularność w czasach pandemii wręcz eksplodowała. Pytanie, czy to kolejna przejściowa moda, czy może nowy rozdział w historii rodzimego ruchu działkowego.
03-07-2020
Realna pomoc dla małych i średnich przedsiębiorców na rzecz przedsiębiorców poszkodowanych przez koronawirusa
W maju br. Adam Abramowicz Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców na wniosek ponad 100 organizacji przedsiębiorców wystosował apel do Premiera Mateusza Morawieckiego, aby 1 lipca 2020 r. był ostateczną datą odmrożenia gospodarki. Dziś niemal wszyscy przedsiębiorcy mogą normalnie prowadzić działalność gospodarczą. Od początku pandemii Biuro Rzecznika MŚP podjęło kilkadziesiąt działań mających na celu wsparcie przedsiębiorców, m.in.: akcja #RatujBiznes, wnioski o objaśnienia prawne, interwencje w sprawach Tarczy Antykryzysowej oraz wideokonferencje w ramach Rady Przedsiębiorców. W wyniku podjętych inicjatyw Biuro Rzecznika MŚP uzyskało ponad 11 istotnych dla przedsiębiorców objaśnień prawnych, podjęło ponad 1000 spraw legislacyjnych, rozpatrzyło 612 wniosków od przedsiębiorców oraz podjęło 189 interwencji związanych z Tarczą Finansową.
01-07-2020
Po kwietniowej zapaści w maju działalność firm rozkwitła
Majowe odmrożenie gospodarki umożliwiło powrót do działania wielu przedsiębiorcom. Widać to w danych Faktura.pl. Serwis działa od 19 lat, a obecnie korzysta z niego blisko 50 tysięcy polskich firm, w znacznej większości mikroprzedsiębiorców (serwis udostępnia program do faktur online pozwalający na szybkie wystawienie dokumentu).
29-06-2020
Raport - Green Restart
Pandemia COVID-19, która na kilka miesięcy zatrzymała cały świat może okazać się punktem zwrotnym. Szansą, aby w znacznie większej skali wdrażać rozwiązania, które pomogą wzmocnić gospodarkę, wygenerować nowe miejsca pracy, przeprowadzić sprawiedliwą transformację energetyczną oraz umożliwią osiągnięcie neutralności klimatycznej. Jest jeden warunek – odbudowując gospodarkę nie wracajmy do tego co było, a idźmy w kierunku świata, w którym chcielibyśmy żyć.
29-06-2020
Jak długo szukamy ekipy do budowy domu i jakie czynniki decydują o wyborze?
Polacy poświęcają zwykle 3 miesiące na znalezienie odpowiedniej ekipy budowlanej, a następnie czekają kolejne tygodnie na wolny termin u wybranych wykonawców – wynika z najnowszego badania Oferteo.pl. Najczęściej przy wyborze kierują się opiniami znajomych oraz poprzednich klientów danej firmy.
25-06-2020
Czy termomodernizacja może być sposobem na odbudowę polskiej gospodarki?
W wyniku pandemii wywołanej koronawirusem i jej wpływu na gospodarkę, prognozowany wzrost bezrobocia rejestrowanego w 2020 roku to około 500 tysięcy etatów. Jednak, jak przedstawia raport z badań na temat wpływu na rynek pracy programu głębokiej termomodernizacji budynków w Polsce, wdrożenie powszechnej renowacji pokryje 60% wzrostu bezrobocia w Polsce, generując 300 tysięcy etatów rocznie. A termomodernizacja budynków będzie trwała nawet 30 lat.
23-06-2020
Informatyzacja przemysłu i produkcji materiałów budowlanych
Produkcja, w tym oczywiście wytwarzanie materiałów budowlanych, rozwija się od pewnego czasu w olbrzymim tempie. Aby utrzymać dobrą pozycję na rynku, poszukuje się nowych rozwiązań, które pomogłyby usprawnić działanie firm.
18-06-2020
Rządowy program społecznego budownictwa czynszowego - co wyróżnia budownictwo czynszowe?
Wykończone mieszkanie w dobrej lokalizacji z umiarkowanym czynszem? Dzięki programowi Społecznego Budownictwa Czynszowego (SBC) to realny scenariusz dla coraz większej liczby rodzin. Siódmy nabór wniosków pokazuje, że program rozpędza się na dobre. Do BGK wpłynęło dwa razy więcej wniosków niż w zeszłym roku. Dzięki preferencyjnemu kredytowaniu 41 inwestorów może zbudować nawet 2,1 tys. mieszkań.
14-06-2020
Jak zmieniły się preferencje zakupowe Polaków po pandemii odnośnie wyboru mieszkania?
Pandemia koronawirusa w Polsce dotknęła w zasadzie wszystkie branże. Jedną z tych, które pozytywnie przetrwały ten kryzys, jest rynek nieruchomości. Co prawda zmieniły się preferencje zakupowe klientów, jednak popyt na mieszkania wcale nie zmalał.
14-06-2020
Czym się będą wyróżniały domy przyszłości - jakich innowacji możemy się spodziewać w niedalekiej przyszłości?
Dom przyszłości dba o oszczędność energii, bezpieczeństwo lokatorów i kieruje działaniem poszczególnych urządzeń. Dzięki najnowszym technologiom nie musimy już myśleć, czy wyłączyliśmy żelazko, zamknęliśmy drzwi i uzbroiliśmy alarm. Brzmi jak science-fiction? Nie, to tylko przyszłość. I wbrew pozorom wcale nie tak odległa.
13-06-2020